Гумай (Сорго алепське)
Назва латиною Sorghum halepense (L.) Pers.
Клас бур’янів Однодольні
Культури Кукурудза, Пшениця, Соняшник, Ячмінь
Родина багаторічний ярий
Сорго алепське — багаторічна однодольна трава, широко поширена у південних регіонах і степовій зоні України. Засмічує поля з насадженнями технічних та зернових культур, затіняючи їх і призводячи до уповільнення розвитку й зниження врожаю.
Морфологія Sorghum halepense
Розпізнати бур’ян гумай можна за його зовнішнім виглядом:
-
Стебло — пряме, висотою до 2 м та товщиною до 10 мм.
-
Корені — можуть бути трьох типів: первинні, розміщені у вертикальному положенні; вторинні — простягаються горизонтально й утворюють нові рослини; третинні (запасні) — відростають від новоутворених рослин. Система підземних стебел має бічні розгалуження і вегетативні бруньки, що здатні заглиблюватися у грунт на глибину до 0,8 м.
-
Листя — голе, гостро-шорстке з країв, з приблизною шириною 2 см і довжиною до 5 см, лінійно-ланцетної форми.
-
Суцвіття — мають вигляд довгастої багатоколоскової волоті розміром до 40 см із сидячими двостатевими опушеними колосками яйцеподібної форми довжиною до 1,4 см.
-
Плоди — плівчасті зернівки овальної форми довжиною до 5 мм, товщиною до 1,25 мм та шириною до 2 мм. Маса 1000 зернівок може становити від 5 до 9,5 г.
Сорго алепське — життєвий цикл рослини
Максимальна плодючість однієї рослини — 8000 зернівок.
Насіння проростає з глибини до 12 см і може зберігати свою життєздатність до 5 років.
Сходить гумай трава у березні - травні за середньодобових температур +10 – 12 °С. Оптимальний температурний режим для розвитку та розмноження — +3 – 35 °С.
Цвіте рослина у липні-серпні, а з кінця серпня і до кінця жовтня триває період плодоношення.
Розмноження також може відбуватися шляхом відростання відрізків коренів, що можуть приживатися на глибині до 30 см і повністю вимерзають при зниженні температур до -15 °С.
Зона поширення бур’яну
В Україні гумай зустрічається повсюдно у степовій зоні південних регіонів. Зростає на полях, поруч із каналами зрошувальних систем, на городах і в садах з теплим грунтом достатньої родючості та при нормальній освітленості.
Які культури пригнічує
Бур’ян засмічує поля, засіяні культурами наступних груп:
-
зернові;
-
круп’яні;
-
технічні.
Основна шкода полягає у затіненні вегетуючих рослин та високій конкуренції з ними за поживні речовини, вологу і світло, внаслідок чого розвиток культури значно сповільнюється, а врожайність знижується.
Як знищити сорго алепське
Враховуючи, що основний шлях поширення бур'янів — відростання кореневищ, агротехнічні засоби боротьби з ними полягають у знищенні не лише насіння, а й кореневищ. Ефективними методами вважаються:
-
глибока зяблева оранка з вивертанням коренів на поверхню, де вони вимерзають взимку або всихають у теплу пору року, за декілька діб втрачаючи життєдіяльність;
-
дискування;
-
глибоке загортання коренів;
-
посів на ділянці конкурентних культур — озимих вики і пшениці, люцерни.
Щоб повністю вивести бур’ян з ділянки, доцільно застосовувати сучасні хімічні засоби — гербіциди, найефективнішими серед яких є наступні:
-
Syngenta Елюміс — комплексний селективний засіб, призначений для використання у посівах кукурудзи для знищення широкого спектра злакових, одно- та дводольних, а також багаторічних бур’янів. Наявність у складі одразу двох діючих речовин забезпечує швидку загибель небажаної рослинності протягом 1-2 тижнів, а також тривалий захисний ефект. Застосовується шляхом обприскування насаджень у фазі 2-8 справжніх листків на культурі з дотриманням витратної норми 1,25-2,0 л/га.
-
Syngenta Каптора. Гербіцид для соняшника, що вирощується за технологією Clearfield, має широкий спектр дії та забезпечує надійний захист від небажаної рослинності на тривалий період. Використовується для обробки сортів і гібридів, стійких до діючої речовини препарату, шляхом обприскування посівів у фазі 4 справжніх листків. Рекомендоване виробником дозування — 1,0-1,2 л/га.
-
DEFENDA Сумаро. Селективний гербіцид системної дії для кукурудзи з широким діапазоном внесення і пролонгованою захисною дією. Може застосовуватися для обприскування посівів від фази сходів і до появи на культурі 8 справжніх листків у дозуванні 0,25 л/га з доданням аналогічної концентрації прилипача ПАР Мачо, в тому числі у бакових сумішах з іншими пестицидами.
- DEFENDA Муссон. Післясходовий гербіцид швидкої дії із захисним періодом до 6 тижнів. Застосовується для ліквідації небажаних однорічних та дворічних злакових бур'янів у посівах кукурудзи шляхом обприскування насаджень культури у фазі 3-10 листків. Допомагає знищити як бур'яни, що проросли з насіння, так і кореневищні рослини. Витратна норма становить 1,0 га.