Ми працюємо Ми працюємо

Елія гостроголова

Назва латиною Aelia acuminata L.

Культури Овес, Жито, Пшениця, Ячмінь

Елія гостроголова — один з найбільш шкідливих хлібних клопів, який завдає великих збитків посівам вівса, ячменю, пшениці, а також деяким видам кормових злаків. Особливо шкодочинними є дорослі особини, що перезимували, та личинки першого покоління, які пошкоджують зернівки від фази молочної стиглості зерна до закінчення збору врожаю.

Зовнішній вигляд клопа гостроголового

В передній третині клоп має тіло клиноподібної форми, ззаду — яйцевидної. Довжина жука 7 – 10 мм, ширина 3,0 – 4,5 мм. Трикутний щиток звужується назад та прикриває половину черевця. Колір може бути піщано-жовтим або сірим чи світло-коричневим. Уздовж голови, переднеспинки та на обох сторонах щитка є широкі смуги темного кольору. На середніх та задніх стегнах розташовані по дві великі чорні плями.

З якими шкідниками часто плутають елію гостроголову

Знаючи, що таке клоп гостроголовий, його легко відрізнити від шкідників, що мають найбільшу схожість із елію гостроголовою. До них відносяться:

  • Елія носата. Має тіло завдовжки 10 – 12 мм. На спині є малюнок із темних та світлих поздовжніх смуг. Щиток покриває близько 2/3 черевця. Темні плями на середніх та задніх стегнах відсутні. Личинки довжиною близько 7,5 мм мають малюнок у вигляді розмитих темних смуг, опушення відсутнє.

  • Шкідлива черепашка. Тіло жука забарвлене в темно-коричневий колір, широке овальне, опукле, завдовжки до 11 мм. Переднеспинка довше за голову в 1,5 рази, бічні краї закруглені. Щиток має тупе підвищення посередині.

Поширення елії гостроголової

Елія гостроголова поширена повсюдно на території України, але найбільша чисельність спостерігається у степах та лісостепах.  Дорослі комахи зимують під залишками рослин в посівах багаторічних трав недалеко від місць відродження. Пробудження відбувається на початку квітня. При температурі ґрунту +16 – 17 °C клопи з'являються на поверхні, масовий виліт на посіви зернових відбувається в травні, коли повітря прогрівається до + 18 – 19 °C. У перші дні шкідники розташовуються на нижньому та середньому ярусі листя, після настання стійкої погоди переходять на колосся та живляться зерном молочної стиглості.

Элия остроголовая - Вредители - Справочники - ООО ТД Кирово-Чепецкая  Химическая Компания

Шкодочинність елії гостроголової

Шкідник найчастіше вражає посіви озимої та ярої пшениці, жита, вівса, ячменю. При пошкодженні молодих сходів уражається центральний лист, в результаті чого пригнічується ріст та розвиток рослин. У фазі кущіння імаго пошкоджує бічні стебла, проколюючи їх нижче зачатка колосу. Після цього центральний лист жовтіє і засихає. У фазі колосіння личинки висмоктують вміст зернівок, через що зерно стає пласким, втрачає клейковину та деградує. Його хлібопекарські якості погіршуються, зменшується енергія проростання та схожість.

Етапи та фази розвитку елії гостроголової 

Самиці відкладають яйця у другій половини травня. В одній кладці буває 12 –14 яєць, розташованих в два ряди. Розвиток ембріона триває 5 – 10 днів. Личинки розвиваються в п'яти поколіннях протягом 45 – 60 днів. Перші личинки неактивні, харчуються на місці кладки яєць. Починаючи з другого віку вони висмоктують соки рослин та стають більш рухливими.

В кінці червня у личинок з'являються крила. Коли фаза окрилення пройде, комахи переміщуються на посіви зернових. Дорослі клопи харчуються вегетативними частинами рослин, личинки — зерном молочної та воскової стиглості. Після збирання врожаю комахи мігрують на пожнивні залишки та дикі злакові рослини, де живляться до настання холодів, а потім йдуть на зимівлю.

Методи боротьби з елією гостроголовою 

Боротьба з елією гостроголовою проводиться за допомогою інсектицидів із групи піретроїдів та неонікотиноїдів при досягненні порогу шкодочинності 8 – 10 клопів/кв. м:

  • DEFENDA Альфа Супер (аналог Фастак). Препарат контактно-кишкової дії, в якому активною речовиною є альфа-циперметрин. Через 15 хвилин після застосування у комах настає параліч, повна загибель відбувається впродовж 2-х годин після обробки. Обприскування проводиться 2 рази за сезон, норма витрати інсектициду становить 0,1 – 0,15 л/га.

  • DEFENDA Бомбардир. Системний препарат, що чинить контактно-кишкову дію. Активна речовина — імідаклоприд. Застосовується для контролю шкідників у посівах озимої пшениці та овочевих культур. Норма витрати для злаків становить 0,045 – 0,050 кг/га. Обробка проводиться 1 раз.

  • DEFENDA Престо. Двокомпонентний контактно-кишковий інсектицид від гостроголового клопа та інших шкідників. Діючі речовини — клотіанідин та лямбда-цигалотрин. Чинить нокаутуючу дію. Загибель шкідників настає через 30 хвилин після обробки. Обприскування озимої пшениці проводять 1 раз за сезон, кукурудзи, соняшнику, ріпака — 2 рази. Норма витрати залежить від виду культури та становить від 0,1 до 0,4 л/га.

Заходи запобігання

До превентивних заходів боротьби відносяться:

  • посів ранньостиглих злакових культур у максимально можливі ранні терміни;

  • знищення бур'янів;

  • раннє збирання злакових культур;

  • своєчасне проведення осінньої зяблевої оранки.