Ми працюємо Ми працюємо

Лобода біла

Назва латиною Chenopodium album

Клас бур’янів Дводольні

Культури Абрикос, Аґрус, Аніс, Баклажани, Броколі, Буряки, Буряки кормові, Вика, Гарбузові овочебаштанні, Гідропоніка, Гірчиця, Гречка, Груша, Диня, Еспарцет, Жито озиме, Закритий ґрунт, Зерняткові, Кабачки, Кавуни, Квасоля, Кісточкові, Кмин, Колосові, Коренеплоди, Коріандр, Кормові культури, Кріп, Лаванда, Люпин, Махорка, Обробка поверхонь, Овес, Олійні культури, Пари, Персик, Пікірування/пересадка, Плодові та виноградники, Порічки, Просо, Редис, Рис, Рицина, Різнотрав'я, Салат, Селера, Сінокоси, Слива, Соя, Спаржа, Технічні культури, Тютюн, Черешня, Чина, Чорна смородина, Шовковиця, Ягідні культури, Баштанні, Бобові, Буряки столові, Буряки цукрові, Виноград, Вишня, Газонні трави, Горох, Декоративні рослини, Десикація, Жито, Землі не с/г користування, Зерно, Зернобобові культури, Зернові, Зернові озимі, Зернові ярі, Інше, Капуста, Картопля, Коноплі, Конюшина, Кукурудза, Лісові насадження, Льон, Люцерна, Мак, Малина, Морква, Нут, Обробка приміщень, Овочі, Огірки, Перець, Петрушка, Печериці, Плодові культури, Плодово-ягідні культури, Площі під посів с/г культур, Полуниця, Польові культури, Присадибні ділянки, Пшениця, Пшениця озима, Пшениця яра, Райграс, Ріпак, Розсадники, Сади, С/г культури, Смородина, Соняшник, Сорго, Суниці, Томати, Трави, Тритикале, Хвойні культури, Хмільники, Цибуля, Чагарники, Часник, Яблуня, Ячмінь, Шипшина, Редька, Турнепс, Гіркокаштан, Волоський горіх, Пари

Зона поширення Лісостеп

Родина Малорічні ярі

Лобода біла — поширений злісний ярий бур'ян, який дає до 700 тисяч насінин від однієї рослини. Сходи з'являються в період з березня по жовтень, цвітіння настає в липні-серпні, дозрівання насіння відбувається з серпня по жовтень. Свіжодозріле насіння має низьку схожість в періоди підвищеної вологості, але в посушливі роки добре зберігає життєздатність на глибині до 8 – 10 см. Починає проростати з глибини 0,5 – 3 см. При оранці землі переміщується ближче до поверхні, що при добрих погодних умовах сприяє появі масових сходів. Цей прийом використовують для провокації зростання та подальшого знищення молодих паростків.

image

Морфологічна будова лободи білої

Для успішної боротьби із засміченістю полів потрібно знати, як виглядає лобода біла. Це однорічна дводольна трав'яниста рослина з прямим розгалуженим стеблом висотою 20 – 100 см, морфологічними  особливостями якої є:

  • Коренева система стрижнева з добре вираженим головним коренем, від якого відходять бічні корінці.

  • Листя чергові. Перші листочки неправильної продовгуватої або овально-ромбоподібної форми досягають у довжину 15 – 25 мм, у ширину — близько 8 – 13 мм. Верхні листки мають яйцевидно-ланцетний вид із невеликими зубчиками. Покриті борошнистим нальотом. У пазухах черешків часто присутні плями пурпурного кольору.

  • Квітки двостатеві, дрібні, зібрані в складні колосовидні суцвіття. Оцвітина складається із п'яти листочків.

  • Плоди округло-здавлені, схожі на горішки темно-сірого або світло-рудого кольору діаметром 1,5 – 1,75 мм і товщиною близько 0,75 мм. Велике насіння може проростати в рік дозрівання, дрібне — на другий рік після обсіменіння, дуже дрібне кругле — на третій рік.

  • Сім'ядолі, що проростають, мають довгасто-лінійну форму завдовжки 8 – 12 мм та завширшки 1,5 – 2 мм.

image

Поширення в Україні

Зоною поширення бур'яну є вся територія України, особливо часто він зустрічається в Поліссі, степових та лісостепових районах. Росте повсюдно на будь-яких ґрунтах, але віддає перевагу фізично стиглим суглинним землям, багатим поживними речовинами та азотом. Насіння накопичуються в поверхневому шарі ґрунту, завдяки чому росте великими густими групами та першою з'являється на пустирях та нерозораних ділянках.

Сходить при температурі повітря +3 – 4 °C. Оптимальні умови складаються при +18 – 24 °C та  достатній вологості ґрунту. При нестачі вологи краще проростає у пухкій землі, при надлишку вологи — у щільній.

Як впливає на посіви

Лобода біла має потужні корені, які поглинають величезну кількість ґрунтової води та виснажують землю. Вона засмічує посіви зернових, зернобобових, овочевих та технічних культур, завдаючи їм багатосторонньої шкоди:

  • зменшує вміст поживних речовин та мінеральних добрив в грунті, в тому числі калію — більше ніж на 10 %;

  • на удобрених землях досягає висоти до двох метрів, завдяки чому створює тінь та становить конкуренцію по світу та ґрунтовій волозі;

  • істотно знижує врожайність кукурудзи, цукрового буряку, картоплі, ярих зернових та ріпаку;

  • є джерелом розповсюдження хвороб та місцем локалізації шкідливих комах, які знищують культурні рослини.

Методи боротьби з лободою білою на зернових культурах

Хімічні заходи боротьби з лободою білою використовують у фазах від появи першої пари листя до моменту, коли починає плодоносити. Рослини є високочутливими и легко знищуються після обробки полів ґрунтовими та післясходовими гербіцидами:

  • DEFENDA АЙДАХО — досходовий та післясходовий селективний препарат, який містить діючу речовину тербутилазин. Поглинається кореневою системою, пригнічує фотосинтез та призводить до загибелі бур'янів.  Застосовується на полях до появи сходів соняшника та кукурудзи із розрахунку 1,5 – 2,5 л/га.

  • DEFENDA Шериф — післясходовий системний препарат, використовується у посівах колосових, в тому числі стійких до 2,4-Д. Діюча речовина трибенуронметил поглинається листям, стеблами та корінням і блокує синтез амінокислот та поділ клітин, в результаті чого рослини гинуть. Для обробітку посівів жита, озимого та ярого ячменю та пшениці рекомендується використовувати 0,015 – 0,025 кг/га.

  • Corteva Agriscience™ Пріма — двокомпонентний післясходовий гербіцид, який контролює дводольні бур'яни у посівах зернових. Діючими речовинами є флорасулам та 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д. Витрата робочого розчину становить 0,4 – 0,6 л/га.

  • DEFENDA Дикамба Форте — післясходовий гербіцидний препарат, призначений для для захисту кукурудзи, ячменю та пшениці від широкого спектру дводольних бур'янів. Не впливає на культурні рослини. Діючі речовини — дикамба у вигляді диметиламінної солі та 2,4-Д проникають у тканини коріння та надземних органів, блокують поділ клітин та порушують білковий та ліпідний обмін, в результаті чого коріння та листя гинуть. Використовується із розрахунку 0,5 – 0,8 л/га для зернових та 1,0 – 1,2 л/га для кукурудзи.

  • DEFENDA Матар, КС — ґрунтовий препарат селективної дії, який контролює широколисті однорічні бур'яни у посівах сої. Діюча речовина метрибузин поглинається корінням та листям та порушує процес фотосинтезу, внаслідок чого рослина гине. Для обробки одного гектару потрібно 0,5 – 0,75 літрів робочого розчину.

  • DEFENDA Напалм Форте — неселективний гербіцид системної дії, ефективно знищує одно- та багаторічні злакові бур'яни. Діючою речовиною є калійна сіль гліфосату. Відразу після проникнення у тканини згубно діє на корені та надземну частину рослин. Застосовується для обробітку пару та полів, призначених для посіву ярих зернових, соняшнику, ріпаку та великої кількості корисних культур, у тому числі плодових та виноградників. На обробіток одного гектару витрачається  1,5 – 4,0 літрів робочого розчину.

Заходи запобігання

Попередити засмічення посівів культурних рослин білою лободою допомагають агротехнічні методи:

  • скошування бур'янів парових ділянках після появи перших справжніх листків до того моменту, коли вона почне плодоносити, щоб попередити осипання насіння;

  • довсходове та післясходове розорювання міжрядь легкими боронами або сапами, що обертаються, у фазі «білих ниток»;

  • міжрядна механічна обробка просапних культур;

  • суворе дотримання сівозміни;

  • провокація насіння до проростання за допомогою лущильників та подальше переорювання ґрунту ранньою весною.