Ми працюємо Ми працюємо

Гірчиця польова

Назва латиною Sinapis arvensis L

Клас бур’янів Дводольні

Культури Абрикос, Аґрус, Аніс, Баклажани, Броколі, Буряки, Буряки кормові, Вика, Гарбузові овочебаштанні, Гідропоніка, Гірчиця, Гречка, Груша, Диня, Еспарцет, Жито озиме, Закритий ґрунт, Зерняткові, Кабачки, Кавуни, Квасоля, Кісточкові, Кмин, Колосові, Коренеплоди, Коріандр, Кормові культури, Кріп, Лаванда, Люпин, Махорка, Обробка поверхонь, Овес, Олійні культури, Пари, Персик, Пікірування/пересадка, Плодові та виноградники, Порічки, Просо, Редис, Рис, Рицина, Різнотрав'я, Салат, Селера, Сінокоси, Слива, Соя, Спаржа, Технічні культури, Тютюн, Черешня, Чина, Чорна смородина, Шовковиця, Ягідні культури, Баштанні, Бобові, Буряки столові, Буряки цукрові, Виноград, Вишня, Газонні трави, Горох, Декоративні рослини, Десикація, Жито, Землі не с/г користування, Зерно, Зернобобові культури, Зернові, Зернові озимі, Зернові ярі, Інше, Капуста, Картопля, Коноплі, Конюшина, Кукурудза, Лісові насадження, Льон, Люцерна, Мак, Малина, Морква, Нут, Обробка приміщень, Овочі, Огірки, Перець, Петрушка, Печериці, Плодові культури, Плодово-ягідні культури, Площі під посів с/г культур, Полуниця, Польові культури, Присадибні ділянки, Пшениця, Пшениця озима, Пшениця яра, Райграс, Ріпак, Розсадники, Сади, С/г культури, Смородина, Соняшник, Сорго, Суниці, Томати, Трави, Тритикале, Хвойні культури, Хмільники, Цибуля, Чагарники, Часник, Яблуня, Ячмінь, Шипшина, Редька, Турнепс, Гіркокаштан, Волоський горіх, Пари

Зона поширення Лісостеп

Родина Малорічні

Злісний бур’ян широко поширений територією всієї України, затінює культури у початкових фазах вегетації та споживає з грунту більшість поживних речовин, в результаті чого призводить до затримки розвитку посівів та зниження врожайності. 

image

Зовнішній вигляд гірчиці польової

Розпізнати бур'ян досить просто, знаючи як виглядає гірчиця польова у різних стадіях свого розвитку:

  • сходи — з міцними сімядольними листками обернено-серцеподібної форми із характерними виїмками на верхівці;

image

  • коріння — коротке, стрижневе;

  • стебло — пряме, гіллясте у верхній частині, опушене знизу, висотою до 60 см.; 

  • листя — нижнє ліроподібне, з виїмчатими краями, верхнє — довгасте;

  • квіти — зібрані у китицеподібні суцвіття, численні, золотисто-жовтого забарвлення з опущеними пелюстками;

  • плоди — стручки циліндричної форми, опущені, при достиганні розкриваються в нижній частині;

  • насіння — грушоподібне, чорного або темно-коричневого кольору, розміром приблизно 2х0,75 мм.

image

Які бур'яни схожі на гірчицю польову

За зовнішнім виглядом польову гірчицю часто плутають із дикою редькою. Розрізнити рослини можна за пелюстками на квітах, які у редьки підняті вгору. 

Поширення 

Рослина поширена територією всієї Україні, особливо у поліссі та лісостеповій зоні. Найбільш розповсюджена на чорноземних грунтах та сильно засмічує посіви ярових культур. Масово росте на полях, пасовищах, обабіч доріг, в городах і садках де грунт сильно зволожений. 

Якої шкоди завдає аграрним підприємствам

Шкодочинність бур'янів полягає в затінені та пригніченні посівів ярих культур, споживанні ними значної кількості поживних речовин із грунту. 

Насіння рослини засмічує посівний матеріал гречки, пшениці та ячменю. На ранніх етапах вегетації приглушує культурні рослини. Часто виступає хазяїном для паразита-збудника кіли хрестоцвітих Plasmodiophora brassica та резервацією для шкідників культурних рослин — тлі та капустяної мухи. 

При поїданні рослини домашніми тваринами молоко набуває специфічного неприємного присмаку, а потрапляння насіння у кормову масу може викликати отруєння та кишкові захворювання у худоби.

Фази розвитку 

Насіння проростає за мінімальної температури +2-4 С°, а після появи сходів рослина витримує заморозки до 3-8 С°. Оптимальна температура для росту та розвитку +14-20 С°. 

Розмноження відбувається виключно насінням, яке здатне прорости з глибини до 3 см та досить довго зберігає життєздатність у грунті (11-50 років). 

Плодючість однієї рослини може складати до 32 тис. насінин, які через відсутність періоду спокою можуть проростати не лише весною (масово), але й восени, причому однаково сильну схожість має як стигле, так і недостигле насіння. 

Період масового цвітіння настає в червні і триває до серпня, але вже у липні на рослинах дозрівають плоди.

Як боротися з гірчицею польовою

Боротьба з гірчицею польовою передбачає використання сучасних гербіцидів, найефективнішими серед яких вважаються:

  • Примус. Післясходовий препарат, що може застосовуватися по посівах кукурудзи та колосових зернових культур (аналог Пріма). Ефективно знищує бур'яни та має швидку дію, прояви якої спостерігаються вже за добу після застосування, а повне знищення сміттєвих рослин відбувається протягом 1-2 тижнів. Може застосовуватися у фазі від трьох справжніх листків та до моменту утворення другого міжвузля, має відмінну селективність до злакових та не шкодить наступним культурам сівозміни через швидке розкладання у грунті до безпечних сполук. Застосовується шляхом обприскування для одноразової обробки ділянки робочим розчином із дотриманням дозування 0,4-0,6 л/га.

  • Сумаро. Селективний гербіцид суцільної дії, призначений для післясходового застосування по кукурудзі швидко пригнічує ріст бур'янів та має широкий часовий діапазон внесення — від появи сходів до формування 6-8 листків. Не викликає резистентності та зупиняє розвиток бур'янів вже за 1-2 доби після використання. Застосовується шляхом одноразового обприскування з дотриманням витратної норми 0,25 л/га та доданням 0,25 ПАР Мачо в суху безвітряну погоду. 

  • Імпреза. Ефективний гербіцидний препарат призначений для використання по сходах соняшнику, у тому числі на проблемних ділянках. Має тривалу грунтову дію та забезпечує контроль появи наступних хвиль бур'янів і повністю припиняє ріст вже існуючих. Застосовується не частіше 1 разу на три роки з дотриманням термінів сівозміни рекомендований виробником. Обприскування проводять на стадії появи 4 справжніх листків на культурі дотримуючись дозування 1,0-1,2 л/га у теплу безвітряну погоду. Не рекомендується застосовувати у сумішах з іншими препаратами.

Як запобігти появі гірчиці польової на полях

Заходи боротьби проти гірчиці польової повинні включати попереджувальні агротехнічні методи:

  • якісне очищення посівного матеріалу;

  • дотримання правил сівозміни;

  • проведення боронування на міжрядкових обробок.