Берізка польова
Назва латиною Convolvulus arvensis.
Клас бур’янів Дводольні
Культури Абрикос, Аґрус, Аніс, Баклажани, Броколі, Буряки, Буряки кормові, Вика, Гарбузові овочебаштанні, Гідропоніка, Гірчиця, Гречка, Груша, Диня, Еспарцет, Жито озиме, Закритий ґрунт, Зерняткові, Кабачки, Кавуни, Квасоля, Кісточкові, Кмин, Колосові, Коренеплоди, Коріандр, Кормові культури, Кріп, Лаванда, Люпин, Махорка, Обробка поверхонь, Овес, Олійні культури, Пари, Персик, Пікірування/пересадка, Плодові та виноградники, Порічки, Просо, Редис, Рицина, Різнотрав'я, Салат, Селера, Сінокоси, Слива, Соя, Спаржа, Технічні культури, Тютюн, Черешня, Чина, Чорна смородина, Шовковиця, Ягідні культури, Баштанні, Бобові, Буряки столові, Буряки цукрові, Виноград, Вишня, Газонні трави, Горох, Декоративні рослини, Десикація, Жито, Землі не с/г користування, Зерно, Зернобобові культури, Зернові, Зернові озимі, Зернові ярі, Інше, Капуста, Картопля, Коноплі, Конюшина, Кукурудза, Лісові насадження, Льон, Люцерна, Мак, Малина, Морква, Нут, Обробка приміщень, Овочі, Огірки, Перець, Петрушка, Печериці, Плодові культури, Плодово-ягідні культури, Площі під посів с/г культур, Полуниця, Польові культури, Присадибні ділянки, Пшениця, Пшениця озима, Пшениця яра, Райграс, Ріпак, Розсадники, Сади, С/г культури, Смородина, Соняшник, Сорго, Суниці, Томати, Трави, Тритикале, Хвойні культури, Хмільники, Цибуля, Чагарники, Часник, Яблуня, Ячмінь, Шипшина, Редька, Волоський горіх, Пари
Зона поширення Лісостеп
Родина Багаторічні коренепаросткові
Багаторічна коренепаросткова рослина відноситься до розряду найбільш розповсюджених бур'янів, та завдає значної шкоди насадженням шляхом обвивання їх стебел, що призводить до вилягання культури та зниження врожайності. Через тривалу вегетацію (до кінця осені) та обплітання коренями грунту значно ускладнюється збір врожаю. Зелена маса шкідливої рослини потрапляє в зібране зерно, призводячи до додаткових витрат на його очистку. В посушливі місяці розвинена коренева система виснажує запаси вологи у грунті, призводячи до її дефіциту та висихання культури.
Зовнішній вигляд берізки польової
Виглядає повитиця наступним чином:
-
Стебло. Голе, витке, довжиною до 200 см.
-
Листя. Стрілоподібне або трикутнояйцеподібне, довжиною до 24 мм та шириною до 12 мм, розташоване чергово.
-
Квітки. Рожевого або білого кольору, з характерним ароматом, поодинокі, розташовуються на довгих квітконосах у листкових пазухах по 2-3 штуки.
-
Коренева система. Розвинена, представлена системою вертикальних і горизонтальних пагонів, заглиблених у грунт на 4-6 см.
-
Плоди. Кулеподібні двонасіннєві коробочки. Розміри насінини до 3,5 мм в довжину і до 2,5 мм в ширину, загальна маса 1000 насінин до 6 г, а максимальна плодючість 9800 насінин.
Через стрімке непомітне виття розпізнати наявність берізки в насадженнях часто можна лише після появи квіток.
Які бур'яни схожі на берізку
Існує досить багато різновидів шкідливої рослини, проте частіше за все в'юнок польовий плутають із рослиною під назвою іпомея забірна. На відміну в’юнок має дрібніші та вужчі квітки, що можуть бути рожевими.
Поширення шкідливого бур'яну берізки польової
На сьогоднішній день уражено вже 20 областей Україну. Здебільшого рослина росте в степових і лісостепових зонах, тож виняток складають лише західні області країни та Полісся. Зустріти бур'ян можна не лише на полі, але й вздовж доріг, в посівах овочевих і кормових культур, біля житла, рідше в садах та у виноградниках, найбільше полюбляє легкі піщані та вапнисті грунти.
Берізка польова перешкоджає росту та вегетації культурних рослин шляхом обплітання їх стебел своїми коренями, а також споживанням вологи з глибоких шарів грунту, призводячи до її дефіциту та сповільнення розвитку насаджень.
Якої шкоди завдає аграрним підприємствам
Основна шкодочинність польового вюнка полягає у виснаженні запасів вологи у грунті. Сітчаста коренева система із значним заглибленням (до 9-12 м) та значною довжиною (до 500 м) може вегетувати навіть у той період, коли більшість рослин вже загинула, або перейшла у стан спокою.
Дуже часто насіння березки поширюється разом із насінням культурних рослин під час збору врожаю, а також потрапляючи у корм худоби (насіння зберігає життєздатність навіть після проходження через шлунок тварини).
У випадку суцільного покриття ділянки шкідливою рослиною суттєво знижується врожайність культур:
-
ячменю та вівса – до 30%;
-
пшениці – до 40%;
-
кукурудзи – до 50%;
-
цукрових буряків – на 25-50%.
Потрапляння значної кількості берізки до кормової маси може призводити до токсичності корму для окремих груп тварин, особливо коней і свиней.
Рослинні залишки в'юнка можуть виступати резервацією для збудників фіто хвороб та деяких шкідників, особливо довгоносиків.
Окрім поглинання вологи, бур’ян також виснажує запаси нітратного азоту необхідного для розвитку та плодоношення культури.
Фази розвитку
Коренепаросткова багаторічна рослина розвивається у декілька етапів:
-
З березня і до настання осені з'являються сходи насіння, та паростки з кореневих бруньок.
-
У липні-вересні (перший рік) та з травня до осені (з другого року) – період цвітіння.
-
З липня до кінця жовтня – період плодоношення.
Насіння проростає з глибини до 15 см та може зберігати свою життєздатність до 50 років і довше. Мінімальною умовою для проростання є температура вища +4-6° С, оптимальною 18-24, а максимальна до 52° С. За умови низьких температур менших за +1-3 ° С надземні органи берізки польової пошкоджуються.
Як боротися з берізкою польовою
Боротьба з берізкою польовою за допомогою хімічних засобів захисту ускладнюється через біологічну будову рослини та значне заглиблення коріння.
Високу ефективність проти цього бур'яну продемонстрував препарати:
Defenda Напалм.
Гербіцид може використовуватись на полях призначених під посіви цукрового буряку, зернових, кукурудзи та соняшнику, сої, льону, люцерни, ріпаку, всіх видів баштанних та овочевих культур, а також для обробки вільних і ранніх парів та земель несільськогосподарського призначення.
Обробку проводять шляхом одноразового обприскування:
-
вегетуючих шкідливих рослин навесні;
-
у передпосівному періоді (не пізніше ніж за два тижні до проведення посіву);
-
після посіву до появи сходів;
-
у якості десиканту для прискорення збору врожаю з одночасним знищенням активно вегетуючих бур'янів.
-
восени після збору врожаю культури-попередника.
Найкращого ефекту від використання можна досягти при внесенні препарату в теплу безвітряну погоду за температури у межах +12° - +25°С при достатній зволоженості грунту.
Для повного відмирання коренів берізки протягом 15 діб після використання засобу заборонено проводити механічну обробку грунту.
Норма витрати препарату складає 6-8 л/га.
Як запобігти появі берізки польової на полях
Заходи боротьби проти берізки польової можуть включати агротехнічні та хімічні методи.
Агротехнічний контроль за розповсюдженням бур’яну передбачає здійснення багаторазових культивацій:
-
10-12 у перший рік;
-
до 8-ми протягом другого року.
Така кількість обробок є економічно недоцільною через високі витрати пального, а менша кількість обробок не тільки не знищує рослину, але й навпаки, сприяє її швидшому розповсюдженню. Враховуючи цей факт використовують систему заходів, що може виснажити кореневу систему в’юнка. Насамперед проводять глибокий зяблевий обробіток, а при використанні ранніх зайнятих та чистих парів систематично підрізують корені бур’янів, що в кінцевому випадку призводить до їх загибелі.