Ми працюємо Ми працюємо

Фомоз ріпаку

Назва латиною Phoma lingam Desm.

Культури Ріпак

Зміст:

  1. Поширення

  2. Шкідливість фомозу ріпаку

  3. Ознаки ураження ріпаку фомозом

  4. Розвиток хвороби

  5. Як лікувати фомоз ріпаку

  6. Заходи запобігання появі фомозу ріпаку

Поширення

Фомоз ріпаку — хвороба, збудником якої  є сумчасті гриби, що вражають стебла, листя, насіння, квітконоси культурних та дикорослих рослин сімейства хрестоцвітних від появи сходів до дозрівання насіння. Патоген зустрічається повсюдно, особливо шкідливий в регіонах з теплим кліматом та підвищеною вологістю.

Фомоз - Повний опис та перелік фунгіцидів від хвороби

Шкідливість фомозу ріпаку

Інфікування призводить до загибелі молодих сходів та проріджування посівів на початкових етапах зростання рослин. При розповсюдженні інфекції на пізніх стадіях розвитку культур значно скорочується асиміляційна поверхня листя. Це погіршує якість зеленої маси та призводить до зниження ваги 1000 штук насіння. В результаті врожайність може зменшитися 50 % та більше.

Ознаки ураження ріпаку фомозом

Симптоми ураження на молодих паростках проявляються у вигляді чорної ніжки та появі на листі світло-бурих плям з помітними дрібними чорними пікнідами, які поступово розповсюджуються по всій рослині. Такі паростки відстають у рості та швидко гинуть. У дорослих рослин формується некроз кореневої шийки та відбувається розтріскування стебел, внаслідок чого вони дерев'яніють та засихають. Уражені квітконоси та стручки також деформуються та розтріскуються. Інфіковане насіння стає щуплими, при високому рівні вологості воно виділяє рожевий ексудат, який містить пікноспори. Рослини, заражені на пізніх етапах, утворюють невелику кількість насіння, яке при сильному інфікуванні втрачає схожість.        

ФОМОЗ РІПАКУ ТА ЙОГО ФОРМИ

Розвиток хвороби

Гриб зберігається на здерев'янілих залишках коренів та стебел у вигляді міцелію або псевдотеціїв з аскоспорами до 3 років. Первинна інфекція поширюється конідіями. Сумкоспори починають проростати при температурі + 4 – 8 °C, ростові трубки формуються вже через 8 годин. Сприятливими умовами для інфікування є вологість повітря в межах 70 – 80% та оптимальна температура + 21 – 25 °C. Зараження посилюється при пошкодженні паростків ріпаковим квіткоїдом та хрестоцвітими блішками.

Як лікувати фомоз ріпаку

Основний спосіб боротьби з хворобою полягає в обробці вегетуючих рослин фунгіцидними препаратами. Найбільш ефективні фунгіциди для ріпаку необхідно застосовувати при появі перших симптомів ураження. Протягом сезону проводять 1– 2 обробки препаратами:

  • DEFENDA Камзол, РК  — має захисну та лікувальну дію.

  • Syngenta Сетар® — високоефективний системний фунгіцид, який містить активні речовини дифеноконазол та паклобутразол. Є потужним ретардантом. 

  • Syngenta Амістар® Екстра — фунгіцид системної дії, до складу якого входять ципроконазол та азоксистробін. Застосовується на початкових стадіях інфікування.

  • BASF Піктор® — препарат, який містить боскалід та дімоксістробін, та забезпечує тривалу захисну та профілактичну дію.

Заходи запобігання появі фомозу ріпаку

Боротьба з фомозом ріпаку передбачає проведення агротехнічних заходів. Найбільша результативність досягається при:

  • термічному знезараженні насіння;

  • використанні якісного насіннєвого матеріалу;

  • дотриманні сівозміни;

  • своєчасній ліквідації післяжнивних залишків;