Карликова сажка пшениці
Назва латиною Tilletia controversa Kuehn
Культури Пшениця
Карликова сажка пшениці розповсюджена переважно на Заході України, вражає озиму зернову культуру і деякі дикорослі злаки, окрім пирію. Карликова сажка ячменю зустрічається вкрай рідко.
Збудник захворювання розвивається в інфікованій грибком рослині системно, досягаючи зав'язі, де міцелій перетворюється на щільні фрагменти, формуючи на місці зерна теліоспори.
Яку шкоду приносить карликова сажка культурам
Серед усіх сажкових хвороб карликова вважається найбільш шкідливою, оскільки уражені посіви не дають врожаю, бо колоски наповнені теліоспорами. Небезпека хвороби полягає у можливості інфікування протягом тривалого періоду — від появи сходів до фази виходу у трубку.
Ознаки ураження пшениці сажкою карликовою
Симптоми захворювання схожі із твердою сажкою, проте мають свої особливості:
-
хворі рослини сильно кущаться та утворюють 30 і більше стебел;
-
рослина має ознаки карликовості, а довжина стебла в 2-4 рази менша ніж у здорової культури;
-
ураження колоса проявляється щільністю, він вкорочений та часто залишається в піхві верхнього листка або починає розгалужуватись.
-
кількість насінин в колосі збільшується, проте в ньому формуються округлі теліоспори коричневого кольору, які осипаються та проростають.
Розвиток та поширення хвороби
Джерелом інфекції є здебільшого грунт, в якому спори грибка зберігаються протягом 7-9 років. Зараження також можливе через заспорене насіння та дикорослі знаки, що виступають для патогена резервацією.
Інфікування грунту відбувається в період збору врожаю пшениці, коли сажкові мішечки руйнуються, а заспорене насіння осипається і за сприятливих умов успішно проростає.
Утворення інфекційного міцелю відбувається за температури в межах 0 — +5˚С, слабкого освітлення та достатньої зволоженості землі протягом 3-5 тижнів. Зараження через грунт можливе від моменту появи сходів і до настання фази виходу в трубку, особливо у випадках неглибокого загортання.
Лікування карликової сажки на пшениці
Лікування карликової сажки передбачає застосування сучасних фунгіцидів, які діють не лише на внутрішню, але й на зовнішню інфекцію. Найбільш ефективними протруйниками вважаються:
-
Бастіон. Двокомпонентний засіб комбінованої дії покращує потік зерна в сівалці, поглинається рослиною поступово, сприяючи збільшенню продуктивної кущитості, озерненості колоса. Здійснює активний захист від збудників сажкових хвороб, які можуть міститися у насінні та грунті. Проводиться попереднє очищення посівного матеріалу як завчасно, так і перед безпосереднім висівом методом протруювання зі зволоженням. Рекомендоване виробником дозування — 1,0 л/т.
-
Фуксія. Препарат локально контактної дії, що ефективно знищує патогенні мікроорганізми на поверхні та всередині зерна. Не має негативного впливу на подальший розвиток культури та схожість. Рівномірно розподіляючись не лише насіниною, але й в навколишньому грунті захищає рослину після проростання, викликаючи загибель грибків. Зерно обробляється на насіннєвих заводах із дотриманням витратної норми 1,5 — 2,0 л/т.
-
Іншур Перформ. Ефективний двокомпонентний протруювач забезпечує не лише ефективний контроль сажкових хвороб, але й виражений фізіологічний вплив на рослину. Сприяє швидкому рівномірному проростанню насіння, розвитку кореневої системи та збільшенню урожайності. Суспензія містить у складі прилипач і барвник, застосовується для протруювання очищеного посівного матеріалу водним розчином із дотриманням дозування 0,5 л/т.
Профілактичні заходи проти сажки карликової
Заходи боротьби з карликовою сажкою передбачають ретельне дотримання агротехнології вирощування, у тому числі:
-
чітке дотримання правил сівозміни;
-
контроль поширення бур'янів, які виступають резервацією для патогена;
-
утримання від надто ранніх строків висіву;
-
достатньо глибоке загортання посівного матеріалу з метою виключення грунтового зараження;
-
протруювання насіння фунгіцидами.