Ми працюємо Ми працюємо

Рисовий довгоносик

Назва латиною Sitophilus oryzae

Тип шкідника Шкідники зерна та зернопродуктів

Культури Зернові

Рисовий довгоносик — це дуже шкідлива комаха, що зустрічається по всьому світу. Вона найбільш небезпечна для різноманітних складів та сховищ з зерновими. Довгоносик висмоктує усі поживні речовини із зерен злакових культур та розмножується надзвичайно швидко. Уражене Sitophilus oryzae зерно перестає бути придатним для поїдання через втрату енергетичних властивостей. Крім того, продукція, що створена на основі цього зерна, призводить до різноманітних порушень роботи шлунково-кишкового тракту.

Зовнішній вигляд і поведінка Sitophilus oryzae

Наведена комаха завдовжки всього 2-2,8 мм. Верхня частина тіла матова або трохи блискуча; на усіх надкриллях є червоні плями. Задні крила гарно розвинені. Личинка шкідника у довжину 2,5-3 мм, білого кольору та без ніг.

Рисовий довгоносик схильний харчуватися сухою їжею та може розвиватися у пшениці з невисоким рівнем вологості (до 14%). Він може пошкоджувати різноманітні культури завдяки своїй багатоїдності. Також нерідко зустрічається і в продуктах харчування, що не пройшли обробку. Шкоду завдають не тільки повністю розвинені комахи, а навіть личинки. 

Стадії розвитку

Зовнішні особливості довгоносика відрізняються на різних стадіях росту жука. Основні прикмети наведені нижче:  

  • Личинки переважно світлих кольорів та нагадують черв’яків, зігнутих у формі півкола. На усій поверхні тіла розташовані рідкісні щетинки, а голова вкрита хітином темного відтінку. Інколи, личинки знаходяться під час розвитку під землею та поїдають коріння. Але частіше за все, вони живуть на поверхні та їдять стебла, листя, бутони та ін..

  • Вслід за попереднім етапом йде лялечка. На тілі лялечки вже можливо знайти зачатки крил, кінцівок, а також голови з характерним хоботком. Проте, не дивлячись на ці зміни, її тіло все ще зберігає світле забарвлення та лишається вразливим через відсутність хітинового покрову.

  • Зрілий шкідник вже має витягнуту циліндричну головотрубку, завдяки якій Sitophilus oryzae мають змогу харчуватися та відкладати яйця глибоко в тканини рослин. Крила комах вже повністю розвинені та можуть виконувати свою головну функцію — політ та планування. Переважно, самки цього сімейства сильно перевершують самців у розмірах. Інших примітних міжстатевих відмінностей немає.

Розмноження

Коли самка довгоносика знаходить зернівку, вона відкладає в нього один ембріон. Для цього їй потрібно вигризти велику виїмку, в кінці якої вона укладає те саме запліднене яйце. На вигляд яйце нагадує еліпс світлого кольору.

Для захисту ембріону від різноманітних небезпек (хижаки, пересихання та ін.), самка виділяє спеціальну хімічну рідину над яйцем, вкриваючи його. Ця рідина миттєво застигає та утворює навколо ембріона своєрідну шкарлупу.

Жіноча особа відкладає 150-300 ембріонів за свій життєвий цикл.

Період розвитку яєць становить 6-12 діб. Все залежить від зовнішніх умов проживання.

Розмір личинки що покидає яйце невеликий, приблизно 3-5 мм в довжину. у неї немає кінцівок, вигнута півколом спина та коротке тіло. Забарвлення переважно світлих відтінків.

Поширення рисового довгоносика

Поширюється шкідник як у насінні, так і може перевозитися з зерноочисним обладнанням, транспортом, іншим складським інвентарем. Даний тип комах дуже теплолюбний, тому при ввезенні його у північні області здатний зимувати лише у добре опалювальних приміщеннях. Активно поширюється використовуючи крупи у якості інкубаторів для захисту. Кожна комаха жіночої статі відкладає більше 200 яєць за життєвий цикл, якщо їй нічого не перешкоджає. Жук може розвиватися в польових умовах, мешкаючи прямо в колосках і в продовольчих запасах на складі.

Які рослини пошкоджує і якої шкоди завдає

Багато людей не знає, чим небезпечний рисовий довгоносик. Він шкідливий не лише для рису, як може здаватися через назву. Він легко поїдає такі продукти як: 

  • пшениця; 

  • жито;

  • ячмінь; 

  • кукурудзу; 

  • борошно; 

  • хлібобулочні та макаронні вироби; 

  • сухофрукти.

Ознаки появи

Заражені довгоносиком злаки робляться гігроскопічними, мимовільно нагріваються та схильні до процесу гниття. В результаті зернятка втрачають товарний вигляд та стає непридатним для вживання в їжу. До того ж продукти із зараженого матеріалу можуть викликати розлад шлунково-кишкового тракту.

Препарати проти рисового довгоносика та інші заходи боротьби

Профілактика та знищення довгоносиків — дуже важлива частина діяльності фермерів та господарств, а також підприємств, котрі зберігають зернові та крупи на своїх складах. Знешкоджувати цю небезпеку потрібно також на побутовому рівні. Великі фермерські громади вміють боротися з цими комахами. Для цього, як правило, застосовуються наступні методи та засоби боротьби: 

  • відділення та видалення уражених сільськогосподарських культур; 

  • використання найсучасніших інсектицидів, таких як препарат DEFENDA Фумігант для обробки приміщень, де підозрюється або виявлена наявність шкідника. Це потрібно робити за допомогою спеціаліста, з рівномірним розподілом по площі зберігання. Норма витрати робочого розчину становить 2-3 табл. (6-9 г)/1 т або 1 м3.