Летюча сажка
Територія поширення сажки летючої
Летюча сажка вважається найбільш шкідливою хворобою зернових, яка вражає посіви кукурудзи, та злаків, особливо озимих. Зустрічається в усіх лісостепових та степових регіонах України, де вирощують дані культури, найчастіше в зонах де підвищена вологість повітря: Черкаській, Кіровоградській, Полтавській та на півдні Київської області. Вражає генеративні органи рослин (суцвіття, волоті та качани).
Яку шкоду приносить летюча сажка культурам
Спори гриба руйнують колос у злаків, а також волоть та качани кукурудзи, перетворюючи їх на порошисту чорну масу. При цьому в рослинах не формується зерно, а надземна частина зменшується на 30 – 40%. В результаті такої дії:
-
істотно сповільнюється зростання та розвиток рослин;
-
зменшується загальна та продуктивна кустистісь, відбувається зрідження посівів;
-
коротшає колос та відзначається погана виповненість насіння;
-
зменшується кількість зерен у качані та їх вага;
-
врожайність кукурудзи зменшується до 25 %, пшениці — до 27 %, втрати ячменю можуть досягати до 32 %.
Ознаки ураження сажкою летючою
Хвороба вражає тільки колос. Перші симптоми ураження злакових з'являються на стадії виколошування. Уражені рослини виколошуються раніше здорових. Колосся в них має трохи сплющений вид, окремі колоски стають неприродно пухкими, лусочки розсуваються. Якщо такий колосок роздавити, виділятиметься каламутна рідина буро-оливкового кольору, яка має неприємний запах.
Згодом всі частини колосу, за винятком стрижня, перетворюються в чорну порошисту масу з теліоспорами, а колосся виглядає як обгоріле. На фазі виходу пошкодженого колосу з піхви чорна спорова маса знаходиться в мішечку, що утворився замість зерна та має тонку оболонку. Він легко руйнується, після чого теліоспори розлітаються.
У кукурудзи перші симптоми з'являються на етапі цвітіння волоті. Спори потрапляють в генеративні органи та перетворюють весь качан на рихлу спорову масу чорного кольору, що прикрита скороченими обгортками. Спочатку качани мають здоровий вигляд, але через деякий час передчасно жовтіють, засихають та в фазі молочної стиглості розкриваються. При цьому волоть руйнується, а теліоспори вільно розпорошуються в повітрі.
Розвиток та поширення хвороби
Патоген розвивається впродовж двох вегетаційних періодів. У перший рік заражається насіння, на другий — з'являються дозрілі теліоспори збудника інфекції. Зараження відбувається під час цвітіння при температурі повітря в діапазоні від +18 – 30 °C та високій вологості повітря в межах 70 – 80%. При руйнуванні сажкових мішечків теліоспори розпорошуються та потрапляють на рильце пестика, де проростають та утворюють диплоїдні гіфи, здатні самостійно досягати зав'язі. Вони проникають всередину квітки, в результаті чого сім'ябрунька заражається, але не гине. У міру дозрівання гіфи розростаються, їх стінки стають більш товстими, в цитоплазмі формуються крапельки жиру. В такому стані збудник хвороби переходить в стадію спокою та може зберігати життєздатність протягом до трьох років.
Зовні заражене зерно не відрізняється від здорового. Після посіву в ґрунт насіння починає проростати, разом з ними активізуються теліоспори. При проростанні вони утворюють бази дії, а після копуляції дають початок диплоїдним гіфам, які вражають молоді проростки та поширюються по стеблу в колос. У колосі гіфи активно розростаються, вміст перетворюється в драглисту масу і зливається, утворюючи при цьому чорну порошисту масу, що складається із спор гриба.
Лікування летючої сажки
Основний метод боротьби з летючою сажкою полягає в протруюванні насіннєвого матеріалу хімічними засобами. Оскільки збудник хвороби знаходиться всередині, оптимальним вибором будуть препарати, що мають системну дію:
-
DEFENDA Фуксія, ТН — контактний фунгіцидний протравлювач, в якому діючою речовиною є флудіоксоніл. Чинить локальну дію та знищує спори грибка на поверхні та всередині зерна. Не впливає на проростання і розвиток культур, володіє тривалою захисною дією. Протруювання насіння проводиться одноразово за 1 – 30 днів до посіву в ґрунт. Норма витрати препарату для пшениці складає 1,5 – 2,0 л/т, для кукурудзи — 1,0 –1,5 л/т.
-
BASF Іншур® Перформ — двокомпонентний фунгіцид від летючої сажки, до складу якого входять піраклостробін та тритіконазол. Ефективно контролює хвороби в посівах ярих та озимих злакових. Має виражений фізіологічний ефект AgCelence®. Відрізняється 100% селективністю до культур і гнучкістю у виборі термінів протруювання (від 1 години до 18 місяців). Обробка виконується один раз за сезон, норма витрати препарату становить 0,5 л/т.
Застосовуючи гербіцид для обробітку колосків пшениці проти летючої сажки, слід пам'ятати, що яра чутлива до його дії, мінімальний вплив спостерігається у фазі кущіння.
Профілактичні заходи проти сажки летючої
Щоб перешкодити зараженню посівів, крім протруювання насіння необхідно проводити превентивні заходи, що передбачають:
-
вибір для посіву гібридів та сортів, стійких до зараження летючої сажкою;
-
дотримання оптимальних термінів та способів посіву насіннєвого матеріалу;
-
своєчасне внесення підгодівель, що містять важливі мікроелементи: бор, марганець, мідь, залізо, кобальт та інші;
-
дотримання сівозміни та правильний вибір попередників;
-
своєчасний збір врожаю та ретельне загортання пожнивних залишків в ґрунт;
-
просторова ізоляція посівів не менше ніж на 0,5 км.