Ми працюємо Ми працюємо

Велика злакова попелиця

Назва латиною Sitobion avenae

Культури Овес, Жито, Кукурудза, Пшениця, Ячмінь

Велика злакова попелиця — небезпечний шкідник злакових культур. Має неповний цикл розвитку, в умовах вологого та теплого літа може дати до 30 поколінь. Вражає посіви ярих та озимих зернових.

Велика злакова попелиця ( Macrosiphum avenae F., Sitobion avenae F.). Опис  та заходи боротьби | ІАС "Аграрії разом"

Зовнішній вигляд

Успішно боротись із шкідником можна знаючи, що таке попелиця велика злакова. Це безкрилі партеногенетичні самиці з тілом овальної веретеновидної форми зеленого або жовто-бурого кольору довжиною близько 2,5 – 3 мм. У дорослих особин довгі ноги, червоні очі, чорні сокові трубочки та вусики, що заходять за половину довжини тіла. Світлий хвостик ланцетоподібної форми в півтора рази коротше за трубочки. Крилаті самиці мають довжину до 4 мм, червонувато-бурі груди та зелене або червонувате черевце. Яйця мають продовжено-овальну форми чорного кольору.

Велика злакова попелиця - опис та перелік інсектицидів від шкідника

З якими шкідниками часто плутають велику злакову попелицю

Найбільшу схожість з даним шкідником мають такі різновиди попелиці:

  • Ожинова. Довжина її тіла 3 мм із жовто-зеленим або зеленим забарвленням. Відрізняється розміром трубочок, які в 1,4 – 2,0 рази довше за хвостик. Локалізується на нижній поверхні листка та верхівках пагонів.

  • Ячмінна. Має світло-зелене тіло з білястим восковим нальотом завдовжки до 2,5 мм. Сокові трубочки дрібні, вусики коротші за довжину половини тіла. Особливо великої шкоди завдає посівам ячменю та пшениці.

  • Черемхово-злакова. Тіло темно-зелене або сіре, довжиною до 2,5 мм, вусики розташовані у верхній частині голови. Сокові трубки злегка роздуті та майже у два рази довше, ніж хвостик.

Поширення попелиці великої злакової

Шкідник поширений повсюдно, але частіше за все в Україні зустрічається в південних регіонах лісостепової зони, в степах та на території Криму. В інших районах в масовій кількості зустрічається рідше. Вражає посіви вівса, пшениці, ячменю, жита, кукурудзи, дикорослих злаків. Найчастіше заселяє суцвіття, рідше листя та стебла.

Шкодочинність

Комахи переносять хвороби вірусної етіології та шкодять посівам усіх колосових, висмоктуючи сік із стебел та листя. У пошкоджених місцях стебла та листя втрачають колір, жовтіють, можуть червоніти та скручуватися, внаслідок чого в'януть, а при високій чисельності шкідника гинуть. При середньому рівні розвитку втрати врожаю можуть становити до 4 – 5 ц/га, при масовому врожай може загинути повністю. Економічний поріг шкідливості на різних фазах становить:

  • вихід в трубку — колосіння: від 6 до 10 особин/колос при заселенні до 50 % стебел;

  • цвітіння — формування зерна: 11 – 20 імаго/колос при наявності 60 – 80% заселених колосів;

  • початок молочної стиглості зерна: 21 – 30 екземплярів/колос при 80 – 100% колонізованих колосів.

Етапи та фази розвитку попелиці великої злакової

Оптимальними умовами для розвитку вважаються температура повітря в межах +16 – 20 °C при вологості в діапазоні 60 – 80 %. Максимальна чисельність комах спостерігається на фазах колосіння, воскової і молочної стиглості зерна. Життєвий цикл триває один рік. Яйця, які були відкладені восени, зимують на озимих колосових та дикорослих злаках. У квітні-травні з'являються личинки-засновниці. Вони колонізують озимі культури та живуть 30 – 60 днів. Одна самиця відтворює від 20 до 40 личинок, крилаті особини першого покоління розселяються на ярі культури. У серпні- жовтні з'являються самиці-полоноски. Вони народжують як самиць, так і самців. Це останнє покоління злучається та відкладає яйця для перезимівлі на різні злакові рослини.

Методи боротьби з великою злаковою попелицею

Основна боротьба полягає в ​​обробці посівів під час переселення крилатих самиць, а також суцільне обприскування хімічними препаратами при досягненні порогу шкодочинності. Для цього застосовуються:

  • DEFENDA Бомбардир — системний контактно-кишковий інсектицид, що чинить тривалу захисну дію та застосовується для контролю широкого спектру шкідників. Містить діючу речовину імідаклоприд, яка вражає нервову систему дорослих комах та личинок, призводячи до швидкої загибелі. Виконується одна обробка протягом періоду вегетації, норма витрати складає 0,045 – 0,05 кг/га.

  • DEFENDA Престо — двокомпонентний системний інсектицид від великої злакової попелиці, що містить активні речовини клотіанідін та лямбда-цигалотрин. Препарат завдає потужній нокдаун-ефект та забезпечує повне знищення комах через півгодини після обробки. Посіви злаків обробляють один раз за сезон, норма витрати складає 0,15 – 0,3 л/га, обприскування кукурудзи проводять двічі, норма витрати становить від 0,3 до 0,4 л/га.

Заходи запобігання

Боротьба з великою злаковою попелицею превентивними заходами передбачає:

  • обов'язкове дотримання сівозміни;

  • ранній посів ярих та пізній посів озимих культур в оптимально стислі терміни;

  • післяжнивне лущення стерні;

  • проведення ранньої зяблевої оранки ґрунту;

  • своєчасне знищення злакових бур'янів;