Ми працюємо Ми працюємо

Ваточник сирійський

Назва латиною Asclepias syriaca

Клас бур’янів Дводольні

Культури Кукурудза

Зона поширення Лісостеп

Ваточник сирійський вирощувався у якості декоративної та медоносної рослини, проте через швидку розповсюдженість почав розростатися на полях, витісняючи культури. Боротьба ускладнюється через високу стійкість бур’яну до несприятливих погодних умов (морози, посуха), а також міцне та потужне розгалужене коріння. 

Зовнішній вигляд ваточника сирійського

  • Стебло. Прямостоячі, трав'янисті, висотою до 2-х метрів, мають розсіяну опушку. При пошкодженні будь-якої частини рослини виділяється молочний сік. 

  • Листя. Супротивного розміщення, простої широкої яйцевидно-ланцентної форми, із характерними хвилястим краєм та червоною центральною жилкою. Ширина листків 3-12 см, довжина до 25 см. 

  • Суцвіття. Парасолеподібне із квітками сіруватого або рожево-лілового кольору, діаметром до 2 см, мають виражений солодкий аромат. 

  • Плоди. У формі коробочок із гофрованою поверхнею (до 20 штук на кожній рослині) всередині яких міститься брунатного кольору яйцеподібне насіння, увінчане білими шовковими волосками схожими на вату. Кожна коробочка може містити до 250 насінин. 

image

  • Коренева система. Стрижнева, глибока (до 1,2 метри), розгалужена, нові пагони з'являються протягом усього періоду вегетації, будь-яке пошкодження коренів стимулює розростання.

image

Поширення ваточника сирійського

В Україні ваточник поширюється досить швидкими темпами. Початково використовувався для виробництва штучного каучуку, після чого лишилась на полях у якості багаторічного бур'яну. 

Найбільш поширена шкодочинна рослина у наступних областях:

  • Полтавській;

  • Чернігівській;

  • Дніпровській;

  • Черкаській;

  • Київській. 

Відноситься до розряду дуже злісних бур'янів, адже погано піддається видаленню як хімічними так і механічними методами, швидко розповсюджуючись та пригнічуючи зростання вирощування всіх без виключення культур. Основна шкода полягає у тому, що бур'ян проростає в травні, після посіву і сходу більшості основних сільськогосподарських культур, і швидко переростає їх незалежно від зволоженості грунту та наявності опадів. 

Завдяки високій схожості насіння швидко охоплює великі площі, витісняючи усю флору довкола. 

Шкодочинність ваточника сирійського

Через наявність на насінні волосків воно здатне переміщуватись потоками вітру на відстань у десятки кілометрів від материнської рослини. Така здатність до розповсюдження створює значний ризик заселення бур'янами значних площ сільськогосподарських угідь. Схожість насіння складає до 98%, а через високу енергію росту вже на початку літа він може перевищувати за розміром такі культури як кукурудза, соняшник, пшениця, цукровий буряк. 

Знищення механічними методами (вирубуванням або зрізуванням) призводить до оберненого ефекту, пришвидшуючи розвиток його коріння та подальше розростання. За відсутності заходів по ліквідації цього бур'яну вже на 3 роки він може повністю заселити ділянку.

Кущі висотою до 2-х метрів не тільки сильно пригнічують розвиток та вегетацію культури, але й суттєво ускладнюють збір врожаю. Навіть незначна кількість цих шкідливих рослин призводить до суттєвого зниження врожайності усіх культур: 

  • сорго на 10%;

  • вівса – до 26%;

  • сої  –до 19%. 

Шкідливість для сільського господарства також полягає в отруйності для свійських тварин при потраплянні дикої бавовни та її частин до кормової маси. 

Етапи та фази розвитку ваточника сирійського

Найбільш стрімко поширюється на відкритих освітлених ділянках, або у півтіні. 

Активний розвиток відбувається у середині червня-липні за температур в межах 18 -32°С. Для вегетації бур'янів необхідна помірна вологість, сильна посуха та надмірна зволоженість пригнічують ріст. 

Бур’ян надає перевагу родючим грунтам високого ступеня структорованості, незалежно від рівня рН. Добре зимує під снігом за помірного промерзання грунту. 

Період цвітіння настає у липні продовжується протягом 30-35 діб. 

Плоди з'являються у вересні в результаті запилення комахами. 

Розмноження відбувається насінням,  або вегетативно, через корені, особливо при їх пошкодженні. 

Методи боротьби з ваточником сирійським 

 Через потужну кореневу систему глибокого залягання чинить опір гербіцидам, тому препарати не знищують його, а лише тимчасово пригнічують розвиток. 

На практиці високу ефективність проти дикої бавовни (інша назва ваточника) продемонстрували наступні препарати:

  • Елюміс. Засіб призначений для використання на посівах кукурудзи з метою боротьби проти більшості видів однорічних та дворічних бур'янів, включаючи контроль за розмноженням ваточника. Має грунтову дію, та не проявляє фітотоксичності навіть за умов пізнього внесення. Найкращих результатів можна досягти при використанні препарату за температури у межах 12-25 °С шляхом обприскування посівів у фазі 2-8 листків. Норма внесення препарату залежить від засміченості посівів та стадії розвитку бур'яну становить 1,5 - 2,0 л/га. У разі сильної засміченості та за наявності перерослих бур'янів необхідно застосовувати максимальну норму. Після застосування засобу не рекомендованого наступного року вирощувати на оброблених ділянках бобові, овочі та цукровий буряк, а сою, ріпак та соняшник висівати лише після глибокої оранки. 

  • Стеллар. Ефективний селективний препарат, що використовується на посівах гібридів кукурудзи, дозволяє у повній мірі використати їх генетичний потенціал та контролювати широкий спектр багаторічних бур'янів, включно із ваточником сирійським. Завдяки грунтовій дії забезпечує тривалий захист протягом усього сезону. За умов внесення у ранній фазі розвитку повністю знищує надземну частину шкідника та пригнічує його подальшу вегетацію. Норма витрати 0,8-1,25 л/га. 

Заходи запобігання 

Система заходів проти розповсюдження ваточника може включати агротехнічні роботи та обробку ділянок хімікатами.  

Проведення культивації сприяє поширенню колонії шкідливої рослини, внаслідок того, що через поділ коренів з'являються нові відростки. Після заробки бур'яну вже за 5-6 діб відбувається його повторне відростання, а кількість пагонів збільшується вдвічі. Найкращих результатів у боротьбі з засміченням ваточником  можна досягти кількаразовою поверхневою обробкою, поєднаною з осінньою оранкою. 

 Хімічні методи боротьби передбачають використання гербіцидів у фазі, коли на бур'яні з'являється 2-9 пар листків. Протягом 20 днів після обробки не доцільно проводити скошування, або механічне знищення, щоб не сприяти розвитку їх кореневої системи. Ефективними препаратами, що уповільнюють розвиток ваточника є: