Ми працюємо Ми працюємо

Кульбаба лікарська

Назва латиною Taraxacum officinale

Клас бур’янів Дводольні

Культури Абрикос, Аґрус, Аніс, Баклажани, Броколі, Буряки, Буряки кормові, Вика, Гарбузові овочебаштанні, Гідропоніка, Гірчиця, Гречка, Груша, Диня, Еспарцет, Жито озиме, Закритий ґрунт, Зерняткові, Кабачки, Кавуни, Квасоля, Кісточкові, Кмин, Колосові, Коренеплоди, Коріандр, Кормові культури, Кріп, Лаванда, Люпин, Махорка, Обробка поверхонь, Овес, Олійні культури, Пари, Персик, Пікірування/пересадка, Плодові та виноградники, Порічки, Просо, Редис, Рис, Рицина, Різнотрав'я, Салат, Селера, Сінокоси, Слива, Соя, Спаржа, Технічні культури, Тютюн, Черешня, Чина, Чорна смородина, Шовковиця, Ягідні культури, Баштанні, Бобові, Буряки столові, Буряки цукрові, Виноград, Вишня, Газонні трави, Горох, Декоративні рослини, Десикація, Жито, Землі не с/г користування, Зерно, Зернобобові культури, Зернові, Зернові озимі, Зернові ярі, Інше, Капуста, Картопля, Коноплі, Конюшина, Кукурудза, Лісові насадження, Льон, Люцерна, Мак, Малина, Морква, Нут, Обробка приміщень, Овочі, Огірки, Перець, Петрушка, Печериці, Плодові культури, Плодово-ягідні культури, Площі під посів с/г культур, Полуниця, Польові культури, Присадибні ділянки, Пшениця, Пшениця озима, Пшениця яра, Райграс, Ріпак, Розсадники, Сади, С/г культури, Смородина, Соняшник, Сорго, Суниці, Томати, Трави, Тритикале, Хвойні культури, Хмільники, Цибуля, Чагарники, Часник, Яблуня, Ячмінь, Шипшина, Редька, Турнепс, Гіркокаштан, Волоський горіх, Пари

Зона поширення Лісостеп

Масово розповсюджений по всій території України. Затінює культурні рослини, затримуючи їх розвиток та надходження поживних речовин, що викликає суттєве зниження врожайності.

image

Зовнішній вигляд 

Розпізнати рослину досить просто, знаючи як виглядає кульбаба лікарська:

  • перші листки — голі, характерної еліптичної форми, світло-зеленого забарвлення;

  • чергові листки — зібрані у розетку, зубчасто-лопатеві або перисторозсічені;

  • стебло — порожнисте, безлисте, з опушеними стрілками у верхній частини, висотою до 40 см.

  • квітки — яскравого жовтого забарвлення, зовнішні язичкові, внутрішні — трубчаті;

  • корінь — стрижневий, потовщений у зоні кореневої шийки. 

  • плоди — клиновидні сімянки світло-коричневого або зелено-сірого кольору. Придаток насіння у вигляді парашуту сприяє швидкому розповсюдженню насіння вітром на великі відстані

При надламуванні усіх частин рослини, включно із корінням виділяється молочний сік. 

Які бур'яни схожі на кульбабу лікарську

За морфологічною будовою рослина схожа та може бути сплутана з кульбабою червоноплодою Т. eruthrospermum Andrz. Вона відрізняється від лікарської світлішим забарвленням квіток, розсіяно-опушеним листям та темно-червоними сім'янками. Схожа також з кульбабою нерівнобокою T. obliquum, яка відрізняється голими листками та довшими за сім'янку носиками. 

Поширення 

Поширена територією всієї країни, особливо у лісостепі, степу та поліссі, а також у листяних і мішаних лісах, обабіч доріг та на узліссях. Найбільшої шкоди завдає у Хмельницькій, Київській, Вінницькій, Черкаській, Харківській та Львівській областях. Масово заселяє місця з порушеною природною рослинністю та слабозаселені ґрунти, утворюючи зарості великої площі. 

Якої шкоди завдає аграрним підприємствам кульбаба лікарська

Шкідливість рослини полягає у значному засміченню посівів та затіненні культурних рослин, особливо у ранніх фазах вегетації. Через затінення та потужну кореневу систему культури недоотримують поживні речовини, у зв'язку з чим сповільнюється їх розвиток та знижується врожайність. 

Через швидке поширення та плодючість, а також пристосованість до різних умов середовища здатна вижити навіть за несприятливих ситуацій, включно із витоптуванням та випасом худоби на ділянках де росте кульбаба.

Фази розвитку 

Період цвітіння настає в залежності від погодних умов у травні-липні. 

Через місяць після появи квіток дозрівають сім'янки. Можливе повторне цвітіння і плодоношення до кінця вересня-початку жовтня. 

Після дозрівання сім'янки розносяться вітром в усі сторони завдяки наявності білих волосків над плодами. Плодючість однієї рослини може складати 200-3000 насінин.

Як боротися з кульбабою лікарською

Боротьба з кульбабою лікарською у посівах культурних рослин передбачає застосування гербіцидів. Найефективнішими серед них вважаються:

  • Напалм. Системний неселективний препарат знищує не лише надземну, але й кореневу частину бур'янів. Застосовується безпосередньо перед посівом (за 3-7 діб), призводить до повної загибелі бур'янів через 5-14 діб після застосування. Використовується шляхом обприскування вегетуючих сміттєвих рослин навесні, а також восени після збирання врожаю. Достатньо одноразової обробки з дотриманням дозування 2,0-4,0 л/га.

  • Примус. Післясходовий препарат проти дводольних бур'янів у посівах кукурудзи та зернових культур. Має швидку потужну дію, використовується на посівах у фазі від 3-х листків до появи 2-го міжвузля. Не впливає на наступні культури сівозміни та не викликає резистентності. Одноразова обробка передбачає норму 0,4-0,6 л/га.

  • Сумаро (аналог Каллісто). Селективний гербіцид із системною дією по знищенню бур'янів у посівах кукурудзи. Використовується у період від появи сходів до 6-8 листків на культурі, викликає швидке знищення сміттєвих рослин вже за тиждень після внесення. Потрібний ефект настає після одноразової обробки із дотриманням дозування 0,25 л/га та додаванням +0,25 ПАР Мачо.

Як запобігти появі кульбаби лікарської на полях

Заходи боротьби проти кульбаби лікарської передбачають проведення наступних маніпуляцій:

  • глибока оранка поля;

  • різноглибинне підрізування коренів;

  • знищення бур'янів на необроблених ділянка та обабіч полів з метою запобігання їх поширенню.