Ми працюємо Ми працюємо

Борошниста роса зернових

Назва латиною Erysiphe graminis DC.

Культури Овес, Жито, Пшениця, Ячмінь

Борошниста роса злаків розповсюджена в усіх регіонах України, вона вражає більшість зернових культур, включно з пшеницею, ячменем, житом та дикими злаками. 

Збудники захворювання зимують на озимині у вигляді міцелію, та клейстотеціями у рослинних залишках.

Захворювання пошкоджує листкові піхви, листки, колоскові луски та стебла. Проявляється павутиноподібним нальотом, в якому міститься міцелій, конідій та конідієносці.

Відділяючись конідії розносяться вітром на великі відстані. Потрапляючи на вегетативні органи, проростають, утворюючи міцелій. Апресорії формуються на кінчиках гіфів, що закріплюються на листках та проростають всередину рослини гаусторіями, висмоктуючи з культури поживні речовини. Протягом вегетативного періоду рослини інфекційний процес може доходити до колосу.

image

Яку шкоду приносить борошниста роса культурам

Борошниста роса пшениці шкідлива тим, що суттєво зменшує хлорофільну поверхню листя, руйнуючи в ньому пігмент. За сильного пошкодження суттєво сповільнюється процес кущіння та затримується фаза колосіння, оскільки грибок висмоктує з рослини поживні речовини. Характерною особливістю захворювання є суттєве збільшення випаровування рослиною рідини. 

За інтенсивного розповсюдження хвороби через втрату вологи, поживних речовин та повільний фотосинтез відбувається суттєвий недобір врожаю. Втрати  можуть сягати 10-15%, а у роки епіфітотій — до 35% зерна. 

Збудник має досить короткий цикл розвитку та утворює перше покоління спор вже через 7 днів. Рівень шкодочинності залежить від погодно-польових умов — якщо вони сприятливі, масове ураження відбувається дуже швидко. Борошниста роса ячменю відбувається повільніше.

image

Ознаки ураження зернових

Ознаки ураження хворобою можна виявити на всіх частинах рослини — листі, стеблі, листкових піхвах, а подекуди і на колосках. 

Перші ознаки захворювання з'являються на листкових піхвах, у вигляді матової плями, яка потім перетворюється на білий наліт, в якому міститься міцелій, конідій. З'являються  подушечки схожі на вату, які в кінці вегетації сіріють, утворюючи дрібні клейстотеції чорного кольору. 

В процесі росту рослини наліт поширюється не лише по обох боках листкової пластини, але й стеблом, а за сприятливих умов і на колосі.

Розвиток та поширення хвороби 

Зараження відбувається за сприятливих погодно кліматичних умов:

  • температура — 1-20°С;

  • відносна вологість повітря — вище 50%.

За високих температур розвиток патогена сповільнюється. 

Тривалість інкубаційного періоду в середньому становить 4-5 діб, причому на озимині та падалиці збудник починає розвиток восени у формі скупчення міцелію, де згодом успішно зимує.

Активному розвитку та поширенню хвороби сприяє затінення і короткий період освітлення. Інтенсивне розповсюдження відбувається також за наступних умов:

  • надто ранній строк посіву;

  • надмірне внесення азотних добрив;

  • чергування теплих та дощових днів;

  • високі температури весною та восени. 

Лікування борошнистої роси на зернових культурах

Борошниста роса зернових лікується за допомогою хімічних препаратів:

  • У стадії осіннього кущення — для боротьби із захворюванням у посівах озимини, у випадку її стабільного виявлення на ділянці, за умов теплої погоди та при ураженні 5% рослин і більше.

  • У стадії виходу в трубку — при сприятливих погодних умовах, високій вологості та при ураженні 1% насаджень і більше.

  • У фазі цвітіння та колосіння — при виявленні ознак хвороби. 

Для ефективного контролю над борошнистою росою використовують сучасні ефективні фунгіциди:

  • Абсолют. Має тривалу захисну дію та ефективний навіть при одноразовій обробці із дотриманням витратної норми 0,5 л/га.

  • Флексіті. Унікальний фунгіцид зі специфічним механізмом дії проти борошнистої роси. Стійкий до змивання, не викликає резистентності, протистоїть ламкості стебел та ефективний проти патогена в усіх фазах його розвитку завдяки здатності перерозподілятися у газоподібному стані. Застосовується для обприскування насаджень в вегетаційному періоді, найкращі результати досягаються за профілактичного використання. Витратна норма 0,15-0,25 л/га.

  • Дерозал. Універсальний листковий фунгіцид системної дії для тривалого захисту насіння та сходів. Використовується шляхом обприскування посівів в профілактичних цілях, витратна норма 0,5 л/га.

Профілактичні заходи

Заходи боротьби з борошнистою росою та її розповсюдженням включають:

  • Механізований обробіток грунту — культивація та боронування задля усунення інфекції у сходах падалиці та бур'яну.

  • Лущення стерні — збирання та видалення рослинних решток запобігають перенесенню збудника.

  • Глибока оранка — обробіток грунту під посів озимих дозволяє усунути небажані сходи, що призведе до загибелі патогену.

  • Чітке дотримання норми внесення азотних та інших мінеральних добрив, оскільки їх перевищення сприяє поширенню інфекції.

  • Внесення фосфорних та калійних добрив під час посіву для ранньовесняного підживлення, оскільки ці речовини значно підвищують стійкість зернових до збудників.

  • Вирощування стійких сортів та гібридів. 

  • Дотримання строків посіву та встановлених норм висіву для недопущення загущення посівів.

  • Дотримання правил сівозміни та ізоляція озимих насаджень від ярих.