Ми працюємо Ми працюємо

Зерновий точильник

Зерновий точильник (шашіль) або Капюшонник зерновий

Синоніми: Зерновий шашіль, Капюшонник зерновий

Загін: Жорсткокрилі (жуки)

Родина: Несправжні короїди, або капорники

Біологічна група: Шкідники борошна, шкідники зерна, шкідники запасів

Зміст:

Зовнішній вигляд

Зернові шашелі: шкідники зерна та зернопродуктів

Як визначити наявність шкідника в зерні

Як позбутись шкідника

Найбільш поширені запитання

Зовнішній вигляд 

Зерновий точильник — небезпечний шкідник, який пошкоджує зерно і крупи хлібних злакових культур (пшениці, жита, ячменю), а також гречки, рису, кукурудзи, проса та інших, за винятком олійних і бобових. За зовнішнім виглядом шкідник схожий на хлібного точильника. Він має тонке подовжене тіло циліндричної форми з паралельними боками завдовжки 2,5 – 3 мм та дві пари крил, колір може змінюватися від червоно-коричневого до чорно-бурого. Жук добре літає, його передньоспинка витягнута і схожа на капюшон, який прикриває голову і покритий зубцями спереду та з боків.

Самка відкладає на зерно або інший субстрат до 580 яєць білого кольору та грушоподібної форми. При температурі повітря + 26 – 30 °C ембріональний розвиток триває протягом 5 – 11 діб. Личинки, що вийшли з яєць, досягають розміру 3 мм. Вони забарвлені у білий колір, мають червоподібну форму, маленьку голову та три пари ніг, завдяки чому вільно пересуваються. Передні грудні сегменти товщі за інших, задні сегменти зігнуті гачкоподібно. Голова жовтого кольору втягнута в передньогруди.

Зернові шашелі: шкідники зерна та зернопродуктів

Капюшонник зерновий — теплолюбний шкідник, який набув найбільшого поширення, в південних регіонах України. Він розвивається при температурі не нижче + 16,4 ° C, при цьому дуже чутливий до впливу низьких температур.

Личинки проникають всередину зерна, харчуються ендоспермом і повністю виїдають його вміст. Усередині зернівки відбувається обертання личинок в лялечку і формування жуків. Перед виходом назовні вони прогризають в оболонці отвір неправильної форми. В результаті від зерна залишається тільки оболонка та борошнистий пил (мучіль) з характерним медово-цвілевим запахом.

Як визначити наявність шкідника в зерні

Виявити жуків у зерні досить складно, оскільки вони майже не з'являються на поверхні. Однак є ознаки, за якими можна визначити зараження шкідником:

  • Наявність імаго. У період спарювання дорослі особини активно переміщуються, тому їх можна помітити поблизу від продовольчих запасів.

  • Продукти життєдіяльності личинок. При прокладанні ходів вони залишають світло-коричневі екскременти та хітиновий покрив, скинутий під час  линяння.

  • Неприємний солодкуватий запах плісняви, виділень та скинутого хітину.

Як позбутись шкідника

До превентивних заходів боротьби з зерновим точильником відносяться:

  • якісна вентиляція в зерносховищах і складах;

  • волога та аерозольна дезінсекція приміщень;

  • ретельне видалення смітних домішок у проходах;

  • прогрівання зерна до + 50 – 60 °C в зерносушарках та його подальше охолодження;

  • регулярний контроль над зараженістю шкідливими комахами.

Обробка інсектицидами передбачає обприскування зерна аерозольними речовинами при завантаженні в елеватор. Для цього використовуються препарати на основі фосфористого водню, а також інсектициди контактної дії:

  • Syngenta Енжіо® — містить діючі речовини тіаметоксам та лямбда-цигалотрин, володіє потужним нокдаун-ефектом, знищує широкий спектр шкідників, у тому числі приховано живучих. Обприскування виконують в період вегетації, норма витрати складає 0,18 –0,4 л/га.

  • Corteva Agriscience ™ Нурел® Д — діючими речовинами є хлорпирифос та циперметрин. Має дію, що нокаутує, контролює широкий спектр шкідників, в тому числі хлібних та зернових точильників у важкодоступних місцях. Норма витрати для зернових культур становить 0,5 – 0,75 л/га.

  • DEFENDA Фумігант, 56 — містить діючу речовину фосфід алюмінію. Застосовується для фумігації приміщень з метою знищення шкідників зерна, завантаженого насипом або в мішках. Пригнічує дихальні функції комах, має широкий спектр дії, володіє високою біологічною активністю. Норма витрати становить 2 – 3 табл./1 ​​т зерна або 1 куб. м.

Результативність обробки інсектицидами та фумигантами полягає в тім, що дія препаратів поширюється на наступні покоління жуків, і повторне зараження зерна не відбувається.

Найбільш поширені за питання

  1. Чи шкідливі для здоров'я людини вживані препарати?

Наш інтернет-магазин продає сучасні високоякісні засоби захисту рослин, які пройшли необхідні випробування. При дотриманні техніки безпеки при проведенні робіт вони не токсичні та повністю безпечні для довкілля та людини.

  1. Як слід підготувати приміщення для фумігації?

Щоб отримати максимальний ефект від фумігації складів, в приміщенні необхідно перекрити всі витяги та відключити вентиляцію. Це забезпечити його герметизацію. Крім того, слід обмежити доступ людей на час проведення робіт та виставити охорону.

  1. Чи можна вживати продукти, які були пошкоджені зерновим точильником?

Продукти, пошкоджені зерновим точильником, не можна вживати в їжу ні в якому разі, оскільки в них містяться відходи їх життєдіяльності. Усередині пошкодженого зерна можуть бути яйця та личинки. Все це може призвести до харчового отруєння або викликати алергію. Пошкоджене зерно краще викинути або згодувати птахам.