
Сітчаста плямистість ячменю
Назва латиною Drechslera teres f. sp. maculata.
Культури Ячмінь
Поширення гельмінтоспоріозу ячменя
Захворювання характерне для теплих регіонів та за умови високої вологості повітря на стадії інфікування. Поширення, у свою чергу, відбувається при низькій температурі, за допомогою вітру. Джерелом виступають міцелій, конідії та склероції, що зберігаються на зернах, насінні та рослинних рештках. Латентний період недовгий та може складати від 5 днів.
Шкідливість хвороби сітчаста плямистість ячменю
Сітчаста плямистість ячменю — шкідлива хвороба, вражаюча посіви ярих та озимих. Інфекція може завдати врожаю значної шкоди, що особливо можливо в роки рясних опадів. У цей період втрати становлять до 40%. Причиною недобору є руйнування асиміляційної поверхні листя трьох верхніх ярусів, внаслідок чого зменшується маса зернових.
Зараження в фазі колосіння призводить до зменшення кількості зерен в колосі. При ураженні половини поверхні другого листа зверху в фазі молочної стиглості відзначалося зниження врожаю на 20%.
Ознаки ураження гельмінтоспоріозом
Характерним симптомом є поява на листі овальних плям із поперечними та поздовжніми рисками, утворюючими візерунок сітки. На підставі симптомів виділені два типи збудника.
Виділяють сітчастий і плямистий типи хвороби. До сітчастого у ярих сортів й у багаторядних озимих стійкість є. Відносно плямистого стійкість наявних сортів різниться незначно. Помітні по симптоматиці зараження плямистий, а також сітчастий типи зустрічаються в посівах одночасно, а також окремо.
Для сітчастого характерні некрози із сітчастим візерунком, оточених світло-зеленими, поступово жовтіючими ділянками різних розмірів
Плямистий утворює розташовані у вигляді смужок прямокутні, точкові або овальні світло чи темно-коричневі некрози з хлорозу навколо них.
Якщо процес далеко зайшов, уражені місця у обох типів зливаються, що тягне за собою швидку загибель ураженого листя.
Розвиток хвороби
Початкові симптоми з'являються на перших листках у вигляді темно-бурої штрихуватості, при цьому посилюється кустистість, потім вони гинуть. Уражені проростки часто з одним корінцем, замість звичайних трьох. Коріння з базальною частиною поступово загнивають. Іноді загнивають також нижні вузли стебла, через що він вилягає. Вражені рослини зачасту вкриті сіро-чорним нальотом. На лусочках з'являються дрібні темні плями, а зародкова частина зерна темніє. Зазвичай уражене зерно недостатньо розвинене.
Як лікувати сітчасту плямистість ячменю
Смугаста плямистість ячменю лікується такими методами:
-
Обробка насіння до початку вирощування.
-
Застосування фунгіцидів по вегетації під час росту культур.
На даний час ці способи залишаються найбільш результативними методами боротьби з хворобою. Серед засобів такого напрямку виділяють Bayer Авіатор Xpro та BASF Систіва, які не тільки є найбільш ефективними для даного класу інфекції, а й мають додаткові корисні властивості, такі як підсилення фотосинтезу і підвищення зимостійкості. В комбінації із методами для попередження появи інфекції, використання наведених засобів для захисту рослин є найшвидшим та найнадійнішим рішенням для лікування від цієї хвороби.
Заходи запобігання появі сітчастої плямистості ячменю
-
Повністю імунних культур до сітчастої плямистості немає. Використання стійких сортів дає можливість в деякій мірі контролювати розвиток захворювання. При цьому необхідно чергувати сорти з різними видами стійкості.
-
Сівозміна. Так як збудник зимує на рослинних рештках, необхідно виробляти чергування культур, при цьому намагаючись повертати ячмінь на поле не раніше, ніж через 3 роки. Не розміщувати поруч поля з озимим і ярим сортами.
-
Знищення стерні, на якій може зимувати патоген.