Ми працюємо Ми працюємо

Білан капустяний

 

Білан капустяний — небезпечний шкідник хрестоцвітих культур. Протягом літа розвивається 2-3 покоління комах. Найбільшої шкоди завдає у фазі гусені, оскільки лише кілька личинок за 2-3 дні можуть повністю знищити культурну рослину та призвести до її загибелі ще до появи зав'язі. 

Зовнішній вигляд і поведінка Pieris brassicae

Зовнішній вигляд комахи залежить від фази її розвитку:

  • Метелики — білого кольору, мають розмах крил 5,5-6 см, з характерними темними ділянками біля основи і чорною облямівкою та двома круглими чорними плямами на передніх крилах із верхнього і нижнього боків. Задні крила сіро-жовті, з густим чорним напиленням. 

  • Яйця — лимонно-жовтого кольору, ребристі, пляшкоподібної форми, розміром 1,2 мм. 

  • Гусінь — жовто-зеленого забарвлення, з характерними жовтими смугами з боків та світлою смугою вздовж спинки, довжиною 4-5 см. 

  • Лялечки — кутасті, жовто-зелені з великою кількістю чорних крапок, розміром 3-3,5 см. 

Життєвий цикл білана капустяного 

Кількість генерацій капустянки залежить від регіону та погодних умов. Повний цикл розвитку триває 35-60 діб, тому за один сезон при оптимальній погоді й досить високих температурах +20 — +26 °С може розвинутись 2-3 покоління комах. У дощові та прохолодні сезони частина лялечок впадає в діпаузу до наступного року. 

Загалом цикл розвитку шкідника виглядає наступним чином:

  1. Комаха зимує у вигляді лялечки, закріплюючись до будівель, сухих стебел, стовбурів дерев чи чагарників павутинним поясом. 

  2. У квітні розпочинається літ метеликів, які активні у денний час, особливо за сонячної теплої погоди. Живляться переважно нектаром квіток. 

  3. За 4-6 днів після вильоту імаго починають паруватися, відкладаючи яйця на нижній бік листків капустяних рослин. 

  4. Гусениці починають з'являтися за 7-10 діб, і у першому віці тримаються на кормовій рослині групами, переходячи у 4-5-му віці на поодинокий спосіб життя. На кінцевих етапах розвитку переходять на верхню частину листків, де об’їдають їх до жилок. Тривалість розвитку гусені складає 17-30 діб. 

  5. Заляльковування відбувається поруч із кормовими рослинами, лялечки закріплюються павутинним поясом до субстрату, а за 10-15 діб з них з'являються метелики другого покоління. 

Розмноження 

Період парування відбувається за 4-6 діб після вильоту метеликів першого покоління. Самки відкладають яйця на нижньому боці кормових рослин невеликими групами по 15-30 шт. Середня плодючість однієї самки — до 300 яєць. 

За 7-10 днів з яєць вилуплюється гусінь, що розвивається у п'яти віках і завдає найбільшої шкоди агрокультурам, активно поїдаючи їхнє листя. 

Середовище існування білянки капустяної 

Білянка капустяна є активним мігрантом. Зустрічається на оброблювальних полях, а також у межах населених пунктів, де наявні хрестоцвіті культури. Метелики населяють лісові галявини, луки, узбіччя доріг, лісосмуги, парки, сади, а також усі типи відкритих ландшафтів у горах. В Україні комахи зустрічаються повсюдно. 

Які сільськогосподарські культури пошкоджує капустяний білан 

Білан капустяний пошкоджує досить широкий спектр сільськогосподарських культур. До найбільш популярних кормових рослин шкідника відносяться:

  • головчаста капуста;

  • ріпа; 

  • ріпак;

  • хрін;

  • редиска;

  • резеда;

  • гірчиця;

  • бруква. 

Найбільшої шкоди завдає у фазі гусені, оскільки пошкоджує листя та насінники, об’їдаючи їх з країв або згризаючи м’якуш до жилок, обгризаючи квіти та бутони, забруднюючи культуру продуктами своєї життєдіяльності. 

Економічний поріг шкодочинності визначається у стадії мутовки листя і встановлюється за наявності на рослині 3-5 гусениць або за ураження листя у 10% насаджень. 

Засоби боротьби з Pieris brassicae

Боротьба зі шкідником передбачає комплексний підхід, що включає знищення хрестоцвітих бур'янів, збір гусениць ручним способом (на невеликих ділянках) з їхнім наступним знищенням та застосування інсектицидних препаратів. Найдоцільнішими з економічної точки зору та ефективними є хімічні засоби боротьби. 

Ефективні препарати проти капустянки:

  • Воліам Флексі Syngenta. Засіб на основі двох діючих речовин із високою трансламінарною та тривалою системною дією стійкий до змивання опадами. Використовується шляхом обприскування культури у вегетаційному періоді з дотриманням рекомендованого виробником дозування 0,3-0,4 л/га. Максимальні результати досягаються за дворазової обробки. 
  • Енжіо Syngenta. Засіб із тривалим періодом захисту рослини зсередини та потужним нокдаун-ефектом. Ефективний незалежно від погодних умов, виключає появу резистентності за рахунок наявності у складі одразу двох діючих речовин та особливої формуляції препарату. Застосовується для обробки насаджень у період вегетації з дотриманням витратної норми 0,18 л/га, в тому числі у бакових сумішах. 
  • Карате Syngenta. Мікрокапсули для контролю широкого спектра шкідників з потужною початковою ефективністю та нокдаун-ефектом, захисний період триває 7-10 діб, незалежно від погодних умов та опадів. Застосовується для обприскування культур із дотриманням дози у 0,15 л/га. 
  • Проклейм Syngenta. Препарат з високою ефективністю проти широкого спектра шкідників. Починає діяти на комах від фази яйця, проникає у рослини протягом двох годин, забезпечує швидке знищення шкідливих комах незалежно від погодних умов. Використовується шляхом дворазової обробки насаджень із дотриманням витратної норми у 0,2-0,3 кг/га. 
  • Белт Bayer. Інсектицид системної дії ефективний проти личинок та гусені шкідливих комах із швидким нокдаун-ефектом, не викликає перехресної резистентності та безпечний для корисних комах. Відмінна ефективність спостерігається при використанні засобу із мінімальним дозуванням у 0,1 л/га.
  • Матч Syngenta. Контактний інсектицид з трасоваріальною та овіцидною дією, знищує свіжі яйцекладки та знижує фертильність самок шкідливих комах, стійкий до змивання опадами та не має фітотоксичного впливу на плоди, забезпечуючи при цьому тривалий захист. Використовується шляхом обприскування вегетуючої культури. Рекомендована виробником витратна норма — 0,4 л/га.