Ми працюємо Ми працюємо

Дурман звичайний

Назва латиною Datura stramonium L.

Клас бур’янів Дводольні

Культури Абрикос, Аґрус, Аніс, Баклажани, Броколі, Буряки, Буряки кормові, Вика, Гарбузові овочебаштанні, Гідропоніка, Гірчиця, Гречка, Груша, Диня, Еспарцет, Жито озиме, Закритий ґрунт, Зерняткові, Кабачки, Кавуни, Квасоля, Кісточкові, Кмин, Колосові, Коренеплоди, Коріандр, Кормові культури, Кріп, Лаванда, Люпин, Махорка, Обробка поверхонь, Овес, Олійні культури, Пари, Персик, Пікірування/пересадка, Плодові та виноградники, Порічки, Просо, Редис, Рицина, Різнотрав'я, Салат, Селера, Сінокоси, Слива, Соя, Спаржа, Технічні культури, Тютюн, Черешня, Чина, Чорна смородина, Шовковиця, Ягідні культури, Баштанні, Бобові, Буряки столові, Буряки цукрові, Виноград, Вишня, Газонні трави, Горох, Декоративні рослини, Десикація, Жито, Землі не с/г користування, Зерно, Зернобобові культури, Зернові, Зернові озимі, Зернові ярі, Інше, Капуста, Картопля, Коноплі, Конюшина, Кукурудза, Лісові насадження, Льон, Люцерна, Мак, Малина, Морква, Нут, Обробка приміщень, Овочі, Огірки, Перець, Петрушка, Печериці, Плодові культури, Плодово-ягідні культури, Площі під посів с/г культур, Полуниця, Польові культури, Присадибні ділянки, Пшениця, Пшениця озима, Пшениця яра, Райграс, Ріпак, Розсадники, Сади, С/г культури, Смородина, Соняшник, Сорго, Суниці, Томати, Трави, Тритикале, Хвойні культури, Хмільники, Цибуля, Чагарники, Часник, Яблуня, Ячмінь, Шипшина, Редька, Турнепс, Гіркокаштан, Волоський горіх, Пари

Зона поширення Лісостеп

Родина Малорічні зимуючі бур'яни

Дурман звичайний — отруйна рослина, що відноситься до сімейства пасльонових. Бур'ян має й інші назви: датура, дуропьян, дур-зілля, одур-трава. Це ярий трав'янистий однорічник з великими білими квітками, що видають сильний запах. В процесі росту досягає висоти 1,0 – 1,2 метра.

image

Морфологічні особливості рослини:

  • коренева система — стрижнева із потужним гіллястим коренем, проникаючим глибоко в землю;

  • стебла — прямостоячі, гіллясті, безлисті, порожні всередині;

  • листки — черешкові, розташовані по черзі, яйцевидної форми з нерівними зубцями по краях і загостреною вершиною;

  • квітки — великі, поодинокі, білі; чашка складається із п'яти зубчиків, вінчик трубчасто-воронковидної форми досягає довжини 12 см;

  • плід — коробочка яйцеподібної форми, має чотири гнізда та стулки, покриті численними твердими шипами;

  • насіння — дрібне, округло, матово-чорне, завдовжки 3,0 – 3,5 мм.

image

Які бур'яни схожі на Дурман 

Всі частини рослини є небезпечними для людини та худоби, тому потрібно уважно вивчити, що таке дурман звичайний, щоб виділяти його серед інших бур'янів. Найбільш схожими на одур-траву є:

  • Бругмансія — росте у вигляді невеликого дерева висотою 1,5 – 2,0 метра. Листя з рівним краєм покриті пушком, квіти звисають вниз, мають трубчасту форму, пофарбовані в білий, рожевий або жовтий колір.

  • Белена — отруйний бур'ян, має товсте стебло та велику безліч волосків. Може досягати висоти 1,5 метра. Квіти мають воронковидну форму та брудно-жовтий колір із фіолетовими прожилками.

  • Беладонна — багаторічна отруйна рослина заввишки близько двох метрів з великими (до 3 см), поодинокими квітками буро-фіолетового кольору. Листя загострені, яйцевидної форми, голі. Плоди — ягоди у вигляді шишки чорного кольору.

Поширення шкідливого дуропьяну 

Дуропьян є рослиною, що росте на сміттєвих звалищах та уздовж доріг, засмічує поля з посівами злакових та посадками просапних культур, поширюється на сінокоси та пасовища. Віддає перевагу родючим пухким акумулятивно-гумусовим ґрунтам та зволоженим чорноземам. Зростає та розвивається повсюдно в степових та лісостепових районах, а також в Поліссі. Попадання листя, насіння або квіток у силос чи сіно може представляти небезпеку для худоби.

Якої шкоди завдає аграрним підприємствам

Економічний поріг шкідливості для датури в посівах культур становить понад 5 – 15 рослин на один квадратний метр. При засміченні полів бур'яном:

  • відбувається висушування верхнього шару землі;

  • підвищується винесення поживних речовин з ґрунту;

  • знижується ефективність агротехнічних заходів;

  • погіршується врожайність культур;

  • відбувається затінення посівів;

  • порушується аерація кореневмісного шару землі;

  • створюються сприятливі умови для поширення шкідливих комах та хвороб культурних рослин.

Фази розвитку

Проростання одур-трави відбувається у квітні-жовтні при мінімальній температурі +10 – 12 °C, масові паростки з’являються, коли повітря прогріється до +24 – 28 °C. Насіння сходить з глибини не більше ніж 10 – 12 см. Цвітіння триває в червні-вересні, плодоносить з серпня по листопад. В цілому вегетаційний період триває до перших заморозків, але осінні паростки не зимують. Одна рослина здатна дати від 25 до 45 тисяч штук молодих паростків.

Як боротися з дурманом звичайним

Основні заходи боротьби з дурманом звичайним передбачають обробку посівів гербіцидами та застосування агротехнічних засобів. Серед гербіцидів найбільш ефективними є:

  • DEFENDA Напалм Форте — універсальний неселективний системний препарат, який вживається для знищення широкого кола злакових та дводольних бур'янів. Діюча речовина — калійна сіль глифосфата чинить згубну дію на корені та надземну частину рослин. Починає діяти відразу після обприскування. Залежно від виду бур'янів для обробки одного гектара потрібно від 1,5 до 4,0 літра препарату.

  • BASF Євро-Лайтнінг® — ефективний післясходовий двокомпонентний гербіцид з широким спектром дії, в якому активними речовинами є імазапір та імазамокс. Знищує найбільш проблемні злакові та дводольні бур'яни. Даний препарат використовується один раз за сезон. 

  • DEFENDA Імпреза – високоефективний двокомпонентний гербіцид, що містить активні речовини імазамокс та імазапір. Застосовується для контролю широкого спектру одно- та дводольних бур'янів, в тому числі на проблемних ділянках. Поглинається усіма частинами рослин та зупиняє їх зростання і розвиток. Обприскування проводиться один раз за сезон. 

  • DEFENDA Сумаро (аналог КАЛЛІСТО) — післясходовий системно-селективний препарат, в якому діючою речовиною є мезотріон. Застосовується для обробки посівів кукурудзи. Всмоктується кореневою системою і вегетативними органами рослин, блокує синтез ферментів та хлорофілу. Норма витрати становить 0,25 л/га + 0,25 л/га ПАР.

Як запобігти появі одур-трави на полях

Для боротьби із засміченням посівів і забезпечення нормальних умов для зростання і розвитку культур гербіциди від бур'янів Дурман звичайний слід поєднувати з системою заходів з агротехніки, які включають:

  • глибоку двоярусну зяблеву оранку землі із застосуванням сільськогосподарської техніки;

  • ретельне знищення бур'янів у посівах культур, на пустирях, на межах вздовж полів;

  • боронування, дискування, прополку культур ротаційними сапами та вручну;

  • ретельне очищення насіннєвого матеріалу від сім'янок дуроп'яну.