Ми працюємо Ми працюємо

Колорадський жук

Назва латиною Leptinotarsa decemlineata

Культури Баклажани, Картопля, Перець, Томати

Колорадський жук

  • Назва латиницею — Leptinotarsa decemlineata

  • Родина — листоїди (Chrysomelidae)

  • Ряд — твердокрилі (Coleoptera)

  • Культури — картопля, баклажан, томати та інші пасльонові

  • Поширення — ​на території України розповсюджений повсюдно

Вважаються небезпечними шкідниками, оскільки дуже швидко розмножуються та значно пошкоджують насадження картоплі, томатів та інших пасльонових культур. Лише одна самка може за сезон дати потомство понад 80 млн особин, які своєю життєдіяльністю здатні знищити до 100 тисяч рослин. Найбільша активність спостерігається у жарку суху погоду. Личинки та дорослі особини харчуються листям культур і за відсутності своєчасного реагування здатні повністю знищити врожай. 

Зовнішній вигляд і поведінка Leptinotarsa decemlineata

Вигляд комахи змінюється залежно від її стадії розвитку:

  • Імаго. Жовтого або червоно-жовтого кольору із 10-ма характерними чорними смужками на надкрилах. Тіло коротке, овальної форми, опукле та блискуче, довжиною до 12 та шириною до 7 мм. Голова та передньоспинка мають темні плями. Вусики чорно-жовті, потовщені на вершині, лапки чорні з чіпкими кігтиками. Самка та самець мають різну будову статевих органів. 

  • Яйця. Червоно-жовтого кольору, блискучі, видовжено-овальні, довжиною до 1,4 мм.

  • Личинки. У молодшому віці мають темно-сіре, а у старшому — цегляне, червоно-жовте забарвлення. Тіло м’ясисте, липке, за будовою схоже на черв'яка, пласке знизу та опукле згори з характерним здуттям посередині. Довжина личинки останнього віку може сягати 16 мм, з боків черевця розташовано по два ряди характерних чорних плям. 

  • Лялечка. Поступово змінює своє забарвлення з червонуватого на жовто-біле, за формою нагадує дорослу особину та має розмір 10х6 мм.

Стадії розвитку та розмноження колорадського жука

На 3-5 добу після виходу з грунту залежно від погодних умов та регіону починається період спарювання. Самки відкладають яйця з нижнього боку листя купками по 30-70 штук. Протягом літнього сезону одна самка може відкласти від 900 до 2000 яєць. 

Далі розвиток шкідника відбувається наступним чином:

  • Яйця. Розвиваються протягом 1-2,5 тижнів. Сприятливими для розвитку погодними умовами є температури у межах 18-22 °C, вологість на рівні 60-70%, у разі зниження середньодобової температури до показників нижчих за +12 °C розвиток ембріону призупиняється. 

  • Личинки. Одразу після виходу з яйця поїдають власні яйцеві оболонки та інші яйця із живими зародками, які ще не встигли вилупитися. Надалі харчуються листям картоплі, томатів, перцю, баклажанів та інших рослин роду пасльонових протягом 14-24 діб, залежно від регіону, об’їдаючи листя до самих жилок.  Харчуються цілодобово і після знищення листя однієї рослини швидко переміщуються на іншу. Линяють тричі, проходячи через чотири віки розвитку. 

  • Лялечка. На кінцевому етапі розвитку личинки заглиблюються у грунт на глибину 8-20 см і заляльковуються. Там вони розвиваються протягом 2-3 тижнів. 

  • Імаго. Молоді жуки першого покоління залежно від кліматичних умов з'являються у червні-липні. Одразу після виходу з лялечки імаго майже не літають, але швидко починають харчуватися культурними рослинами. За 1-2 тижні після відродження деякі самки починають відкладати яйця, проте більшість жуків переміщується у грунт для зимівлі й саме вони стануть найбільшою загрозою для урожаю у наступному сезоні.

Залежно від того як зимує колорадський жук, аграрії прогнозують популяцію шкідника на наступний сезон. На зимівлю вони заглиблюються у землю на глибину 10-50 см. Чим легший грунт, тим глибше можуть заритися жуки. За час зимівлі на глибині 10 см більша частина популяції гине (до 42%), проте комахи, що знаходяться на глибині 50 см, виживають майже всі. 

Скільки живе колорадський жук — складне питання. Частина імаго після розмноження може йти на вторинну зимівлю, тому наступна популяція складається з комах першого та другого років життя, останні відмирають лише у кінці червня-липня. 

Регіони поширення

Шкідник поширений усюди в Європі, окрім Британії та Скандинавського півострова. В Україні зустрічається в усіх регіонах та віднесений до особливо небезпечних видів, оскільки швидко розмножується, завдаючи значної шкоди насадженням овочевих пасльонових культур. 

Які культури пошкоджує

Колорадський жук небезпечний та широко розповсюджений шкідник, що наносить величезну шкоду наступним культурам:

  • картопля;

  • томати;

  • баклажан;

  • інші рослини сімейства пасльонових. 

Шкоду наносять як дорослі особини, так і личинки, що поїдають листя рослини, залишаючи лише жилки, а за відсутності своєчасного реагування можуть повністю знищити насадження культури. Економічний поріг шкодочинності встановлюється навесні за ураження комахами 0,5-2% рослин.

Боротьба з колорадським жуком

Для запобігання заселенню культури шкідником та пошкодженню насаджень використовують наступні засоби боротьби:

  • Агротехнічні — ретельне обстеження насаджень пасльонових культур та облаштування приманочних посівів;

  • Механічні — на невеликих ділянках личинок та дорослих особин збирають вручну з наступним їхнім знищенням;

  • Хімічні — яди від колорадського жука, які застосовують для внесення в грунт, обробка посадкового матеріалу та обприскування вегетуючих рослин. 

Ефективні препарати від колорадського жука:

  • Бомбардир Аква Defenda — системний інсектицид контактно-кишкової дії, що має високу ефективність навіть у випадку жаркої погоди та активного сонця. Швидко поглинається коренями і листям, поширюючись по всій рослині, та забезпечує тривалий захист до 25 діб вже за одноразової обробки. Не викликає резистентності. Використовується для обробки пасльонових культур у вегетаційному періоді, в тому числі у складі бакових сумішей із дотриманням рекомендованого виробником дозування 0,15-0,20 л/га.

  • Престо Defenda — двокомпонентний засіб системної контактно-кишкової дії, що забезпечує ефективний контроль широкого спектра шкідників та має швидкий яскраво виражений “нокдаун-ефект”. Захисна дія триває протягом 3-4 тижнів після обробки, а наявність у складі одразу двох діючих речовин запобігає появі у комах резистентності. Використовується для обприскування культур під час вегетації, окрім періоду цвітіння, витратна норма складає 0,3-0,4 л/га. 

  • Актеллік Syngenta — ефективний сучасний препарат з фумігантною і трансламінарною активністю та акарицидними властивостями, безпечний для людей і довкілля. Застосовується для обробки польових, овочевих та плодово-ягідних культур у суху теплу погоду шляхом дворазового обприскування, рекомендована доза 0,8-1,5 л/га.

  • Еместо Квантум Bayer — інсектицидно-фунгіцидний протруювач широкого спектра дії, не викликає резистентності та використовується для обробки посадкового матеріалу культур перед висадкою в грунт. Препарат може вноситися в борозни або на бульби безпосередньо під час посадкових робіт, рекомендоване дозування 1,5-1,8 л препарату на тонну насіння.