Ріжки пшениці
Назва латиною Claviceps purpurca.
Культури Пшениця озима, Пшениця яра
Ріжки пшениці — захворювання характерне утворенням численних твердих утворень переважно чорного кольору на колосках та волоті злакових.
Як виглядає хвороба
На початковому етапі, інфекція виділяється характерними склероціями фіолетового чи білого відтінків та темніють із часом та прогресом хвороби. З'являються на місці зерен та стирчать у різні сторони, полегшуючи знаходження паразиту за цією ознакою.
Поширення і розвиток ріжок пшениці
Ріжки з'являються замість зерна. Це корисно знати для їх швидкої ідентифікації, бо вони виглядають більшими за розміром й виходять за межі колоскових лусок. Склероції осипаються при зборі врожаю, залишаючись у поверхні ґрунту, а після зими в період цвітіння сходять пурпуровими стромами з тонкими м’ясистими стволами, на головках яких зростають глекоподібні перитеції. У перитеціях формуються сумки, котрі містять у собі сумкоспори, які розповсюджуються за допомогою внутрішнього тиску та вітру. При потраплянні на квітки, спори проростають, утворюючи грибницю. Грибниця, в свою чергу знищує вміст клітин, виробляє міцелій, та виділяє липку, солодку рідину пахнучу медом, котру називають “медяна роса”. Внаслідок цього, створюються нові ріжки, у майбутньому також спроможні прорости.
Шкодочинність Claviceps purpurea
Ріжки пшениці є дуже шкідливим захворюванням, сильно понижуючим продуктивність росту рослин. Борошно створене зі злаків з великим відсотком наявності ріжків не годиться у їжу ані людям, ні тваринам, бо викликає отруєння через алкалоїди. Обмеження концентрації складає 0,1% у кормовому житі, 0,5% — у харчовій промисловості. Продаж збіжжя перевищуючого наведені показники заборонено, крім за зниженою ціною.
В той же час, недобір через цей гриб становить частину у проміжку 12-17% в залежності від району та погоди. А якщо не звертати увагу на claviceps purpurea в подальшому, збитки зростатимуть у прогресії протягом наступних циклів.
Заходи захисту від ріжок пшениці
Виділяють декілька взаємопов'язаних заходів, що перешкоджають розповсюдженню та виникненню конідій. Потрібно дотримуватися декількох умов і у вас більше не виникне питання як побороти ріжки пшениці:
-
Глибока зяблева оранка, що мінімізує кількість збудників і допомагає позбавитись вже потрапивших у грунт паразитів.
-
Ретельне очищення насіння дозволяє відфільтрувати конідії та не дозволити їм знову попасти у землю.
-
Чергування зернових у сівозміні.
Заходи запобігання зараження
Для уникнення причин виникнення та захисту здоров'я рослин, необхідно застосовувати такі заходи:
-
Обирати для вирощування типи сортів, які здатні до кращого виробництва пилку.
-
Ретельно доглядати за своїми культурами під час достигання та проводити якісну очистку зерна.