Зернова міль
Зернова міль небезпечна для зернових культур, пошкоджує посіви пшениці, жита, ячменю, кукурудзи на полях в період їх дозрівання, а також запасів в зерносховищах в будь-який час.
Зміст:
Зовнішній вигляд молі зернової
Доросла комаха — метелик невеликого розміру виємчастокрилого типу довжиною 5 – 8 мм з розмахом крил від 11 до 19 мм. Передні крила забарвлені в сірувато-зелений колір, блискучі, із загостреними верхівками. Задні крила — світло-сірі, з широкою пухнастою бахромою. Свіжа кладка яєць овальної форми зафарбована в білий колір, надалі вона жовтіє. Гусінь з'являється довжиною до 7 – 8 мм червонуватого відтінку, надалі стає білою або жовтою. Жовті лялечки завдовжки до 6,5 мм.
Поширення
На території України міль зернова поширена повсюдно. У центральних районах може розвиватися в 3 – 4 поколіннях, в південних областях здатна давати до 8 поколінь в зерносховищах та 1 – 2 покоління в полі. У сховищах проникає у верхні шари насипу запасів на глибину 5 – 8 см, при сильному заселенні — до 18 – 20 см. Гусінь вгризається в насіння і виїдає його вміст.
Шкодочинність зернової молі
У полі личинки пошкоджують рослину в стадії наливання і втрати врожаю можуть скласти до 40 %. Живлячись насінням в сховищах, шкідник засмічує його оболонкою пошкоджених зерен, шкірками линьки, екскрементами та павутинням. Зерно, в якому з'являється гусінь, склеюється в грудки та ущільнюється. При цьому в ньому збільшується вологість та підвищується температура, внаслідок чого воно змінює колір та запах, втрачає смакові якості та стає непридатним для переробки. Пошкоджений насіннєвий матеріал втрачає схожість на 25 – 75 %.
Етапи та фази розвитку
Перші метелики з'являються в березні-квітні, коли повітря прогрівається до + 14 – 15°C. Самиці живуть в середньому 5 – 11 діб, вони здатні відкладати до 150 яєць розміром близько 0,5 мм. Залежно від стану навколишнього середовища яйця розвиваються протягом 4 – 28 днів. Оптимальною для розвитку шкідника вважається температура + 27– 28 °C при вологості не нижче 14%. Гусінь відроджуються через 7 – 8 діб після кладки яєць. Проникнувши в зерно, вона живиться його вмістом і там же заляльковується та окрилюється. Лялечка живе у зерні влітку 7 – 10 діб, восени — до 14 – 15. В середньому влітку одне покоління розвивається протягом 25 – 35 днів, з серпня по листопад — 34 – 90. На полях лялечки зимують в пожнивних залишках та зернах на ґрунті.
Заходи захисту від молі зернової
Кожен агроном повинен знати, як знищити зернову міль. Так, гусениці гинуть при низьких і високих температурах. Якщо зерно прогріти до 60°С, яйця загинуть через 5 хв, гусениці через 60-90 хв. Знезараження низькою температурою відбувається впродовж 2-3 діб при -10 °С.
Для хімічної фумігації складів та зерносховищ застосовується DEFENDA Фумігант, 56 %, який містить фосфід алюмінію.
Зерно для тривалого зберігання перед завантаженням в підготовлене зерносховище обробляється інсектицидами Актелліком.
Заходи запобігання
До профілактичних засобів перешкоджання появі шкідника відносяться:
-
підготовка зерносховищ, що передбачає дезінсекцію шляхом аерозольної або вологої обробки;
-
комплексне обстеження всіх об'єктів на зараженість;
-
прогрівання зерна до + 60 °C до досягнення стану сухого або середньої сухості;
-
очищення від сміттєвих домішок та битих зернин;
-
максимальне зниження температури насіннєвого матеріалу.