Ми працюємо Ми працюємо

Вероніка плющолиста

Назва латиною Veronica hederifolia L.

Клас бур’янів Дводольні

Культури Абрикос, Аґрус, Аніс, Баклажани, Броколі, Буряки, Буряки кормові, Вика, Гарбузові овочебаштанні, Гідропоніка, Гірчиця, Гречка, Груша, Диня, Еспарцет, Жито озиме, Закритий ґрунт, Зерняткові, Кабачки, Кавуни, Квасоля, Кісточкові, Кмин, Колосові, Коренеплоди, Коріандр, Кормові культури, Кріп, Лаванда, Люпин, Махорка, Обробка поверхонь, Овес, Олійні культури, Пари, Персик, Пікірування/пересадка, Плодові та виноградники, Порічки, Просо, Редис, Рис, Рицина, Різнотрав'я, Салат, Селера, Сінокоси, Слива, Соя, Спаржа, Технічні культури, Тютюн, Черешня, Чина, Чорна смородина, Шовковиця, Ягідні культури, Баштанні, Бобові, Буряки столові, Буряки цукрові, Виноград, Вишня, Газонні трави, Горох, Декоративні рослини, Десикація, Жито, Землі не с/г користування, Зерно, Зернобобові культури, Зернові, Зернові озимі, Зернові ярі, Інше, Капуста, Картопля, Коноплі, Конюшина, Кукурудза, Лісові насадження, Льон, Люцерна, Мак, Малина, Морква, Нут, Обробка приміщень, Овочі, Огірки, Перець, Петрушка, Печериці, Плодові культури, Плодово-ягідні культури, Площі під посів с/г культур, Полуниця, Польові культури, Присадибні ділянки, Пшениця, Пшениця озима, Пшениця яра, Райграс, Ріпак, Розсадники, Сади, С/г культури, Смородина, Соняшник, Сорго, Суниці, Томати, Трави, Тритикале, Хвойні культури, Хмільники, Цибуля, Чагарники, Часник, Яблуня, Ячмінь, Шипшина, Редька, Турнепс, Гіркокаштан, Волоський горіх, Пари

Зона поширення Лісостеп

 Зміст:

  1. Поширення бур’яну

  2. Шкідливість появи бур'янів у посівах

  3. Як позбутись бур'яну Вероніка плющолиста

  4. Заходи запобігання появі

Поширення бур’яну

Вероніка плющолиста — однорічна, іноді дворічна трав'яниста рослина, що засмічує посіви зернових та овочевих культур. Поширена на всій території України, крім Карпат та Прикарпаття. Найбільшого поширення набула в степових та лісостепових районах і в Поліссі. Віддає перевагу низинним та зволоженим ґрунтам, та затіненим місцям, також зустрічається на лугах, городах та в садах. Перші сходи з'являються ранньої весни, другий раз сходить в серпні — жовтні. Літні та осінні сходи зимують, цвітіння відбувається у квітні — травні, стадія плодоношення настає в червні — липні. Зберігає схожість у вологому ґрунті протягом 5 –7 років. Одна рослина може дати від 200 до 5000 насіння.

Рослина має сланке сильно гіллясте стебло завдовжки до 20 –30 см, яке іноді підводиться. Листя плющоподібне, трьох- або семилопатеве, волосисте, сидить у розкид. Квітки розміром близько 3 – 4 мм забарвлені у білий або блакитний колір. Плід — стручок або багатонасінна куляста коробочка.

image

Шкідливість появи бур'янів у посівах

Бур'ян вероніка плющолиста засмічує зернові та овочеві культури, кормові трави. Його шкідливість пов'язана з тим, що він розвивається швидше, ніж культурні рослини, тому забирає ґрунтову вологу та погіршує освітленість, створюючи несприятливі умови для подальшого розвитку культур. Коріння знаходиться під землею та здатне знижувати температуру ґрунту на 2 – 4 °C, що згубно відбивається на культурах. Крім того, зернові культури із засмічених полів відрізняються підвищеною вологістю, що погіршує їх якість та умови зберігання.

image

Як позбутись бур'яніу Вероніка плющолиста

Щоб позбутись бур'яну, використовують гербіциди, якими обробляють ґрунт відразу після появи сходів, а також у фазі росту до утворення бутонів. Пізніше рослина набирає силу та не реагує на обробку. Для боротьби з бур'янами використовують гербіциди:

  • DEFENDA Примус  — післясходовий системний препарат нового покоління, який застосовується для захисту озимої та ярої пшениці, ярого ячменю та кукурудзи від широкого спектру як однорічних, так і дворічних дводольних бур’янів (в тому числі стійких до 2,4-Д та 2М-4Х). Містить активні речовини 2-етилгексиловий ефір, 2,4 Д – 452 г/л та флорасулам, 6,3 г/л. Використовується з фази третього листа до появи другого міжвузля. Не чинить післядії на наступні культури у сівозміні. Легко проникає та розповсюджується у тканинах бур’янів, блокуючи ріст рослини. Має високу результативність обробки. Перші симптоми з'являються через 1 – 3 дні після обприскування, повна загибель настає через 1– 2 тижні. Норма використання становить 0,4 – 0,6 л/га.

  • DEFENDA Сумаро — системно-селективний гербіцид, призначений для післясходової обробки посівів кукурудзи. Контролює ріст широкий спектр однорічних та дворічних бур’янів у фазах від сходів до утворення 6 – 8 листків, запобігає розвитку резистентності рослин до препаратів із групи сульфонілсечовин. Діючою речовиною є мезотріон. Він проникає в тканини рослин протягом 24 годин і блокує дію ензимів, що беруть участь у синтезі хлорофілу. В результаті зростання бур'яну припиняється, повна загибель настає через 1 – 2 тижні після обробки. Протягом сезону виконується одна обробка, норма витрати гербіциду становить 0,25 л/га.

Заходи запобігання появі

До превентивних заходів захисту культур від появи вероніки плющелистої відносяться агротехнічні заходи:

  • оранка зябу в максимально ранні терміни;

  • передпосівна обробка ґрунту методом культивації або дискування з обов'язковим боронуванням;

  • дотримання термінів та норм висіву насіння;

  • знищення сходів сітчастими боронами та руйнуванням ґрунтової кірки;

  • чергування культур в сівозміні;

  • додаткова обробка посівів в літньо-осінній період;

  • знищення на необроблених ділянках.