Комірний довгоносик
Назва латиною Sitophilus granarius
Тип шкідника Шкідники зерна та зернопродуктів
Сімейство справжні молі — Тineidae
Культури Зерно
Комірний довгоносик ушкоджує зернопродукти при зберіганні на складах та в зерносховищах. Живиться пшеницею, житом, гречкою, ячменем, кукурудзою, рисом, макаронними виробами та призводить до масового знищення запасів.
Зміст:
Зовнішній вигляд комірного довгоносика
Доросла комаха має розмір 3 – 5 мм. Тіло циліндричної форми забарвлене в жовто-коричневий або чорно-бурий колір, вусики витягнуті під кутом. Верхні крила зрощені, з добре помітною поздовжньої борозною, нижні перетинчасті розвинені погано. Між передньогруддю і черевцем є перетяжка, з боків передньоспинки розташовані по 6 зубчиків. Кладка яєць біла, яйця овальні досягають розміру 0,8 – 0,9 мм. Личинки безногі, м'ясисті, білі з коричневою головою, мають довжину до 3 – 4 мм. Лялечки схожі на імаго, білі, прозорі, завдовжки до 3 – 5 мм.
Поширення
Довгоносик комірній поширений повсюдно. Особливий збиток наносить в південних регіонах України. Дорослий жук пошкоджує зародки усіх зернових культур, утворюючи при цьому приховану форму зараження, внаслідок чого воно втрачає схожість. Шкідник поширюється разом з насінням, може перевозитися зерноочисним обладнанням, транспортом та іншим складським інвентарем.
Шкодочинність довгоносика комірного
Жук прогризає в зерні великі виїмки, в яких в подальшому розвиваються личинки. В результаті зернопродукти забруднюються тілами загиблих комах, шкіркою та екскрементами та дуже втрачають у вазі. Зерно стає непридатним для виготовлення макаронних виробів та хліба, не використовується на корм худобі.
Етапи та фази розвитку
Самиця здатна відкласти 150 – 250 яєць, з яких через 6 – 12 діб виходять личинки. Вони вгризаються в зерно та виїдають його впродовж усього періоду розвитку і наприкінці обертаються в лялечку. Її формування триває 7 – 22 дні. Коли зовнішній покрив затвердіє, імаго прогризають оболонку та виходять назовні. Оптимальними умовами для розвитку шкідника є температура в межах +24 –25 °C, вологість повітря 75 – 95 %, а зерна 14 – 16%. Температура повітря впливає на час дозрівання комахи, а саме: період з моменту кладки яєць до імаго займає 80 днів (при +17 °C) чи один місяць (при +28 °C). Жуки і гусінь зимують усередині зерен, комахи можуть зимувати в ґрунті, в щілинах та тріщинах стін, пола і в інших місцях.
Заходи захисту від комірного довгоносика
Щоб зберегти зерно і продукти його переробки, треба чітко знати, як знищити комірного довгоносика. Перш за все потрібні ретельно вентильовані складські приміщення, які утримуються в чистоті і в яких проводиться газова (за потреби) і волога дезінсекція, побілка вапном. Добрим помічником являється DEFENDA Фумігант, 56 %, який має високу біологічну активність, швидко проникає, знезаражує будь які зерносховища.
Заходи запобігання
Для недопущення зараження проводять:
-
дезінсекцію сховищ за допомогою зачистки та вологої обробки;
-
очищення елеваторів від сміттєвих домішок та битих зерен;
-
ліквідацію ураженого насіння та відходів;
-
сушку зерна до стану середньої сухості або сухого з подальшим охолодженням до +8 – 10 °C;
-
регулярне обстеження об'єктів на зараженість.