Ми працюємо Ми працюємо

Щириця загнута

Назва латиною Amaranthus retroflexus

Клас бур’янів Дводольні

Культури Абрикос, Аґрус, Аніс, Баклажани, Броколі, Буряки, Буряки кормові, Вика, Гарбузові овочебаштанні, Гідропоніка, Гірчиця, Гречка, Груша, Диня, Еспарцет, Жито озиме, Закритий ґрунт, Зерняткові, Кабачки, Кавуни, Квасоля, Кісточкові, Кмин, Колосові, Коренеплоди, Коріандр, Кормові культури, Кріп, Лаванда, Люпин, Махорка, Обробка поверхонь, Овес, Олійні культури, Пари, Персик, Пікірування/пересадка, Плодові та виноградники, Порічки, Просо, Редис, Рис, Рицина, Різнотрав'я, Салат, Селера, Сінокоси, Слива, Соя, Спаржа, Технічні культури, Тютюн, Черешня, Чина, Чорна смородина, Шовковиця, Ягідні культури, Баштанні, Бобові, Буряки столові, Буряки цукрові, Виноград, Вишня, Газонні трави, Горох, Декоративні рослини, Десикація, Жито, Землі не с/г користування, Зерно, Зернобобові культури, Зернові, Зернові озимі, Зернові ярі, Інше, Капуста, Картопля, Коноплі, Конюшина, Кукурудза, Лісові насадження, Льон, Люцерна, Мак, Малина, Морква, Нут, Обробка приміщень, Овочі, Огірки, Перець, Петрушка, Печериці, Плодові культури, Плодово-ягідні культури, Площі під посів с/г культур, Полуниця, Польові культури, Присадибні ділянки, Пшениця, Пшениця озима, Пшениця яра, Райграс, Ріпак, Розсадники, Сади, С/г культури, Смородина, Соняшник, Сорго, Суниці, Томати, Трави, Тритикале, Хвойні культури, Хмільники, Цибуля, Чагарники, Часник, Яблуня, Ячмінь, Шипшина, Редька, Турнепс, Гіркокаштан, Волоський горіх, Пари

Зона поширення Лісостеп

Родина Пізній ярий бур'ян

Щириця загнута — дикорослий теплолюбний однорічний бур'ян, за зовнішнім виглядом схожий на амарант культурний. Добре переносить морози та посуху, перебуваючи у землі зберігає схожість до 20 років та більше. Протягом літа дає дві хвилі сходів та відрізняється високою плодючістю (до 200 тисяч насінин). Поширюються вітром, завдяки опадам, стічним водам, сільгосптехніки, органічним добривам. У зеленому листі міститься значна кількість нітратів та оксалатів, тому при її надмірному вживанні може постраждати худоба.

Щириця звичайна - Системи захисту від бур'янів

Як виглядає щириця звичайна

Морфологічні особливості:

  • Стебло: пряме, рясно гіллясте, світло-зелене з червоними прожилками, досягає висоти до ста см.

  • Коренева система: стрижнева, має гарно розвинений центральний корінь, який проникає на глибину до 100 см.

  • Листя: в нижній частині стебла рідкісні, зверху густі та грубоволокнисті, яйцеподібної форми з загостреним кінцем та довгими черешками. Листя чергові, зверху сірувато-зелені, нижня сторона червоно-рожевого відтінка.

  • Суцвіття: волотисте з дрібними квітками, завдовжки 6 – 10 см.

  • Плоди: сочевицеподібна коробочка з дрібними чорними насінням діаметром 1,0 – 1,25 мм та завширшки 0,5 –0,75 мм. Маса 1000 зерен становить 0,4 – 0,6 м.

image

Біологічні особливості щириці загнутої

Щириця набула поширення повсюдно по всій території України, особливо в степових та лісостепових районах і Поліссі. Найчастіше сходить на добре освітлених відкритих ділянках з піщаними, суглинними, глинистими, а також дренованими ґрунтами. Може розвиватися в місцях, не пристосованих для зростання інших рослин (на пустирях, залізничних насипах, уздовж доріг), а також в широкорядних посівах сільськогосподарських культур.

Сходить з глибини 1 – 2 см при температурі +6 – 8 °C, оптимальними умовами є +26 – 36 °C та достатня вологість верхніх шарів ґрунту. Фаза цвітіння настає в червні-липні, період дозрівання липень – жовтень. Той, хто не знає, як виглядає щириця загнута, може розпізнати її по високих соковитих стеблах, рожевому кореневищу, дрібним квіткам жовтувато-зеленого кольору

Шкідливість

Щириця важко викорінюються, має дуже соковиті наземні пагони та потужну кореневу систему, яка йде в глибокі шари ґрунту. Засміченість посівів:

  • призводить до висушування ґрунту, (актуально в час відсутності дощів);

  • сприяє поширенню шкідників та вірусних хвороб;

  • викликає вилягання та знижує врожайність;

  • ускладнює прибирання, обмолот зернових через соковиті стебла, які забивають шнеки та елеватори комбайнів;

  • потрапляючи на зберігання разом з зерном, знижує його якість, оскільки сприяє підвищенню вологості, самозігріванню та псуванню.

Як боротися зі звичайною щирицею на зернових культурах

За сприятливих умов на одному квадратному метрі виростає до однієї тисячі паростків шкідливої трави. Бур'ян добре витримує морози та посуху, тому основна боротьба з щирицею звичайною повинна проводитись хімічними заходами за допомогою препаратів, що впливають на ґрунтову й листову активність, коли насіння починає проростати, а саме:

  • DEFENDA АЙДАХО — селективний гербіцид, який застосовується до появи та після появи сходів. Діюча речовина тербутилазин швидко поглинається корінням та розповсюджується по тканинам, пригнічуючи фотосинтез. В результаті бур'яни гинуть. Застосовується для обробки посівів кукурудзи та соняшника, норма витрати 1,5 – 2,5 л/га.

  • DEFENDA Шериф — препарат системної дії для контроля дводольних бур'янів у посівах зернових, в тому числі тих, які стійкі до дії 2,4-Д. Діючою речовиною є трибенурон-метил. Після поглинання корінням, стеблами та листям у рослині відбувається блокування синтезу амінокислот та поділу клітин, і рослини гинуть. Даним гербіцидом обробляють посіви озимого та ярого ячменю, пшениці та жита. Рекомендована норма застосування становить 0,015 – 0,025 кг/га.

  • Corteva Agriscience™ Пріма — післясходовий гербіцид, до складу якого входять діючі речовини флорасулам та 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д.  Знищує дводольні бур'яни у посівах зернових. На один гектар витрачають 0,4 – 0,6 літрів робочого розчину.

  • DEFENDA Дикамба Форте — гербіцидний препарат, що використовується для захисту посівів кукурудзи та колосових зернових від великого спектра дводольних бур'янів. Діючими речовинами є дикамба та 2,4-Д. Проникаючи у коріння та надземні органи, вони блокують порушують білковий та ліпідний обмін та поділ клітин, в результаті рослини гинуть. Норма витрати складає 1,0 – 1,2 л/га для кукурудзи та 0,5 – 0,8 л/га для зернових.

  • DEFENDA Матар, КС — ґрунтовий селективний гербіцид, призначений для контролю широколистих однорічних бур'янів у посівах сої. Після проникнення діючої речовини (метрибузин) у кореневу систему та листя порушується процес фотосинтезу і рослина гине. Робочий розчин використовують із розрахунку 0,5 – 0,75 л/га.

  • DEFENDA Напалм Форте — неселективний системний гербіцид, призначений для знищення широкого спектра злакових бур'янів. Діє відразу після проникнення діючої речовини (гліфосату) у корені та надземну частину рослин. Застосовується для захисту зернових, соняшнику, ріпаку та більшості корисних плодових та овочевих культур. Норма витрати складає 1,5 – 4,0 л/га.

Заходи запобігання 

Запобіжні методи боротьби з щирицею спрямовані на проведення агротехнічних заходів, які виключають надходження та проростання бур'яну на полях. До них відносяться:

  • знищення перших паростків бур'янів до їх цвітіння та запліднення на ділянках, що знаходяться під парами, з метою не допустити попадання плодів щириці в землю;

  • провокація насіння до проростання після завершення жнив;

  • механічна обробка грунту (боронування міжрядь культурних рослин легкими боронами, механічне прополювання рядів);

  • посів культур в оптимальні терміни та своєчасне збирання врожаю;

  • дотримання сівозміни з урахуванням засміченості полів;

  • обробіток районованих сортів та гібридів культур.

При своєчасному застосуванні превентивних заходів захисту посівів зараженість полів бур'янами суттєво знизиться.