Зеленоочка
Хлібна зеленоочка — поширений шкідник із сімейства злакових мух, який пошкоджує озиму і яру пшеницю, жито, ячмінь, та меншою мірою посіви вівса. Також заселяється на дикорослих злаках (пирії повзучому) та кормових культурах: просі, райграсі, мишії та інших. Протягом вегетаційного періоду має 2 – 3 генерації, зимує у стадії личинки.
Зовнішній вигляд
На стадії імаго довжина тіла комахи становить близько 2 – 5 мм. Воно забарвлене в блідо-жовтий колір, на спинці розташовані три чорні широкі поздовжні смужки, з боків знаходяться по дві вузькі. Очний трикутник та тильна частина голови пофарбовані у чорний колір. Третій членик вусів темний, очі у живих особин яскраво-зелені. Ноги жовтуватого кольору з затемненням на лапках та вершинах передніх гомілок. Крила прозорі димчастого кольору з райдужним блиском.
З якими шкідниками часто плутають зеленоочку
Найбільш близькими до імаго зеленоочки за морфологічними ознаками є:
-
Хлібна муха хлорос трикутний. Основна відмінність полягає в тому, що сферичне утворення між щитком та черевцем у цієї комахи забарвлене рівномірно, а блискучі ділянки не мають широкої медіальної смуги на спинці.
-
Шведська муха. Довжина тіла дорослої особини становить 2 мм, спинка блискуча із рудуватим нальотом, вусики та лоб чорні. Крила прозорі, мають металевий відлив, голова кругла з хоботком.
-
Ячмінна муха. У комахи чорне тіло з жовтуватим блискучим черевцем завдовжки близько 2 мм. Лапки пофарбовані в білий колір. Самиця відкладає яйця переважно в посівах ячменю.
Поширення
Даний шкідник зустрічається на всій території України, але найбільшого поширення набув у Поліссі та західних регіонах країни. Пошкоджує понад 18 видів культурних рослин та диких злаків, особливо озиму та яру пшеницю та ячмінь. Найбільшої шкоди посівам приносять личинки, які проникають всередину стебла та в пазухи листя.
Шкодочинність зеленоочки
Основну шкоду посівам озимої і ярої пшениці, жита, ячменю, приносять личинки злакової мухи:
-
При ушкодженні рослин на ранній стадії розвитку відбувається потовщення стебел, відстань між міжвузлям скорочується, зростання рослин затримується, колос не виходить з листової піхви і вони гинуть.
-
На пізніших стадіях розвитку личинки проникають за піхву листа та виїдають подовжню борозну в основі колосу. В цьому випадку колос ушкоджується та не виколошується або виколошується частково, що є причиною поганої якості зерна.
-
Личинки можуть проникати всередину паростка та виїдати конус росту та основу центрального листа, після чого паросток жовтіє та всихає.При масовому ураженні посівів комахами втрати пшениці можуть становити до 50 % від врожаю.
Економічний поріг шкідливості настає за наявності 40 – 50 комах на 100 помахів сачка у фазі кущіння зернових.
Етапи та фази розвитку хлібної зеленоочки
Виліт мух першого покоління відбувається в середині травня — червні. Тривалість життя імаго становить 15 – 20 днів. Після спарювання самки відкладають по 1 – 2 яйця на верхню та нижню сторону листя перед фазою колосіння — молочної стиглості зерна. Ембріон розвивається протягом 11 – 13 днів, далі личинки заляльковуються в стеблах, їх розвиток триває від 21 до 42 днів. Виліт імаго другого покоління відбувається в липні та продовжується до вересня — середини жовтня. Вони не відкладають яйця та знаходяться в стані діапаузи, яка викликана високою температурою повітря +25 – 27 °C та триває до кінця серпня — вересня. Личинки другого покоління заляльковуються і переходять у режим сплячки перед зимою.
Методи боротьби з зеленоочкою
Найефективніша боротьба з зеленоочкою виконується за допомогою інсектицидної обробки посівів. Для цього застосовуються системні інсектициди:
-
DEFENDA Альфа Супер (аналог Фастак) — ефективний інсектицид, що застосовується для контролю шкідників на польових культурах. Містить діючу речовину альфа-циперметрин у концентрації 100 г/л. Чинить миттєву контактно-кишкову дію та швидко знищує мух та жуків при низьких дозах внесення. Обробка посівів виконується два рази протягом вегетаційного періоду, норма витрати складає 0,1 – 0,15 л/га.
-
DEFENDA Бомбардир — препарат, який контролює широкий спектр шкідників протягом тривалого часу. Діюча речовина імідаклоприд вражає нервову систему комах та призводить до їх швидкої загибелі. Для знищення зеленоочки достатньо однієї обробки за сезон. Обприскування проводиться під час вегетації, норма витрати складає 45 – 50 г/га.
-
DEFENDA Престо — новий інсектицид від зеленоочки, який має контактно-кишкову дію та регулює чисельність великої кількості комах. Завдяки двом активним речовинам, що входять до складу (клотианидин + лямбда-цигалотрин) знищує комах, що ведуть приховане життя. Обробка пшениці виконується один раз за сезон, овочеві культури, кукурудзу, ріпак, картоплю обробляють двічі. Норма витрати становить від 0,1 до 0,4 л/га.
Заходи запобігання поширенню зеленоочки
Для профілактики поширення зеленоочки необхідно:
-
дотримуватись оптимальних або максимально пізніх термінів сівби культур;
-
проводити знищення личинок, зимуючих у ґрунті та на падалиці, лущенням стерні та глибокою зяблевою оранкою;
-
проводити інсектицидну обробку ґрунту восени після збирання зернових та навесні перед посівом;
-
знищувати пирій, який сприяє розмноженню зеленоочки;
-
протруювати насіннєвий матеріал навесні перед сівбою.