Ми працюємо Ми працюємо

Альтернаріоз пшениці

Назва латиною Alternaria tenuis Fr.

Культури Пшениця, Пшениця озима

Альтернаріоз пшениці — це хвороба, що властива озимій. Результатом ураження хворобою стає виникнення чорного зародку, а насіння, уражене ним — фізіологічно недорозвинене. Це призводить до того, що вони мають низьку енергію для проростання та схожості.

Альтернаріоз пшениці

Умови поширення чорного зародку

Чорний зародок пшениці поширюється у районах з високою вологістю і температурою повітря. У період цвітіння культури найбільш вразливі до цього захворювання, тому грибок alternaria alternata зазвичай завдає найбільшої шкоди злакам саме у даний час. Збудник проникає і накопичується у плодовій оболонці, дуже рідко досягаючи середини зерна.

Шкідливість альтернаріозу пшениці

Посіви, уражені чорним зародком, відрізняються дуже низькими якостями у хлібопекарському ділі. Цей фактор сильно знижує їх цінність і є важливою причиною, чому пекарі використовують борошно зі здорових колосових. Так виходить тому, бо враження грибком пригнічує насіння і не дає користуватися можливостями та умовами для розвитку. Що у свою чергу впливає на рівень енергії проростання та схожості. Крім того, збудники хвороби також виробляють токсини-алергени, які небезпечні для здоров'я людей та тварин.

Альтернаріоз (пшениця) - Повний опис та перелік фунгіцидів від хвороби

Ознаки хвороби альтернаріозу пшениці

Зараження колоса грибами може відбуватися починаючи з фази цвітіння зернових. В цьому випадку вражається зернівка. При зараженні на більш пізніх етапах стиглості гриби вражають переважно луски, викликаючи почорніння колосу. 

Грибниця належати до групи умовно патогенних видів, які часто супроводжують більш агресивні патогени та здатні посилити інші інфекції. Серед ознак найбільш виділяється з’явлення плям на поверхні. Облямівка плям із часом набуває коричневого кольору. Забарвлення зерна поступово стає все більш темним.

Розвиток захворювання 

Гриб зберігається у вигляді конідій на поверхні або міцелію всередині. В результаті споруляції інокулюм поширюється повітряним потоком, сприяючи вторинному зараженню листя та інших органів. Насіння уражається інфекцією в результаті зараження колоса в період наливу зерна.

Як лікувати альтернаріоз пшениці

Нижче складені поради, як побороти альтернаріоз пшениці, а саме:

  • Термічне знезараження насіння. Потрібно робити прямо перед посівом.

  • Обробка фунгіцидами. Необхідно у випадку, якщо не здійснювалась попередня порада, тому що багато збудників розповсюджуються на початкових етапах. Варто звернути увагу на такі позиції як Syngenta Амістар Екстра, Corteva Agriscience Аканто Плюс та Syngenta Магнелло.

Заходи запобігання появи чорного зародку пшениці

Для того аби запобігти виникненню хвороби та захистити ваші зернові, треба у якості профілактики дотримуватися наступних порад:

  • Удобрити посіви сіркою, фосфором, калієм та іншими мікроелементами.

  • Дотримання сівозміни..

  • Ґрунт потрібно обробляти зяблево, бо це сильно знижує кількість збудників хвороб у ньому.

  • Зростання падалиці завдяки лущенню стерні, на якій (падалиці) можуть розвиватися кореневі гнилі та вірусні інфекції.