Ми працюємо Ми працюємо

Стеблова хлібна блішка

Назва латиною Chaetocnema aridula

Тип шкідника Шкідники зерна та зернопродуктів

Культури Жито, Кукурудза, Пшениця, Ячмінь

Хетокнема стеблова завдає значної шкоди насадженням більшості культур, як злакових так і овочевих. Частіше за все вражає яру пшеницю, ячмінь, молоді бурякові сходи, рідше овес та озиму пшениці. Лише одне покоління комах, яке розвивається за рік здатне нанести серйозної шкоди посівам та врожаю. 

Зовнішній вигляд хлібної стеблової блішки

Щоб розпізнати, що саме цей вид шкідника вражає посіви необхідно розуміти як виглядає хлібна стеблова блішка у різних стадіях свого розвитку:

  • Імаго. Жуки невеликого розміру із темним блискучим тілом зеленувато-бронзового кольору мають довжину 2-2,8 мм видовженої форми. На голові та передньоспинці присутні дрібні крапки. Вусики, гомілки та лапки мають помаранчево-червоне забарвлення. На надкрилах присутні закрапковані борозенки із характерним переплетінням в передній частині та біля шва. Задні ноги стрибальні, вкриті короткими щетинками.

  • Яйця. Видовженої форми, білого кольору, мають невеликий загин, довжиною до 0,82 мм.

  • Личинки. Світлого сірого кольору із циліндричним видовженим тілом звуженим на початку та в кінці, довжиною до 5 мм. Голова та щитки на тілі темно-бурого забарвлення, присутні три пари добре розвинених грудних ніжок. 

 

З якими шкідниками часто плутають хетокнему стеблову

За морфологічною будовою та зовнішнім виглядом стеблова хлібна блішка подібна до виду велика хлібна блішка Chaetocnema aridula. Основні відмінності полягають у забарвленні основи вусиків, гомілок та лапок у бурий колір, а також більшій кількості крапок на надкрилах. 

Деякі дослідники вважають, що велика стеблова блішка разом з звичайною відносяться до одного виду. Також в посівах часто зустрічається вид Chaetocnema sahlbergi, схожий за морфологією. 

Поширення великої стеблової блішки

Хлібна стеблова блішка в Україні поширена в усіх регіонах, завдаючи особливої шкоди насадженням пшениці (ярої та озимої), вівса, жита та більшості злакових трав. 

Зимівля шкідника відбувається під рослинними рештками на узліссях, полях та лісосмугах, після чого комахи відновлюють харчування одразу після настання теплої весняної погоди. З озимих культур дорослі шкідники перелітають на ярі. 

Найбільша шкода спостерігається від личинок, адже вони вгризаються в стебла рослин роблячи в них довгі ходи із характерним вихідним отвором, по якому можна визначити, що рослина пошкоджена саме цією комахою. Через такі отвори вони пересуваються у грунт, заглиблюючись в нього для заляльковування. 

Через пошкодження стебла в'яне центральний лист, а рослина поступово гине. 

Шкодочинність блішки хлiбної стеблової звичайної

Комаха шкодить злакам у стадії личинки, а сходам буряку в стадії імаго. Найбільшу шкодочинність мають саме личинки, які пошкоджують рослини під час кущіння, виходу у трубку (зупиняють ріст, колос залишається в листковій пазусі), та колосіння (викликає побіління колосків та вилягання). Дорослі імаго харчуються в’янучим листям, зіскоблюючи паренхіму. 

Економічний поріг шкодочинності встановлюється при наявності 30 жуків на кожні 100 помахів сачку або 10% пошкоджених стебел на ділянці. 

Блішки (смугаста хлібна блішка, велика стеблова блішка, звичайна стеблова  блішка) - Яблуком

Етапи та фази розвитку великої хлібної блішки

Жуки зимують під опалим листям на узліссях та під рослинними рештками на полях. Навесні прокидаються та масово переселяються на поля за середньодобової температури +8-9 °C. Частіше розселяються на бур’янах, переселяючись на молоді сходи буряків, шкодячи їм на початку росту. При переселенні на посіви хлібних культур злаковими рослинами не харчуються, а лише зіскоблюють паренхіму в’янучого листя. Літ жуків триває у період квітень-травень, і в червні його інтенсивність поступово зменшується. Самки починають відкладати яйця в поверхневий шар грунту поблизу коріння буряків та злаків. Тривалість розвитку яєць залежить від кліматичних умов конкретного регіону. 

Личинки вгризаються в стебла злакових і в більшості випадків активно розвиваються у молодих сходах, хоча зустрічаються і на більш дорослих рослинах (у фазі колосіння) всередині стебла. Виїдають нижню центральну частину стебла, подекуди прокладаючи в ньому ходи значної довжини та піднімаючись до другого коліна. Зазвичай розвиток відбувається в прикореневій частині рослини неподалік від вузла кущення. 

Період живлення триває близько 2-3 тижнів, після чого вона прогризає стебло та йде у грунт для окуклення. За час розвитку комахи можуть переходити в інші стебла призводячи до пошкодження одразу декількох рослин. 

Лялечки знаходяться у грунті від початку червня і до середини літа, хоча одиничні екземпляри лялечок і личинок спостерігаються до вересня. 

Імаго нового покоління з'являються із середини липня до середини серпня. До цього часу минулорічні жуки повністю відмирають, а молодше покоління живе на ярих культурах, звідки поступово переміщується у місця зимівлі. 

Методи боротьби з стебловою хлібною блішкою

Боротьба з стебловою хлібною блішкою передбачає використання хімічних препаратів. Протруйник від стеблової хлібної блішки потрібен відразу після виявлення її у посівах в кількості, яка відповідає економічному порогу шкодочинності. Ефективні інсектициди від стеблової хлібної блішки:

  • Престо. Системний препарат з контактно-кишковою дією дозволяє ефективно контролювати широкий спектр шкідників у посівах озимини. Має тривалу захисну дію та виражений нокаутуючий ефект, що призводить до загибелі комах вже за 30 хвилин після застосування. Засіб не викликає резистентності та застосовується у період вегетації (окрім фази цвітіння) одноразово за сезон із дотриманням дозування 0,15-0,3 л/га. 

  • Твікс. Унікальний засіб широкого спектру, що здійснює одночасну контактно-кишкову, локально-системну, фумігантну та репелентну дію, знищуючи комах в усіх фазах розвитку та тривалий захисний ефект. Застосовується шляхом обприскування посівів у період вегетації з дотриманням витратної норми 0,75-1,2 л/га, рекомендована кількість обробок — двічі за сезон. 

  • Циркуль. Засіб широкого спектру дії стійкий до змивання опадами миттєво пригнічує життєдіяльність шкідників широкого спектру при дотриманні мінімальної витратної норми 0,15-0,20 л/га. 

Заходи запобігання 

Профілактичні заходи повинні включати ретельне дотримання агротехнології:

  • Дотримання оптимального раннього терміну посіву ярих культур;

  • Обгрунтована глибина та рівномірне загортання насіння;

  • Дотримання оптимальної густоти посівів зернових;

  • Глибока зяблева оранка та лущення стерні.