Ми працюємо Ми працюємо

Летюча сажка

Назва латиною Ustilago tritici (Pers., Jens)

Культури Кукурудза, Пшениця, Ячмінь

Територія поширення сажки летючої 

Летюча сажка вважається найбільш шкідливою хворобою зернових, яка вражає посіви кукурудзи, та злаків, особливо озимих. Зустрічається в усіх лісостепових та степових регіонах України, де вирощують дані культури, найчастіше в зонах де підвищена вологість повітря: Черкаській, Кіровоградській, Полтавській та на півдні Київської області. Вражає генеративні органи рослин (суцвіття, волоті та качани).

image

Яку шкоду приносить летюча сажка культурам

Спори гриба руйнують колос у злаків, а також волоть та качани кукурудзи, перетворюючи їх на порошисту чорну масу. При цьому в рослинах не формується зерно, а надземна частина зменшується на 30 – 40%. В результаті такої дії:

  • істотно сповільнюється зростання та розвиток рослин;

  • зменшується загальна та продуктивна кустистісь, відбувається зрідження посівів;

  • коротшає колос та відзначається погана виповненість насіння;

  • зменшується кількість зерен у качані та їх вага;

  • врожайність кукурудзи зменшується до 25 %, пшениці — до 27 %, втрати ячменю можуть досягати до 32 %.

Ознаки ураження сажкою летючою

Хвороба вражає тільки колос. Перші симптоми ураження злакових з'являються на стадії виколошування. Уражені рослини виколошуються раніше здорових. Колосся в них має трохи сплющений вид, окремі колоски стають неприродно пухкими, лусочки розсуваються. Якщо такий колосок роздавити, виділятиметься каламутна рідина буро-оливкового кольору, яка має неприємний запах.

Згодом всі частини колосу, за винятком стрижня, перетворюються в чорну порошисту масу з теліоспорами, а колосся виглядає як обгоріле. На фазі виходу пошкодженого колосу з піхви чорна спорова маса знаходиться в мішечку, що утворився замість зерна та має тонку оболонку. Він легко руйнується, після чого теліоспори розлітаються.

У кукурудзи перші симптоми з'являються на етапі цвітіння волоті. Спори потрапляють в генеративні органи та перетворюють весь качан на рихлу спорову масу чорного кольору, що прикрита скороченими обгортками. Спочатку качани мають здоровий вигляд, але через деякий час передчасно жовтіють, засихають та в фазі молочної стиглості розкриваються. При цьому волоть руйнується, а теліоспори вільно розпорошуються в повітрі.

image

Розвиток та поширення хвороби 

Патоген розвивається впродовж двох вегетаційних періодів. У перший рік заражається насіння, на другий — з'являються дозрілі теліоспори збудника інфекції. Зараження відбувається під час цвітіння при температурі повітря в діапазоні від +18 – 30 °C та високій вологості повітря в межах 70 – 80%. При руйнуванні сажкових мішечків теліоспори розпорошуються та потрапляють на рильце пестика, де проростають та утворюють диплоїдні гіфи, здатні самостійно досягати зав'язі. Вони проникають всередину квітки, в результаті чого сім'ябрунька заражається, але не гине. У міру дозрівання гіфи розростаються, їх стінки стають більш товстими, в цитоплазмі формуються крапельки жиру. В такому стані збудник хвороби переходить в стадію спокою та може зберігати життєздатність протягом до трьох років.

Зовні заражене зерно не відрізняється від здорового. Після посіву в ґрунт насіння починає проростати, разом з ними активізуються теліоспори. При проростанні вони утворюють бази дії, а після копуляції дають початок диплоїдним гіфам, які вражають молоді проростки та поширюються по стеблу в колос. У колосі гіфи активно розростаються, вміст перетворюється в драглисту масу і зливається, утворюючи при цьому чорну порошисту масу, що складається із спор гриба.

Лікування летючої сажки

Основний метод боротьби з летючою сажкою полягає в протруюванні насіннєвого матеріалу хімічними засобами. Оскільки збудник хвороби знаходиться всередині, оптимальним вибором будуть препарати, що мають системну дію:

  • DEFENDA Фуксія, ТН — контактний фунгіцидний протравлювач, в якому діючою речовиною є флудіоксоніл. Чинить локальну дію та знищує спори грибка на поверхні та всередині зерна. Не впливає на проростання і розвиток культур, володіє тривалою захисною дією. Протруювання насіння проводиться одноразово за 1 – 30 днів до посіву в ґрунт. Норма витрати препарату для пшениці складає 1,5 – 2,0 л/т, для кукурудзи — 1,0 –1,5 л/т.

  • BASF Іншур® Перформ — двокомпонентний фунгіцид від летючої сажки, до складу якого входять піраклостробін та тритіконазол. Ефективно контролює хвороби в посівах ярих та озимих злакових. Має виражений фізіологічний ефект AgCelence®. Відрізняється 100% селективністю до культур і гнучкістю у виборі термінів протруювання (від 1 години до 18 місяців). Обробка виконується один раз за сезон, норма витрати препарату становить 0,5 л/т.

Застосовуючи гербіцид для обробітку колосків пшениці проти летючої сажки, слід пам'ятати, що яра чутлива до його дії, мінімальний вплив спостерігається у фазі кущіння. 

Профілактичні заходи проти сажки летючої 

Щоб перешкодити зараженню посівів, крім протруювання насіння необхідно проводити превентивні заходи, що передбачають:

  • вибір для посіву гібридів та сортів, стійких до зараження летючої сажкою;

  • дотримання оптимальних термінів та способів посіву насіннєвого матеріалу;

  • своєчасне внесення підгодівель, що містять важливі мікроелементи: бор, марганець, мідь, залізо, кобальт та інші;

  • дотримання сівозміни та правильний вибір попередників;

  • своєчасний збір врожаю та ретельне загортання пожнивних залишків в ґрунт;

  • просторова ізоляція посівів не менше ніж на 0,5 км.