Нематода
Назва латиною Nematoda Rudolphi
Сімейство Немає
Культури Буряки, Буряки кормові, Буряки цукрові, Картопля, Цибуля, Часник
Нематода
Міжнародна наукова назва: Nematoda Rudolphi.
Синонімічна назва: Nematodes.
Тип: круглі черви.
На яких культурах проявляється: картопля, цукрові буряки, полуниця, томати, баклажани, цибуля, огірки, бульбові квіти.
Нематоди рослин – це двобічно-симетричні червоподібні тварини, які легко розселяються за допомогою вітру, знарядь праці, насіння та посівного матеріалу. Рослини здатні вражати близько 4000 видів паразитів, декілька з яких можуть завдати значних збитків господарству та знизити врожайність сільськогосподарських культур.
Стадії розвитку і життєвий цикл Nematoda
Нематода – паразит рослин, яйця та личинки якого перебувають у стадії сплячки та добре виживають у цисті (тілі мертвої матки). Якщо корені культурної рослини знаходяться біля цисти, ґрунт має велику вологість, личинки поступово виходять з цисти, мігруючі до волокнистих коренів та поступово заражуючи коріння, потрапляючи до нього в середину. Після цього настає стадія «сидіння».
Інші етапи розвитку нематод:
-
Самці проходять стадію трьох линьок та виходять у ґрунт.
-
Після проходження четвертої линьки, самці набувають лимоноподібної форми. Їх можна побачити неозброєним оком: вони мають вигляд біло-жовтих цяток, які прикріплені до волокнистого коріння.
-
Самці приваблюють жіночих особин та запліднюють їх.
-
Самка Nematoda виробляє близько 200 яєць, частину яких відкладає у ґрунт. Інші залишаються в її тілі.
-
Досягнувши зрілості, жіноча особа шкідника помирає, її тіло твердне, перетворюється на цисту для личинок. Така циста може жити в землі декілька років, зокрема, це стосується зараженого грунту.
Різновиди
Круглих черв’яків нематод, які шкодять сільськогосподарським рослинам, близько 4000. Найшкодочинніші з них:
-
стеблові;
-
листові;
-
бурякові;
-
картопляні;
-
кореневі.
Стеблові і листові нематоди
Стеблові пошкоджують квіткові культури, що проникають в рослину через коріння. Пристосовуються до рослини одного виду та не заражають інші. В результаті дії шкідника пагони вкорочуються, а згодом – відмирають, шо приводит до повного знищення.
Листові селяться в листі рослин та живляться ними. В результаті листки втрачають колір та тоншають. На них спостерігаються ділянки омертвілої тканини. Уражене листя гниє.
Бурякова нематода
Зменшує загальну площу листків на рослині та вміст у них зелених пігментів. Уповільнює ріст та погіршує процес дихання. В результаті уражені рослини можуть гинути, а на полі виникають «приплішини». Також зменшується коренеплідна маса культури, погіршуються показники цукристості.
Картопляна нематода
Знижує рівень фотосинтезу зараженої рослини та пригнічує її. Погіршує товарну цінність новоутворених картопляних бульб, зменшує вміст протеїну, крохмалю, вітаміну С.
Кореневі нематоди
Нематоди в закритому ґрунті, які проникають в корені культури та вражають їх, випускаючи травний фермент. Внаслідок цього коріння рослини починає гнити.
Розповсюдження
Найбільше цист спостерігається у кореневій зоні ґрунту. Найбільш ймовірно, що на великі відстані цисти поширюються через заражений посівний матеріал. Стимулювати зараження може сільськогосподарська техніка, зрошувальна вода. Багато кореневих цист струшуються на поле під час збору буряка.
Шкодочинність
Шкода, яку завдають паразити агрокультурам досить велика: зменшується врожайність, погіршується харчова якість врожаю. Шкодочинність підсилюється здатністю нематод переносити вірусні, бактеріальні та грибкові захворювання.
Ознаки ураження рослини нематодами (симптоми)
Щоб захиститися від небезпечного шкідника, потрібно своєчасно розпізнати симптоматику ураження та уважно спостерігати за посівами. На кожній агрокультурі нематоди проявляються по різному:
-
Цукрові буряки, ріпак, злакові культури. Посвітління листя, відставання у рості та розвитку, «бородатість» кореневої системи.
-
Картопля. На бульбах з'являються дрібні плями, які поширюються та поглиблюються у процесі зберігання.
-
Овочі та квіти. Прояви ураження різноманітні – від відставання у рості та пожовтіння листків до появи паразитичних утворень на кореневій системі.
Заходи запобігання нематодам
Щоб не допустити втрати врожаю, треба підібрати ефективні засоби боротьби зі шкідником. Контролювати поширення шкідника можна, дотримуючись сівозміни, проводячи ранню посівну, використовуючи культуру-приманку.