Ми працюємо Ми працюємо

Озима совка

Назва латиною Agrotis segetum Schiff., Scotia segetum Schiff. Eux.

Рід лускокрилі — Lepidoptera

Культури Гарбузові овочебаштанні, Гідропоніка, Гірчиця, Гречка, Груша, Диня, Еспарцет, Жито озиме, Закритий ґрунт, Зерняткові, Кабачки, Кавуни, Квасоля, Кісточкові, Кмин, Колосові, Коренеплоди, Коріандр, Кормові культури, Кріп, Лаванда, Люпин, Махорка, Овес, Олійні культури, Пари, Персик, Пікірування/пересадка, Плодові та виноградники, Просо, Редис, Рис, Рицина, Різнотрав'я, Салат, Селера, Сінокоси, Соя, Технічні культури, Баштанні, Бобові, Буряки столові, Буряки цукрові, Виноград, Вишня, Газонні трави, Горох, Декоративні рослини, Жито, Зерно, Зернобобові культури, Зернові, Зернові озимі, Зернові ярі, Інше, Капуста, Картопля, Коноплі, Конюшина, Кукурудза, Льон, Люцерна, Мак, Малина, Морква, Нут, Овочі, Огірки, Перець, Петрушка, Полуниця, Польові культури, Присадибні ділянки, Пшениця, Пшениця озима, Пшениця яра, Райграс, Ріпак, Розсадники, Сади, С/г культури, Соняшник, Суниці, Томати, Трави, Цибуля, Часник, Яблуня, Редька, Турнепс

Шкідник поширений територією всієї України. Найбільшої шкоди завдає гусінь, що швидкими темпами знищують зелену масу більшості культурних рослин. 

Зовнішній вигляд совки озимої

Розпізнати шкідника за зовнішнім виглядом досить просто:

  • Імаго — метелик з розмахом крил 34-45 мм. Передні крила буруватого або чорного відтінку з темними цятками посередині. На краю основної третини крила присутня виражена подвійна лінія з невеликою плямою посередині. Забарвлення тіла аналогічне крилам, а задні крильця у самців білі, а у самок бурувато-сірі. 

Совки - гроза сільськогосподарських культур

  • Гусінь — довжиною до 5 см, блискучо сіра з відтінком зеленого, голова руда, а щиток на потилиці бурий.

  • Лялечка — довжина 16-20 мм, блідого коричневого кольору з шипами у кінці черевця. 

  • Яйця ребристі, напівкулясті, розміром до 0,53 мм, білі одразу після кладки та буруваті перед появою гусениці.

Поширення

В Україні комаха поширена в усіх областях та розвивається двома поколіннями. Перше покоління наносить шкоди овочевим та просапним культурам, у другому поколінні оселяється озима совка на пшениці та інших зернових, а також у посадках овочів. 

Найбільш сприятливі кліматичні умови для розвитку та розмноження шкідника спостерігаються в Лісостеповій та Степовій зоні з гідротермічним коефіцієнтом 1,0-1,2. При значному підвищенні або зниженні вологості життєздатність популяцій зменшується.

Шкодочинність совки озимої

Осередки гусениць спостерігаються кожного року протягом вегетаційного періоду культур. Значних збитків завдає озима совка на кукурудзі. 

Озима совка на соняшнику пошкоджує сходи та молоді сходи, призводячи до значного зниження врожайності. 

Загалом гусінь живляться більш ніж 140 видами рослин. Лише одна комаха в стадії гусениці першого покоління може за добу знищити до 15 рослин цукрового буряку. 

Шкодочинність проявляється також у здатності комах переносити збудників хвороб. В яйцях, лялечках та гусені можуть розвиватися численні віруси та понад 120 видів ентомофагів (грибків).

Економічний поріг шкодочинності встановлюється в залежності від культури:

  • буряки — 1-2 комахи на м²;

  • озима пшениця — 2-3;

  • кукурудза, соняшник, картопля та інші просапні культури — 3-8.

Інсектициди проти озимої совки доцільно застосовувати в період відродження та активного живлення гусениць, оскільки на цьому етапу розвидку вони найбільш уразливі.

Озимая совка — северная саранча | Советы для огорода, Уборка урожая, Теплица

Етапи та фази розвитку озимої совки

Шкідник розвивається у двох поколіннях. Зимує у фазі гусениці останнього віку на глибині до 25 см. Навесні за настання фізичної стиглості грунту переміщується у верхні шари землі де заляльковуються у земляних печерках. 

У другій половині травня розпочинається літ метеликів. Самки харчуються квітковим нектаром. Яйця відкладають на сухі рослинні рештки, стебла, коріння та на землю, по 2-5 шт у кладці. За сезон одна самка може відкласти 400-200 яєць з яких за 1-2 тижні з'являються гусениці, що протягом І-ІІ віку харчуються сходами та молодими рослинами, а у ІІІ віці переміщуються у верхній шар грунту під грудочки землі. 

Успішна зимівля гусениць відбувається за температур до -12°C, а масовий літ спостерігається за середньодобової температури +18-23 °C до середини вересня. 

Заходи захисту від озимої совки 

Для боротьби зі шкідником застосовують протруювачі та інсектициди. Найефективнішими серед них вважаються:

  • Латіна. Системний протруйник має пролонговану дію, ним обробляють посівний матеріал кукурудзи, соняшнику, пшениці та цукрового буряку. Рівномірно розподіляється рослиною, захищає її 35-40 діб, допускається одночасне застосування з фунгіцидними препаратами. Рекомендоване виробником дозування 0,5-7 л/т. 

  • Метакса. Протруювач із контактно-кишковою системною дією надійно захищає культури протягом 6-8 тижнів після посіву. Не впливає на посівні якості насіння та забезпечує оптимальну густоту сходів. Озима совка на соняшнику та інших культурах після контакту з діючою речовиною препарату швидко гине через невідворотне пошкодження нервової системи. Засіб застосовують для обробки посівного матеріалу безпосередньо перед посівом, або завчасно (за 3-4 тижні) з дотриманням витратної норми 0,4-9,0 л/т. Робочий розчин слід використати одразу після приготування.

  • Твікс. Двокомпонентний інсектицид з контактно-кишковою дією, що ефективно знищує шкідливих комах у всіх фазах розвитку. Озима совка на ріпаку та інших культурах швидко гине завдяки потужному нокдаун ефекту препарату, а наявність у складі двох діючих речовин гарантує відсутність резистентності. Засіб рекомендовано до застосування шляхом дворазового обприскування рослин у вегетаційному періоді з дотриманням витратної норми 0,5-1,15 л/га. Робочий розчин готують перед використанням та застосовують коли популяція комах досягає економічного порогу шкодочинності. 

Заходи запобігання 

Попередити ураження насаджень можна наступними методами:

  • культивація парів у періоди масового відкладання яєць;

  • ретельне знищення бур'янів;

  • передпосівна обробка насіння протруювачами;

  • знищення квітуючих бур'янів на узбіччях доріг та ділянок в кінці травня — на початку червня, в період льоту метеликів;

  • розпушування міжрядь у посівах просапних культур.