Ковалик посівний
Ковалик посівний — багатоїдний шкідник, який мешкає у ґрунті та ушкоджує всі види сільськогосподарських культур та саджанці молодих дерев. Має повний цикл розвитку, зимує в лялечкових колисочках у стадії імаго та личинок. Тривалість повної генерації становить 4 – 5 років. Личинки жука відносяться до біологічної групи шкідників — дротяників.
Зовнішній вигляд
Невеликий жук темно-бурого кольору має подовжене опукле тіло довжиною близько 7 – 9 мм, покрите дрібним густим бурим чи сірим опушенням. Передньоспинка витягнута, її довжина в кілька разів більше за ширину, вусики та ноги забарвлені в буро-жовтий колір. Передньогруди мають знизу вузький виріст, який заходить в заглиблення. Така будова тіла дозволяє жукам перевертатися зі спини на черевце, підстрибувати вгору та ставати на лапки, видаючи характерні звуки. Голова матова, з великими плямами, лоб плоский зі злегка втиснутим краєм. Вусики короткі. Передньогруди широкі, блискучі, з грубим пунктируванням та великим білим комірцем. Самка ковалика має більші розміри, ніж самець.
З якими шкідниками часто плутають ковалик посівний
Знання того, що таке посівний ковалик та який вигляд він має, його легко відрізнити від інших комах, до яких відносяться ковалики:
-
Смугастий. Жук світло-коричневого або темно-коричневого кольору із сірувато-жовтим опушенням довжиною близько 8 – 11 мм. Подовжені та жорсткі личинки пофарбовані в світло-жовтий колір, мають довжину до 27 мм. Голова дуже випукла, ноги та вусики світлі або жовто-коричневі.
-
Широкий. Тіло комахи має довжину 10 – 16 мм та ширину близько 4,5 мм. Забарвлений в чорний колір з темно-синім, темно-зеленим чи бронзовим блиском. Личинки довжиною до 25 мм буро-жовті, блискучі, жорсткі. Ноги темно-бурі, на черевці є два гострих товстих виступи.
-
Степовий. Завдає шкоди в личинкової фазі. Забарвлення покривів імаго чорне або чорно-буре, іноді має червонуватий відлив. Довжина комахи 10 – 14 мм, вусики короткі пиловидні, четверта ланка в півтора рази довша ніж друга.
Поширення посівного ковалика
На території України шкідник поширений повсюдно. Найчастіше зустрічається в Поліссі, степових та лісостепових зонах. Найбільшої шкоди приносять личинки, які пошкоджують насіннєвий матеріал, зерно та молоді сходи злакових та овочевих культур, бульби картоплі, коренеплоди моркви та буряка, а також зернові злаки.
Шкодочинність ковалика посівного
Дана комаха є однією з найбільших шкідників на орних землях. Пошкоджує усі види сільськогосподарських культур, особливо зернові, буряки, моркву, картоплю, арахіс від посіву до повної стиглості. Меншою мірою шкодить посівам льону, гірчиці, гречки, бобових. Поїдає висіяне в землю насіння, пошкоджує вузли кущіння у злаків, саджанці молодих дерев, проробляє ходи в бульбах картоплі та коренеплодах. Економічний поріг шкідливості становить 5 – 8 личинок на один квадратний метр.
Етапи та фази розвитку
Жуки зимують у ґрунті у лялечкових колисочках на глибині близько одного метра та виходять на поверхню на початку квітня — в середині травня, коли температура повітря досягає +12 – 15 °C. Іноді літ жуків затягується до серпня. Живляться пилком квітів та листям злаків. Тривалість життя дорослих особин складає 2 – 4 тижня. Після спарювання самка відкладає яйце в землю близько до кореневої шийки рослин. Інкубаційний період триває 10 – 46 днів. Личинки розвиваються протягом 4 років. За цей час вони линяють 8 разів. Заляльковування личинок відбувається на глибині 10 – 20 см. В залежності від температури ґрунту розвиток лялечки завершується через 8 – 25 днів. Окрилення молодих жуків відбувається від кінця липня до кінця серпня.
Методи боротьби з коваликом посівним
Основна боротьба з коваликом посівним передбачає використання інсектицидів та протруйників, які контролюють чисельність шкідників:
-
Syngenta Форс® 1,5 G — препарат, який використовується для знищення усіх шкідників, які перебувають у ґрунті, та має тривалу захисну дію. Проникаючи в дихальні шляхи, діюча речовина тефлутрин впливає на нервові канали та клітинні мембрани, та призводить до загибелі жуків. Обробка посівів та посадок проводиться 1 раз за сезон, норма витрати в залежності від культури та становить 5 – 15 кг/га.
-
DEFENDA Латіна, ТН — протруйник нового покоління з пролонгованою дією. Активна речовина клотіанідин поглинається корінням під час проростання насіння та попадає в листя рослин. Впливає на нервову систему шкідників, блокуючи імпульси, завдяки чому вони гинуть. Обробка зерна проводиться на насіннєвому заводі.
-
DEFENDA Метакса — інсектицидний протруйник контактно-кишкової дії. Застосовується для захисту посівів пшениці, кукурудзи, соняшника, а також посадок цукрових буряків. Діючою речовиною є тіаметоксам. Він блокує рух нервових сигналів внаслідок чого порушується харчування комах і вони гинуть. Норма витрати становить 0,4 – 0,7 л/т для пшениці та 6,0 – 9,0 л/т для соняшника та кукурудзи.
Заходи запобігання
Найбільш ефективними мірами превентивного захисту є:
-
глибока зяблева оранка ґрунту зі знищенням всіх бур'янів;
-
культивація парів та дискування полів із багаторічними травами;
-
використання в сівозміні культур, які мало ушкоджуються (проса, гірчиці, льону та інших).