Перстач гусячий
Назва латиною Potentilla anserina L
Клас бур’янів Дводольні
Культури Абрикос, Аґрус, Аніс, Баклажани, Броколі, Буряки, Буряки кормові, Вика, Гарбузові овочебаштанні, Гідропоніка, Гірчиця, Гречка, Груша, Диня, Еспарцет, Жито озиме, Закритий ґрунт, Зерняткові, Кабачки, Кавуни, Квасоля, Кісточкові, Кмин, Колосові, Коренеплоди, Коріандр, Кормові культури, Кріп, Лаванда, Люпин, Махорка, Обробка поверхонь, Овес, Олійні культури, Пари, Персик, Пікірування/пересадка, Плодові та виноградники, Порічки, Просо, Редис, Рис, Рицина, Різнотрав'я, Салат, Селера, Сінокоси, Слива, Соя, Спаржа, Технічні культури, Тютюн, Черешня, Чина, Чорна смородина, Шовковиця, Ягідні культури, Баштанні, Бобові, Буряки столові, Буряки цукрові, Виноград, Вишня, Газонні трави, Горох, Декоративні рослини, Десикація, Жито, Землі не с/г користування, Зерно, Зернобобові культури, Зернові, Зернові озимі, Зернові ярі, Інше, Капуста, Картопля, Коноплі, Конюшина, Кукурудза, Лісові насадження, Льон, Люцерна, Мак, Малина, Морква, Нут, Обробка приміщень, Овочі, Огірки, Перець, Петрушка, Печериці, Плодові культури, Плодово-ягідні культури, Площі під посів с/г культур, Полуниця, Польові культури, Присадибні ділянки, Пшениця, Пшениця озима, Пшениця яра, Райграс, Ріпак, Розсадники, Сади, С/г культури, Смородина, Соняшник, Сорго, Суниці, Томати, Трави, Тритикале, Хвойні культури, Хмільники, Цибуля, Чагарники, Часник, Яблуня, Ячмінь, Шипшина, Редька, Турнепс, Гіркокаштан, Волоський горіх, Пари
Зона поширення Лісостеп
Родина Багаторічні ярі
Зовнішній вигляд
Щоб зрозуміти що таке перстач гусячий, достатньо ознайомитись із описом та будовою рослини:
- коріння — розгалужене, веретеноподібне, потовщене;
- стебло — лежаче, з розеткою прикореневого листя, довжиною до 80 см, з пазух якого виходять повзучі пагони довжиною до 40 см.;
- листки — непарноперисті, із коротким черешком, видовженої овальної форми, сріблясті зі зворотного та зелені з лицьового, опущені;
- квітки — одиничні, з довгою квітконіжкою, яка виходить із прикореневої розетки або наземних пагонів, 5-ти пелюсткові, мають жовтий колір, діаметром до 2 см.;
- плоди — горіхоподібні голі сім’янки.
Поширення гусячого перстачу
Перстач гусячий в Україні росте повсюдно, особливо поширений на берегах річок, схилах, пасовищах, луках, узліссях, на узбіччях доріг, у вологих місцях Степової, Лісостепової зон та Полісся.
Якої шкоди завдає аграрним підприємствам перстач гусячий
Основна шкідливість рослини — засмічення посівів, за якого значно ускладнюється нормальний ріст, розвиток та врожайність культури, оскільки конкурує із нею за світло, вологу та поживні речовини.
Враховуючи сильну плодючість бур'янів — до 300 тис сім'янок від однієї рослини, здатний утворювати суцільні зарості, вкриваючи значні площі.
Фази розвитку
Сходи рослини з'являються з із сім'янок в березні-червні, одночасно з цим із бруньок на кореневищній шийці з'являються додаткові пагони.
У травні-червні настає період цвітіння, одразу за яким відбувається плодоношення, що триває до вересня.
Як боротися з перстачем гусячим
Боротьба з перстачем гусячим передбачає використання сучасних гербіцидів, що здатні знищити рослину включно із її повзучими пагонами. Серед найбільш ефективних препаратів виділяють:
- Примус. Селективний препарат, що використовується на посівах пшениці, ячменю та кукурудзи для знищення широкого спектру бур'янів та може застосовуватися у період від появи 3-го листка та до формування 2-го міжвузля включно. Завдяки вмісту одразу двох діючих речовин не викликає резистентності, та не впливає на наступні культури сівозміни завдяки швидкому розкладанні у ґрунті. Діюча речовина легко проникає у листя небажаних рослин та розповсюджується всіма тканинами тому перші симптоми ураження спостерігаються вже на наступний день після обробки, а за 7-14 днів бур'яни гинуть повністю. Застосовується шляхом обприскування насаджень за температури від +15°C та вище при дотриманні витратної норми 0,4-0,6 л/га.
- Напалм Форте. Гербіцид системної неселективної дії проти широкого спектру дводольних бур'янів. Може використовуватися у будь-який час у досходовому періоді та має надзвичайно високу ефективність завдяки стійкості до змивання концентрованій формуляції. Діюча речовина швидко проникає через листя розповсюджується судинною системою до коріння викликаючи повну загибель небажаних рослин. Застосовується для весняного обприскування вегетуючих бур'янів з дотриманням дозування 1,5 - 3 л/га. Забороняється проводити обробку ґрунту за 7 днів до та після використання препарату.
- Ураган форте. Неселективний препарат системної дії з високим ступенем розчинності. Завдяки ефективному змочувачу має швидку дію та стійкість до змивання опадами. Застосовується у фазі активного розвитку бур'янів шляхом обприскування ділянки. За 14 днів до та після обробки виключають всі види механічної обробки ґрунту, окрім закриття вологи. Оптимальних результатів можна досягти при застосуванні мінімальної витратної норми препарату, що складає 1,5-3 л/га.
- Напалм. Неселективний препарат ефективний проти широкого спектру бур'янів. Повністю знищує надземну та підземну частину рослини та розкладається до безпечних сполук вже за тиждень після внесення, що дозволяє використовувати його для передпосівної обробки. Ознаки гербіцидного впливу проявляються за тиждень після застосування, а за 14 діб небажані рослини гинуть повністю. Використовується навесні за два тижні до посіву культури, або восени після збору врожаю. Рекомендоване дозування 3-8 л/га.
Як запобігти появі перстачу гусячого на полях
Запобігти проростанню рослини та засміченню поля дозволяє наступна система заходів:
- проведення поверхневого обробітку ділянки задля запобігання укоріненню пагонів;
- глибоке приорювання повзучих частин рослини.