Технологія вирощування ГМО сої
Вирощування сої — одне з найбільш перспективних напрямків у сільському господарстві України. Після збирання урожаю рослини залишають в землі розвинені корені з бульбочковими бактеріями, які збагачують ґрунт азотом і сприяють підвищенню його родючості. Соя є джерелом цінного рослинного білка, олії, інших компонентів, які служать сировиною для широкого спектра продуктів харчування.
Посіви сої вимагають застосування гербіцидів для ретельного захисту від бур'янів та внесення добрив, яке відбувається три рази за сезон. Тому сьогодні великий інтерес в аграріїв викликають трансгенні сорти, при вирощуванні яких застосовуються сучасні технології та скорочуються витрати. Щоб отримати гарний врожай, треба знати всі особливості генно-модифікованої культури та як вирощувати сою.
Захист сої від хвороб і шкідників
Попередники сої
Соя належить до вологолюбних культур, але на перших етапах росту коренева система у сходів розвинена слабо, тому грунт повинен містити велику кількість вологи для забезпечення конкурентоспроможності сходів у боротьбі з бур'янами. Найкращі попередники для сої – це культури, які швидко звільняють поля та роблять можливим багаторазовий обробіток ґрунту під майбутній урожай:
-
малозасмічені бур'янами поля після злакових культур — пшениці, ячменю, сорго, проса;
-
кукурудза на силос;
-
багаторічні трави;
-
цукровий та кормовий буряк;
-
рис.
Важливо! Найбільш небажаними попередниками сої є зернобобові та олійні культури, ріпак та соняшник, який хворіє такими ж хворобами, як і соя. Розрив в сівозміні між цими культурами повинен становити не менше 3 – 4 років. Разом з тим соя сприяє накопиченню азоту в ґрунті, тому є відмінним попередником для озимої пшениці, ріпаку, кормових та овочевих культур.
Обробка ґрунту під сою
Урожайність культури залежить від технології вирощування, кліматичних умов в регіоні, засміченості полів бур'янами та попередніх культур. Осіння підготовка ґрунту до посіву сої включає:
-
ранню напівпарову оранку поля плугами та подальшу культивацію універсальними культиваторами відразу після збирання врожаю;
-
лущення дисковими лущильниками 1 – 2 рази на глибину 6 – 8 см;
-
внесення необхідних добрив на глибину до 22 – 25 см після зернових культур і на глибину до 30 см після кукурудзи.
Навесні для закриття вологи на полях проводять глибоку зяблеву оранку у два сліди важкими боронами на глибину до 28 – 30 см. Така обробка сприяє формуванню потужної кореневої системи у рослин. Після проростання бур'янів до фази білої ниточки виконують 2 передпосівні культивації: спочатку на глибину 6 – 8 см, потім на 3 – 5 см. На дуже засмічених полях оптимальним варіантом вважається трансгенна соя під раундап з внесенням гербіцидів суцільної дії, яку сіють спеціально, щоб очистити площі від однодольних та дводольних бур'янів.
Коли сіяти сою
Фахівці з вирощування трансгенних культур вважають, що оптимальні строки посіву сої настають, коли температура ґрунту на глибині загортання насіння при збереженні достатнього рівня вологості досягне + 12 –14 °C. Календарно для господарств, розташованих в різних регіонах України, такими термінами вважаються:
-
північний Лісостеп — перша декада до середини травня;
-
південно-західний Лісостеп — остання декада квітня до початку травня;
-
західні області та Полісся — перша половина травня;
-
степи Півдня і Південного Сходу — середина квітня.
Оскільки багато фермерів не встигають провести посівні роботи вчасно, допустимі терміни посіву продовжують на 30 – 40 днів. Насіння слід закладати на глибину 4 – 6 см, однак при нестачі вологи в посівному шарі його збільшують до 10 – 12 см, щоб розмістити насіннєвий матеріал у вологий ґрунт.
Норма висіву сої в кілограмах
Важливо! Одним з ключових чинників, що впливають на врожайність культури, вважається норма висіву сої в кілограмах на гектар. Правильне дозування гарантує точне закладення насіння в ґрунт і рекомендовану густоту посіву.
При визначенні оптимального обсягу посівного зерна враховують:
-
тип ґрунту;
-
генетичні особливості сорту;
-
групу стиглості та потенціал схожості;
-
вживані агротехнології вирощування;
-
особливості живлення на конкретному полі.
У зв'язку з неоднаковими погодними та кліматичними умовами в різних регіонах оптимальна густота стояння рослин при достатній вологості ґрунту становить:
Регіон |
Густота стояння, тис. шт/га |
Лісостеп (при достатньому зволоженні) |
450 – 550 |
Лісостеп (при недостатньому зволоженні) |
400 – 450 |
Полісся |
400 – 450 |
Степи на півдні і південному сході України |
300 – 450 |
Вагова норма визначається в залежності від посівних якостей і ваги 1000 насінин, тому середні показники норми висіву сої коливаються в межах від 70 до 130 кг/га.
Підживлення сої
Для підживлення рослин в процесі вирощування використовують мінеральні та органічні добрива. Останні позитивно впливають на зростання і розвиток сої впродовж 3 – 4 років, тому їх доцільніше вносити під попередню культуру в сівозміні. Підвищенню врожайності сприяють бактеріальні добрива. Обробку насіння проводять в день сівби.
Норми внесення мінеральних добрив визначають залежно від таких чинників:
-
вміст корисних речовин та мікроелементів в ґрунті;
-
планована врожайність сої;
-
технологія вирощування.
Фосфорні та калійні добрива треба вносити під зяблеву оранку. Згідно з рекомендаціями багатьох фахівців азотні добрива не слід використовувати, оскільки соя здатна сама забезпечити себе такими поживними елементами. Стартову дозу азоту вносять під культивацію тільки на бідних і недостатньо вологих ґрунтах, а також на тих полях, де добрива не вносилися під попередню культуру. Перед тим як сіяти сою, насіння слід обробити препаратами, що містять кальцій, бор, цинк, молібден, кобальт. Це дозволить збільшити вміст білка в зерні.
Захист сої від хвороб і шкідників
Основні агрозаходи для захисту сої від шкідників та хвороб повинні бути спрямовані на знищення бур'янів. Для цього необхідно:
-
виконувати правила агротехніки;
-
дотримуватися сівозміни та чергувати культури на полі, періодично залишаючи землю під парами;
-
проводити боронування до появи сходів та по молодих рослинах із застосуванням прополювальних борін;
-
застосовувати ґрунтові та післясходові гербіциди згідно з регламентом їх використання;
-
виконувати профілактичне протруювання насіння;
-
проводити обробку посівів дозволеними дозами інсектицидів для знищення основних шкідників — соєвої блішки, плодожерки, павутинного кліща, бульбочкового довгоносика та інших.
Коли збирати сою
Збирати сою починають після того, як вона повністю дозріє. Ознаками повної стиглості є:
-
підсихання і повне опадання листя;
-
побуріння стебла і зміна кольору бобів на характерний для сорту;
-
легке відділення насіння від стулок;
-
зменшення вологості зерна до 14 – 16 %.
Календарні строки, коли збирати сою ранніх сортів, настають в середині вересня, пізньостиглі сорти прибирають в жовтні. Після збирання зерно очищають від сміття і просушують.
Як збільшити врожайність сої
Важливими чинниками, що впливають на розвиток рослин та підвищення врожайності, є достатній рівень вологості ґрунту і необхідна кількість поживних речовин в посівному шарі. Щоб отримати високий урожай, необхідно:
-
проводити сівбу в максимально можливі ранні терміни, щоб на рослинах утворилися стебла з великою кількістю вузлів, що несуть стручки;
-
сіяти сою широкорядним способом, зберігаючи ширину міжрядь 45 – 75 см, щоб зменшити поширення хвороб і забезпечити високу продуктивність фотосинтезу;
-
проводити листове підживлення хелатними мікродобривами у фазі 2 – 3 листків для формування потужної кореневої системи;
-
від моменту бутонізації до початку цвітіння зробити ще одне підживлення мікродобривами, що містять бор, мідь, молібден та інші мікроелементи;
-
у фазі формування бобів виконати кореневе підживлення карбамідом та мікроелементами, щоб підвищити кількість протеїну в плодах.
Прискорити розвиток рослин можна, використовуючи гербіциди та протруйники компанії DEFENDA:
-
Напалм Форте — повністю звільняє поле від однолітніх та багаторічних широколистих та злакових бур’янів, полегшує збирання врожаю. Обприскування бур’янів проводиться 1 раз після збирання попередників, норма витрати становить 2,0 – 4,0 л/га.
-
Абсолют — контролює широкий спектр хвороб, сприяє швидкому проростанню насіння та появі паростків, забезпечує однорідний стеблостій. Застосовується 2 рази за сезон, норма витрати складає 0,5 л/га.
-
Дот — має превентивну та лікувальну дію, зупиняє розвиток грибів, блокує розвиток борошнистої роси та усіх видів плямистості. Під час вегетації проводять 2 обприскування, норма витрати дорівнює 0,5 л/га.
-
Міральд, КС — контактний акарицид, знищує рослиноїдних кліщів на всіх стадіях розвитку, чинить тривалу захисну та овіцидну дію, безпечний для корисних комах. Обробку проводять 1 раз за сезон, норма витрати становить 0,7 – 1,15 л/га.
-
Октант, ВГ — ефективний проти широкого спектра шкідників сої. Стійкий до сонячного випромінювання та високих температур зовнішньої середи. Застосовується 2 рази протягом вегетаційного періоду, норма витрати — 0,1 – 0,15 кг/га.