Ми працюємо Ми працюємо

Чистотіл звичайний

Назва латиною Chelidonium majus L.

Клас бур’янів Дводольні

Культури Зернові

Зона поширення Лісостеп

Зовнішній вигляд 

image

Щоб розібратись, як виглядає чистотіл звичайний, достатньо ознайомитись з його описом. Рослина має наступну будову:

  • коренева система розгалужена, бурого кольору зовні та сірого всередині; 

  • стебло пряме, розгалужене у верхній частині, виділяє сік характерного помаранчевого кольору, що має лікувальні властивості;

  • листки чергові — розсіяно опушені, нижні — з довгими черешками сизі, верхні — сидячі, зеленого кольору;

  • суцвіття парасолеподібні, з 4-8 квіток на довгих ніжках, жовтого кольору;

  • плоди — багатонасінні коробочки циліндрично-лінійної форми;

  • насіння — чорно-буре, розміром до 1.75 мм, блискуче з довгим принасінником, сітчато-виїмчастої овальної форми.

Поширення звичайного чистотілу

В Україні поширений повсюдно, зокрема у Степовій, Лісостеповій зонах та Поліссі. Часто зустрічається на узліссях та в лісах, на смітниках, вздовж доріг. Найбільшої шкоди завдає в Чернігівській, Полтавській, Харківській, Сумській, Донецькій та Черкаській областях. Активно росте і розвивається навіть у тіні.

Якої шкоди завдає аграрним підприємствам чистотіл звичайний

Шкодочинність рослини полягає у засміченні посівів та здатності розмножуватися не лише через насіння, але й паростками. Конкурує з культурними рослинами за поживні речовини та вологу, затінює молоді сходи зернових та зернобобових культур, зменшуючи їх врожайність та погіршуючи якість зерна. 

Основна небезпека полягає у сильній плодючості чистотіла — одна рослина може давати до 36 тис. насінин.

Фази розвитку 

Сходи з'являються навесні за умови підвищення середньодобової температури вище за +15°C та достатньої вологості, приблизно в березні -травні. Можливе також проростання восени із пагонів, що проросли з кореневої шийки та укорінених бруньок.

Період цвітіння — з квітня по червень. 

Плодоношення триває з червня по серпень.

Як боротися з чистотілом звичайним

Боротьба з чистотілом звичайним можлива за умови використання сучасних ефективних гербіцидів:

  • Напалм. Неселективний препарат системної дії, що ефективно знищує не лише надземну, але й кореневу частину бур'янів. Додатково може використовуватися у якості десиканту. Для досягнення найкращого результату достатньо одноразової обробки із дотриманням дозування препарату 3-8 л/га. Обприскування вегетуючих бур'янів проводять навесні, за 14 днів до початку посівної кампанії, або восени після збору врожаю.

  • Напалм Форте. Гербіцид системної неселективної дії проти широкого спектра дводольних бур'янів. Може використовуватися у досходовому періоді та має надзвичайно високу ефективність завдяки стійкому до змивання концентрованій формуляції. Діюча речовина швидко проникає через листя розповсюджується судинною системою до коріння викликаючи повну загибель небажаних рослин. Застосовується для весняного обприскування вегетуючих бур'янів з дотриманням дозування 1,5 - 3 л/га. Забороняється проводити обробку ґрунту за 7 днів до та після використання препарату.

  • Ураган форте. Неселективний препарат системної дії з високим ступенем розчинності. Завдяки ефективному змочувачу має швидку дію та стійкість до змивання опадами. Застосовується у фазі активного розвитку бур'янів шляхом обприскування ділянки. За 14 днів до та після обробки виключають всі види механічної обробки ґрунту, окрім закриття вологи. Оптимальних результатів можна досягти при застосуванні мінімальної витратної норми препарату, що складає 1,5-3 л/га.

Як запобігти появі чистотілу звичайного на полях

Система заходів проти засмічення поля чистотілом включає:

  • ретельний обробіток ґрунту;

  • різноглибинна обробка з підрізуванням коренів бур’яну;

  • знищення небажаної рослинності на сусідніх та необроблюваних ділянках, з метою запобігання поширенню насіння бур'яну.