Ми працюємо Ми працюємо

Ринхоспоріоз

Назва латиною Rhynchosporium secalis

Культури Жито, Ячмінь

Поширення

Ринхоспоріоз (облямівкова плямистість) — хвороба, збудником якої є недосконалий гриб роду Rhynchosporium. Зустрічається повсюдно на всій території України, але найбільше поширення отримала в Поліссі та західних регіонах лісостепової зони, де влітку зберігається вологий, теплий клімат. Хвороба зустрічається на посівах жита та ячменю. Під час вегетаційного періоду патоген поширюється конідіями повітряно-крапельним шляхом та вражає не тільки нижнє листя, а ще й прапорцевий листок, колос, та листові піхви на всіх ярусах рослин.

image

Шкідливість облямківкової плямистості

Ринхоспоріоз ячменю і жита відноситься до дуже шкідливих хвороб. При сильному розвитку плямистості на листі утворюються некрозні п’ятна. При їх зливанні листя передчасно відмирає, рослини не отримують необхідної кількості поживних речовин. Через інфікування посівів недобір врожаю в роки епіфітотії може досягати 45 % і більше, кількість колосків на стеблі зменшується на 15 %, число зерен в колосі — на 20 %, збір соломи — більше ніж на 32 %. При ураженні ячменю суттєво погіршується якість зерна для пивоваріння.

Симптоми прояву хвороби

Перші симптоми проявляються через 8 днів після інфікування. Масове поширення відбувається в період від виходу в трубку до початку колосіння. На листкових піхвах та обох сторонах листової пластини утворюються плями овальної або неправильної форми сірого чи сіро-зеленого кольору з темно-бурим облямівкою на ячмені та без облямівки на житі. Одночасно з плямами на нижній стороні листка з'являються слабо помітні подушечки конідіального спороношення білого або рожевого кольору. При сильному зараженні листя передчасно засихає та відмирає.

image

Умови поширення хвороби

Джерелом інфекції є заражене зерно та рослинні залишки після збирання врожаю. Патоген зберігає життєздатність впродовж року. Навесні міцелій, що перезимував, починає проростати і заражає нові паростки. Спори поширюються з краплями дощу. Умовами, що сприяють розвитку хвороби, є:

  • підвищена вологість при температурі повітря від +2 °C до +30 °C (оптимальний діапазон +15 – 20 °C);

  • підвищена доза внесених азотних добрив;

  • пізні терміни посіву;

  • засміченість полів злаковими бур'янами.

Боротьба з ринхоспоріозом

Лікування облямівкової плямистості проводиться фугіцидами:

  • DEFENDA Парацельс — універсальний системно-контактний препарат, діючою речовиною є флутріафол. Швидко поглинається листям і протягом 6 годин після обробки починає діяти як інгібітор біосинтезу поживних речовин для грибів. Може застосовуватися на будь-якій фазі розвитку культури. Посіви обробляють не більше 2 разів за період вегетації, норма витрати для зернових становить 0,5 – 0,6 л/га.

  • Syngenta Тілт® Турбо — препарат, до складу якого входять діючі речовини фенпропідін та пропіконазол. Вони володіють неперевершеним стоп-ефектом і контролюють поширення ринхоспоріозу, іржі, фузаріозу та інших інфекцій в посівах пшениці та ячменю на початкових стадіях ураження. Дія препарату не залежить від погодних умов. Обробку можна проводити 2 рази за період вегетації, норма витрати складає 0,8 – 1,0 л/га.

Заходи попередження

До превентивних заходів захисту від хвороби відносяться:

  • вирощування сортів та гібридів, стійких до ринхоспоріозу;

  • своєчасне знищення післяжнивних залишків та падалиці;

  • суворе дотримання сівозміни;

  • протруювання насіннєвого матеріалу перед посівом;

  • своєчасна боротьба з бур'янами;

  • проведення посівних робіт в оптимальні (ранні) терміни.