Ми працюємо Ми працюємо

Вугільна гниль кукурудзи

Назва латиною Sclerotium bataticola Taub

Культури Соя, Буряки цукрові, Картопля, Кукурудза, Соняшник

Попеляста гниль стебла кукурудзи — дуже небезпечна хвороба, причиною якої є гриб Sclerotium bataticola Taub. Впродовж життєвого циклу патоген розвивається в анаморфній стадії (безстатевій) у вигляді міцелію, який формує пікніди, що проникають у корені та нижню частину стебел рослин. При подальшому поширенні патогену в епідермі та паренхімі руйнується серцевина стебла, залишаються тільки волокнисті тяжі. Пізніше вони покриваються дрібними склероціями чорного кольору та нагадують вугільний пил. Захворювання вражає не лише кукурудзу, а й посіви таких культур, як соняшник, цукрові буряки, соя, картопля.

Шкідливість

Підступність хвороби полягає в тому, що симптоми тривалий час залишаються непоміченими. Шкода попелястої гнилі проявляється в тому, що при сильному поширенні:

  • посіви вилягають та передчасно засихають, загибель молодих рослин, що може призвести до 100 % втрати врожаю;

  • качани розвиваються недостатньо, маса 1000 штук зерна зменшується на 25 – 35 %, внаслідок чого врожайність культури знижується на 20 – 60 %;

  • посівні властивості насіння погіршуються, воно повністю чорніє, що призводить до загибелі молодих паростків;

  • відбувається зараження більшості сільськогосподарських культур та близько 250 видів бур'янів.

Де поширена попеляста гниль стебла кукурудзи

Вугільна гниль кукурудзи зустрічається у всіх регіонах України, придатних для вирощування даної культури, але найбільшого поширення хвороба набула на півдні країни в степовій та лісостеповій зоні, де складаються найбільш сприятливі погодні умови. Розвитку патогена сприяють дефіцит опадів та висока температура повітря в період молочно-воскової стиглості зерна, яка настає в другій половині вегетаційного періоду. Розростання грибниці в тканини стебла призводить до того, що його судини закриваються, обмін речовин порушується, рослина в'яне.

Ознаки ураження

Симптоми ураження культури грибковою інфекцією:

  • поява буро-коричневих і знебарвлених водянистих плям на коренях і нижньому міжвузлі стебла кукурудзи, їхнє подальше почорніння;

  • формування під епідермісом стебла дрібних склероціїв у вигляді точок чорного кольору розміром 50 – 152 * 22 – 32 мкм;

  • сіре або буре забарвлення гнилої серцевини стебла в поздовжньому розрізі;

  • розростання гриба і повне знищення паренхіми коренів та 2 – 3 нижніх міжвузлів на стеблі;

  • всихання і розмочалення стебла, що провокує в'янення і ламкість біля вінчика;

  • поява чорних плям (склероцій) на зерні та обгортках качанів.

Стадії розвитку захворювання

Патоген, що викликає розвиток вугільної гнилі, зимує в ґрунті на заражених пожнивних залишках. Sclerotium bataticola Taub належить до анаморфної групи грибів, у яких відсутня фаза статевого розмноження. Тому для збудника характерні 2 стадії розвитку:

  • склероціальна — фаза утворення чорних кулястих склероціїв;

  • пікнідіальна – фаза утворення плодових тіл (пікнідій), які формують грибницю.

Зараження рослин розпочинається навесні з фази появи сходів. Грибниця проникає в кореневу шийку і волоски через ранки, що утворилися від укусу комах або після механічної обробки посівів, та поширюється по тканинах кореня. У фазі бутонізації інфекція потрапляє в провідну систему кореня і стебло. Стебла і коріння кукурудзи найбільше сприймають патоген у період молочної або молочно-воскової стиглості зерна.

Оптимальною температурою для поширення міцелію вважається діапазон температур +30 °C – 35 °C і вологість ґрунту близько 40 %. В таких умовах для створення мікросклероціїв достатньо 2 діб. Інфіковані тканини набувають сірувато-бурого або чорного забарвлення.

При температурі нижче +10 °C або вище +40 °C фітопатогени не розвиваються. Якщо протягом 2 тижнів до початку викиду волоті вологість ґрунту становить 65 – 68 %, інфікування рослин склероціями гриба буде незначним.

Як відбувається зараження

Джерелом інфекції є заражені пікнідами та склероціями залишки рослин, які залишилися в ґрунті після збирання врожаю. Інфекція також може передаватися зараженим насіннєвим матеріалом, при цьому хворе насіння не проростає або формує слабкі паростки, які гинуть. Фітопатогени зберігають життєву активність від 4 до 8 років.

Препарати для захисту від Sclerotium bataticola Taub

Знаючи, чим небезпечне поширення патогена, слід вжити заходів до захисту рослин. Найкращими засобами боротьби з інфекцією є обробка насіння й посівів хімічними препаратами:

  • Syngenta Амістар® Екстра — системний фунгіцид, до складу якого входять діючі речовини ципроконазол й азоксистробін. Чинить превентивну дію на широкий спектр фітопатогенів, підвищує стійкість культур до повітряної посухи й несприятливих погодних умов, збільшує врожайність в умовах абіотичного стресу. У період вегетації проводиться 2 обприскування, норма витрати складає 0,5 – 0,75 л/га.

  • BASF Абакус® — новий двокомпонентний фунгіцид, який містить активні речовини піраклостробін та епоксиконазол. Препарат контролює широкий спектр небезпечних грибкових захворювань кукурудзи, сприяє збільшенню маси 1000 зерен та підвищенню врожайності. Застосовується 2 рази за сезон, норма витрати становить 1,5 – 1,75 л/га.

  • BASF Ретенго® — ефективний фунгіцид із серії препаратів нового покоління AgCelence®, який захищає посіви протягом усього вегетаційного періоду. Містить піраклостробін, контролює грибкові хвороби кукурудзи та соняшнику, активізує фотосинтез, сприяє отриманню високого врожаю. Протягом вегетаційного періоду обприскування проводять 2 рази, норма витрати складає 0,5 л/га.