Ми працюємо Ми працюємо

Гірчак березковидний

Назва латиною Polygonum convolvulus L.

Клас бур’янів Дводольні

Культури Абрикос, Аґрус, Аніс, Баклажани, Броколі, Буряки, Буряки кормові, Вика, Гарбузові овочебаштанні, Гідропоніка, Гірчиця, Гречка, Груша, Диня, Еспарцет, Жито озиме, Закритий ґрунт, Зерняткові, Кабачки, Кавуни, Квасоля, Кісточкові, Кмин, Колосові, Коренеплоди, Коріандр, Кормові культури, Кріп, Лаванда, Люпин, Махорка, Обробка поверхонь, Овес, Олійні культури, Пари, Персик, Пікірування/пересадка, Плодові та виноградники, Порічки, Просо, Редис, Рис, Рицина, Різнотрав'я, Салат, Селера, Сінокоси, Слива, Соя, Спаржа, Технічні культури, Тютюн, Черешня, Чина, Чорна смородина, Шовковиця, Ягідні культури, Баштанні, Бобові, Буряки столові, Буряки цукрові, Виноград, Вишня, Газонні трави, Горох, Декоративні рослини, Десикація, Жито, Землі не с/г користування, Зерно, Зернобобові культури, Зернові, Зернові озимі, Зернові ярі, Інше, Капуста, Картопля, Коноплі, Конюшина, Кукурудза, Лісові насадження, Льон, Люцерна, Мак, Малина, Морква, Нут, Обробка приміщень, Овочі, Огірки, Перець, Петрушка, Печериці, Плодові культури, Плодово-ягідні культури, Площі під посів с/г культур, Полуниця, Польові культури, Присадибні ділянки, Пшениця, Пшениця озима, Пшениця яра, Райграс, Ріпак, Розсадники, Сади, С/г культури, Смородина, Соняшник, Сорго, Суниці, Томати, Трави, Тритикале, Хвойні культури, Хмільники, Цибуля, Чагарники, Часник, Яблуня, Ячмінь, Шипшина, Редька, Турнепс, Гіркокаштан, Волоський горіх, Пари

Зона поширення Лісостеп

Поширення Гірчака березковидного

Поширений повсюдно. У гори піднімається до 3600 м над рівнем моря в Гімалаях та 1000 м в Альпах. Місця проживання: сади, виноградники, городи, узбіччя доріг, частіше зустрічається на порушених землях.

Віддає перевагу родючим з невисокою кислотністю супіщані та суглині грунту. Звичайний бур'ян полів, садів, городів. Особливо страждають від нього зернові хліба та льон. У посівах зернових скручені за годинниковою стрілкою стебла часто викликають вилягання культур.

Біологічні особливості Polygonum convolvulus L.

Корінь стрижневий, глибоко проникає. Стебло в'юнке або лежаче, розгалужене, в нижній частині червонувате, довжиною 30-150 см. Листя стрілоподібне, черешкове, чергове, з серцеподібними або трикутними підставами, нижня сторона може мати червонуватий відтінок. Сім'ядоли потужні, довжиною 12-20 см, шириною 3-5 см, довгасті. Квітки дрібні, білого, біло-зеленого або рожевого кольору, непоказні, розташовуються на кінцях гілок та пазухах листків, по 3-6 штук в мутовках. Мають 5 чашолистків, 3 зовнішніх та показують кіль. Оснащений 5 тичинками.

Плід — тригранний горішок в колопліднику, сірувато-бурого, сіро-зеленого або коричневого кольору до 4 мм в довжину. На одній рослині утворюється до 65 тис. Горішків (за іншими даними 100-300 насіння; 140-640; 600). Насіння зберігає схожість до 5-20 років. Восени не проростає.

Джерело розмноження тільки виключно насіннєве.

image

Яку шкоду наносить Гречка витка березковидна

Засмічує посіви всіх культур, в основному зернових, просапних, олійних, бобових культур та багаторічних трав. У посівах зернових, обвиває стебла злаків та притискає їх до землі, що призводить до сильного вилягання культури. Часто визрівання відбувається до дозрівання основної культури, що призводить до осипання насіння бур'яну перед збором врожаю та засмічення збираємого зерна. Потрапляючи разом з кормом, що не пройшов обробку, гречка витка березковидна може поширюватися з гноєм. Частина насіння здатна зберігати життєздатність після силосування.

Відрізняється високим потенціалом засмічення: на овочевих ділянках може давати до 1500 сходів на 1 м2.

Сегетальний бур'ян, засмічує посіви озимих та ярих зернових, а також просапних культур від самих північних кордонів землеробських регіонів до лісостепу.

Економічний поріг шкідливості в посівах ярих та озимих культур встановлюється в фазу кущіння та дорівнює семи екземплярів бур'яну на один метр квадратний посіву.

Шкідливість виду виражена:

  • в скруті роботи сільськогосподарських машин та механізмів під час збирання та доглядів за посівами;

  • в засміченні ґрунту, зерна та насіннєвого матеріалу плодами рослини;

  • в зниженні інтенсивності освітлення вирощуваних культур;

  • в підвищенні виносу поживних речовин з ґрунту;

  • в активізації життєдіяльності шкідливих комах та хвороботворних організмів.

image

Заходи боротьби з березковидним Гірчаком

За умови виявлення гірчаку під час росту культур, слід проводити обробку гербіцидами таких груп:

  • арілоксіалканкарбонових кислоти; 

  • карбамати; 

  • сульфонілсечовини; 

  • гліфосати.  

Своєчасне використання хімічних засобів захисту може зберегти велику долю врожаю, якому загрожує даний бур'ян, а також не дозволить йому збіднити ґрунт на макро- та мікроелементи.

Заходи запобігання появі 

Поява починає дозрівати до збирання зернових, та велика частина засмічує зерно, на очистку якого необхідно звертати особливу увагу. Значна частина насіння повертається з гноєм, тому використовувати його можна після 4 - 6 місяців зберігання в буртах. У посівах знищується своєчасно виконаними агротехнічними заходами при догляді за парами та просапними культурами. У боротьбі з бур'яном результативні більшість із застосовуваних гербіцидів, накшталт DEFENDA Примус, Імпреза та Сумару, як в допосівний період, так і по вегетуючій культурі та засміченим рослинам.

Відокремлюють наступні методи захисту: 

  • використання якісного насіннєвого матеріалу;

  • якісна та своєчасна обробка ґрунту;

  • дотримання агротехнологій вирощування культур, таких як сівозміна.