Ми працюємо Ми працюємо

Амброзія полинолиста

Назва латиною ambrosia artemisiifolia

Клас бур’янів Дводольні

Культури Зернобобові культури, Зернові, Інше, Кукурудза, Соняшник

Зона поширення Лісостеп

Родина Однорічні ярі

Входить до числа найбільш поширених різновидів дводольних бур'янів, зустрічається в усіх кліматичних зонах України. Через проростання протягом усього вегетативного періоду вирощування культури боротьба із засміченням полів значно ускладнюється. Бур’ян знижує врожайність, негативно впливає на здоров'я людини, викликаючи алергічні реакції. 

image

Як виглядає амброзія полинолиста

Щоб розпізнати, що саме цим видом бур’яну уражено посіви, необхідно розібратися, як виглядає амброзія полинолиста та запам'ятати її характеристики:

  • Стебло. Висота до 2-2,5 метрів, пряме, має характерне розгалуження у верхній частині, міцної будови, опушене. 

  • Листя. Нижнє подвійної перистороздільної форми, має ланцентні лінійні частки та опушку у нижній частині, супротивне. Верхнє – темно зелене, одноперисте, розміщене почергово. 

  • Квітки. Зібрані в зелені різностатеві кошики. Чоловічі суцвіття китице- та колосоподібні, зібрані із 5-25 квіток діаметром 2-5 мм,  розміщуються на кінцевій частині стебла та гілок. Жіночі – можуть розташовуватись під чоловічими, або по одній в листкових пазухах. Квітколоже щетинистоплівчатої будови. 

  • Плоди. Сім’янки в оплодні оберненої яйцеподібної форми, зелено-сірого або буруватого кольору довжиною до 2,3 мм та шириною до 1,5 мм, має характерний виступ на верхівці. Маса 1000 насінин складає до 2 г. 

  • Коріння. Стрижневе, сильно розгалужене, заглиблюється у землю на 4-метрову глибину. 

image

Морфологічно близькі види бур'янів

За морфологічною будовою та зовнішнім виглядом амброзія полинолиста схожа на коноплі. 

За розмірами та формою листя шкідливу рослину можна сплутати з гірким полином, саме тому вона отримала назву полинолистої. 

Простіше за все розпізнати амброзію за наявністю опушки на стеблі та нижньому листі. На ранніх стадіях розвитку формує характерну базальну розетку листя. У фазі цвітіння набуває наступних форм:

  • сіру зі стеблом червоного відтінку, сильно опушеними суцвіттями;

  • зелену, із розсіяною опушкою. 

Поширення амброзії полинолистої 

Рослина поширена територією всієї України, проте найбільш активна у наступних областях:

  • Запорізька;

  • Дніпропетровська;

  • Донецька. 

В інших районах країни вона вважається карантинним бур'яном. 

Засмічення рослиною характерне для всіх польових культур. Найбільше уражаються посіви ярих зернових та просапних рослин, рідше сади, виноградники та городи. Зустріти бур'ян можна на узбіччях доріг, залізниць, берегах водойм, та необроблених ділянках землі. Посіви озимих засмічуються значно рідше, в меншому ступені. 

В районах масового поширення значно знижує врожайність, засмічує зібраний врожай, погіршує кормові якості рослин, знижуючи продуктивність пасовищ. 

Потужне коріння та велика надземна зелена маса вбирають величезну кількість вологи та поживних речовин, пригнічуючи тим самим зростання та врожайність культурної рослини.

Шкідливість

Зародження осередку зростання амброзії полинолистої несе серйозні наслідки для сільськогосподарської галузі:

  • Стрижневе коріння сильно заглиблюється у грунт, поглинаючи більшу частину вологи, поживних речовин, цінних мікроелементів, пригнічуючи тим самим зростання будь-якої сусідньої культури. 1 т сухої речовини шкідника споживає близько 950 т води, це вдвічі більше, ніж пшениця, кукурудза чи сорго. Так само, навіть за середньої засміченості посівів (густота до 20 рослин на й м кв.) бур'яни виносять набагато більше азоту (до 135 кг/га)6 фосфору (до 40 кг/га) та калію (157 кг/га) аніж культури. Забур’яненість призводить до суттєво зниження врожайності на 35-40%, а подекуди до 50%. 

  • Надземна частина рослини через надмірну висоту рясну листяну масу перешкоджає проникненню сонячного світла, зупиняючи розвиток плодових та овочевих посівів. 

  • Поля призначені під ярі зернові  та ділянки відведені під сінокіс страждають від зниження якості заготівельного матеріалу, адже бур'ян пригнічує зростання корисних польових трав. У випадку засмічення посівів кормових трав знижується якість кормів, бо в них утворюється до 0,15% гірких ефірних олій та інших речовин, які, при згодовуванні молочній худобі надають молоку гіркого присмаку. 

  • Шкодочинність проявляється у засміченні зібраного зерна. За термінами дозрівання амброзія збігається по часу із збиранням врожаю соняшника, люцерни та кукурудзи, тому насіння шкідника потрапляє у зібране зерно, звідки виокремити його дуже важко. 

  • Уражені ділянки важко обробляються сільськогосподарською технікою, через що зриваються строки збору врожаю.

Розвиток

Аmbrosia artemisiifolia є однорічною рослиною, розвиток якої відбувається у наступні етапи:

  1. Поява сходів – кінець березня – початок травня.

  2. Період цвітіння – середина липня – жовтень.

  3. Дозрівання сім’янок – вересень – листопад. 

Максимальна плодючість рослини – 80 тис. сім’янок. Вони здатні проростати з глибини до 8 см та зберігати свою життєздатність протягом 40 років. Масове проростання відбувається за температури від +6-8°С. Оптимальною для поширення засмічення є температура у межах 20-22°С  до 30-32°С максимально. 

Розмноження бур'янів відбувається насінням, яке здатне переноситись на значні відстані водяними потоками, особливо у весняний період. Між сім’янкою та оплоднем є повітряний мішок, тому вона тримається на воді, не псуючись і не розмокаючи. 

Поширенню та розповсюдженню сприяють:

  • сильний вітер, особливо зимою, коли насіння осипається нескошеними залишками;

  • птахи, які харчуються сім’янками;

  • колеса транспорту, який використовується для обробки грунту та збору врожаю;

  • неякісний посівний матеріал та відходи переробки сільськогосподарських культур. 

Як боротися з амброзією полинолистою  

При ураженні посівів найбільш ефективними є хімічні методи боротьби з амброзією полинолистою, які полягають у застосуванні гербіцидів. Серед препаратів, що мають доведену ефективність проти ambrosia artemisiifolia варто виділити наступні:

  • Євро-Лайтнінг. Призначений для одноразового післясходового внесення на посівах гібриду соняшника. Ефективний проти широкого спектру дводольних бур'янів включно із амброзією, навіть за умов великої кількості опадів (препарат всмоктується у листя та землю). Ефективність препарату при використанні у системах нульового і мінімального обробітку не знижується. Для досягнення оптимальних результатів обробку посівів проводять за температури +10°С і вище, коли на бур'янах сформувалися 2-4 справжні листки. Норма витрат в залежності від засміченості складає 1,0-1,2 л/га. 

  • Імпреза. Високоефективний широкого спектра дії для застосування на посівах соняшника системи Clearfield (є аналогом відомого гербіциду Євро-Лайтнінг). Забезпечує повний контроль за дводольними та однодольними бур'янами, включаючи амброзію. Найкращі результати досягаються при застосуванні у безвітряну теплу погоду за середньої температури в межах +14-25°С, коли небажані рослини знаходяться у початковій стадії вегетації. Рекомендоване дозування 1,0 – 1,2 л/га.

  • Євро-Лайтнінг Плюс. Призначений до використання на посівах гібридів соняшника підвищеної врожайності системи Clearfield Plus. Серед переваг препарату покращена селективність, та гнучкість у виборі періоду застосування, в тому числі у системах мінімальної та нульової обробки грунту. Засіб використовують одноразово (не частіше одного разу на три роки) у початковій фазі розвитку, коли з’являється 1-4 листки. Витратна норма складає 1,6-2,5 л/га.

 Заходи запобігання 

Щоб уникнути серйозних наслідків пов'язаних із розповсюдженням бур’яну варто знати як запобігти зараженню амброзією полинолистою. Серед найбільш ефективних методів контролю виділяють наступні:

  • Біологічний. Амброзія може вражатись грибковими хворобами, вони уповільнюють розвиток та призводять до її загибелі. Наразі тривають дослідження та тестування можливості знищення за допомогою засобів виготовлених на основі фітопатогену. Непоправну шкоду листю шкідника наносять комахи – амброзієва совка (схожі на міль), а також амброзієвий листоїд, який здатний повністю знищити популяцію бур’яну. Біологічна боротьба з амброзією полинолистою приносить найкращі результати у посушливих регіонах. 
  • Агротехнічний. Така методика вважається найдієвішою, полягає у дотриманні правил сівозміни, якісному землеобробітку, завдяки якій кількість насіння на глибині проростання зводиться до мінімуму. Сильно засмічені поля очищують за допомогою чистого пару. Можливий варіант посіву озимих зернових три роки поспіль без змін, оскільки вони формують густий покрив, знижуючи можливість проростання бур'янів. На легких грунтах  рекомендовано збільшувати норму висіву зернових, щоб ущільнити покрив землі. Пригнічують зростання бур'янів також багаторічні трави, які мають високу енергію росту.
  • Карантинний. Метод полягає у ретельній перевірці та контролі посівного матеріалу, особливо тих культур, які дозрівають одночасно – гречка, суданські трави, люцерна. Використання засміченого карантинними рослинами посівного матеріалу, та його транспортування категорично заборонене. Засмічене насіння потребує глибокої очистки. 
  • Хімічний. Метод застосовують на ділянках та в регіонах де ризик засміченості дводольними бур'янами потенційно високий. Для знищення використовують гербіциди, застосовуючи їх у фазі проростання бур'янів (2-4 листки), коли рослина не проявляє резистентності до хімічних препаратів.