Ми працюємо Ми працюємо

Злакові мухи

Назва латиною Phorbia securis

Культури Пшениця, Ячмінь

Пшенична (чорна злакова) муха загрожує посівам озимої пшениці, особливо на ранніх фазах розвитку рослин, практично в усіх регіонах України та входить до складу найбільш чисельної групи внутрішньостеблових шкідників. 

image

Зовнішній вигляд злакової мухи

Щоб впевнитися в тому, що насадження уражені саме цим шкідником, необхідно знати, як виглядає злакова муха на різних етапах свого розвитку:

  • Імаго (дорослі комахи) – мають чорне оксамитове забарвлення з сріблястим напиленням на грудях та вилицях. Крила темні, димчаті, довжина тіла 4-5 мм.  

  • Яйця – білі, у формі еліпсу, довжиною до 2 мм завдовжки. 

злакова-муха - Vpoli

  • Личинки третього віку циліндричної форми, біло-жовтого кольору, довжиною до 8 мм. 

Злаковые мухи – вредители зерновых культур. Биология вида, методы борьбы,  описание. Насекомые - вредители

  • Пупарій – бурий, або червоно-коричневий, довжина в межах 4-5,5 мм.

З якими шкідниками часто плутають пшеничну муху

Цього шкідника можна сплутати зі шведськими мухами – вівсяними Oscinella та ячменевими O. pusilla Meig, однак ці шкідники мають менші розміри і характерний металічний відлив на крилах. Шведські мухи пошкоджують не лише посіви пшениці (озимої та ярої), але й інші культури – овес, жито, кукурудзу. 

У багатьох випадках комаху також плутають з подібною за морфологічною будовою ярою мухою. 

Поширення чорної злакової мухи

Злакова муха на пшениці поширена в усіх регіонах України, проте останнім часом розвиток шкідника відбувається сповільненими темпами, через несприятливі для комахи погодні умови, через які відбувається зсув строків посіву зернових культур:

  • довготривала прохолодна весна;

  • посушливе, спекотне літо та початок осені. 

На сьогоднішній день заселеність шкідником посівних площ в осінній період залежно від регіону складає 14-26%, а кількість пошкоджених рослин до 3,5%.

Особливо заселеними шкідниками вважаються поля наступних областей:

  • Донецької;

  • Запорізької;

  • Херсонської;

  • Одеської;

  • Миколаївської;

  • Чернігівської;

  • Київської;

  • Черкаської.

Шкодочинність пшеничної мухи

Пшенична муха вражає здебільшого озимі колосові злаки. Найбільшу шкідливість мають молоді личинки, які роблять гвинтові ходи в стеблі рослин у напрямку конусу наростання та колосових зачатків, повністю виїдаючи їх. Уражена рослина буріє, тому через ушкодження до початку кущіння частина молодих рослин відмирає і посіви зріджуються. Період живлення личинки триває до трьох тижнів, після чого вони падають на грунт і утворюють в ньому пупарій. Частина пупаріїв залишається зимувати в землі, а частина перетворюється на мух, в серпні-вересні і відкладає яйця на молодих посівах озимини. 

Мушка маленькая – вред огромный: Стратегия борьбы с опасным вредителем – злаковой  мухой

Дорослі личинки третього покоління восени утворюють пупарії та зимують в полеглих рослинних стеблах. 

ЕПШ злакової мухи встановлюється коли чисельність шкідників досягає 30-50 спійманих осіб на 100 помахів сачка у період сходження-кущіння культури, або 10% пошкоджених рослин у період масового льоту шкідника. 

Етапи та фази розвитку злакової мухи

Зимівля комах відбувається в стадії пупарія, який заглиблюється в грунт на глибину 2-3 см, або залишається безпосередньо в стеблі озимини. Літ комах розпочинається вже в першій половині квітня, одночасно із ярими мухами. 

В цей період самки відкладають яйця в пазухи листків нерозкущених рослин та у бічні пагони мало розкущеної озимини, а також в піхву першого листка ярих культур. Яйце розвивається протягом тижня, після чого з нього з'являється личинка. 

Личинки проникають у стебло і харчуються ніжними рослинними тканинами просуваючись в бік зачатку колоска. Якщо цей процес відбувається до початку кущіння – культура гине. За 20-30 діб личинка утворює пупарій на поверхні грунту або в ушкоджених нею ж стеблах, з якого наприкінці літа вилітає друге покоління комах. Частина лялечок залишається зимувати у пупаріях. 

Друге покоління комах одночасно із ярими мухами населяють сходи щойно висіяної озимини і ушкоджують їх відкладаючи яйця.

Методи боротьби зі злаковою мухою 

Обробку проти шкідників починають після виявлення льоту злакових мух. Допускаються профілактичні обробки у вегетаційному періоді, починаючи від фази трьох листків, якщо літ відсутній або прогнозується найближчим часом. Обприскування хімічними препаратами здійснюють при відлові 30-50 осіб або коли під час льоту в посівах виявлено більше 5-10 пошкоджених стебел. 

Ефективні інсектициди для захисту зернових від злакових мух:

  • Престо. Дієвий засіб проти широкого спектру шкідників має у складі одразу два діючі компоненти, за рахунок яких не викликає резистентності. Масова загибель шкідників настає вже за 30 хвилин після обробки через пригнічення їх нервової системи. Робочий розчин готують безпосередньо перед застосуванням, використовуючи 0,15-0,3 л засобу на гектар ділянки. 

  • Твікс. Засіб широкого спектру ефективний проти шкідливих комах на всіх етапах їх розвитку. Препарат чинить одночасну контактно-кишкову, фумігантну та репелентну дію, завдяки яким швидко паралізує та знищує комах. Поєднання у складі двох діючих речовин не викликає резистентності. Використовувати засіб можна протягом всього сезону, дотримуючись заходів безпеки та витратної норми інсектициду - 0,75-1,2 л/га. Обробку рекомендовано проводити двічі. 

Заходи запобігання 

Боротьба з пшеничною мухою головним чином полягає у дотриманні превентивних заходів, що допоможуть запобігти ураженню посівів: 

  • суворе дотримання правил сівозміни;

  • ізоляція ярих від озимини;

  • своєчасні строки висіву, що відповідають кліматичній зоні ділянки;

  • лущення стерні;

  • проведення ранньої глибокої зяблевої оранки;

  • знищення осередків пирію та боротьба з засміченістю полів;

  • протруювання насіннєвого матеріалу інсектицидами та вибір гібридів культури, стійких до ураження  прихованостебловими шкідниками;

  • проведення крайових та повних обробок ділянок за умови перевищення економічного порогу шкодочинності, або профілактичних обробок при прогнозному ураженні посівів.