Борошняний хрущак
Зміст:
Поширення шкідника
Великий і малий борошняний хрущак — шкідливі комахи, що завдають великого збитку зерну та зернопродуктам на елеваторах, складах борошномельних та пивоварних комбінатів, хлібопекарських і комбікормових заводів, а також в місцях переробки зерна в крупу. Можуть також мешкати в кухнях житлових будинків та квартир. Ще одним різновидом жуків з сімейства чорнишів є булавовусий малий борошняний хрущак. Особливу небезпеку становлять не дорослі особини, а ненажерливі личинки, які знищують великі запаси борошна, крупи, висівок, сушених овочів та фруктів.
Самиці проникають в тріщини на стінах та підлозі, прогризають коробки, пакети та мішки з продуктами. Завдяки тому, що яйця покриті липким слизом, вони можуть приклеюватися до різних поверхонь. Для розвитку великому хрущаку необхідна підвищена вологість, малий може жити та розмножуватися в сухих опалюваних приміщеннях. Зустрічається повсюдно, але найбільшого поширення здобув у південних районах України.
Ознаки ураження шкідником
Проникаючи у зернову масу, борошняки розміщуються у між зерновому просторі. Там проходять усі етапи розвитку шкідника. Вони знищують та забруднюють бакалійні продукти (борошно, крупи та висівки) екскрементами, хітиновим покривом, який скидаються після линьки, та іншими продуктами життєдіяльності. Самці виділяють феромони, які просочують зерно неприємним запахом та заохочують до накопичення інших особин. Це сприяє підвищенню вологості та температури зерна, внаслідок чого починає розвиватися грибна та бактеріальна мікрофлора, що призводить до ушкодження запасів зернових культур та зниження показників схожості насіння.
Зовні жуків важко помітити. У сипких продуктах хрущак борошняний може з'являтись на поверхні, але уникає прямого світла. При накопиченні великої кількості шкідників сипкі бакалійні продукти змінюють колір від бузкового до сірого.
Виявити жуків в зерні можна, проводячи перевірку. Для цього треба зробити зернову пробу з різних місць та різної глибини. Зразок має бути вагою не менше 1 кг. Спочатку зерно просіюють за допомогою сита з отворами, меншими ніж розмір зернин, потім досліджують на виявлення продуктів життєдіяльності. Для більшої ефективності користуються мікроскопом.
Як позбутись борошняного хрущака
Усі види борошняних хрущаків завдають великої шкоди сільськогосподарським підприємствам та фермерам, тому потребують негайного знищення. Боротьба із шкідниками передбачає:
-
профілактичну обробку продуктових запасів;
-
проведення фізико-механічних заходів (охолодження, нагрівання та очищення зерна та продуктів переробки);
-
хімічне знезараження харчових продуктів.
Хімічні заходи боротьби зі шкідником передбачають:
-
проведення газової дезінфекції (газації за допомогою фумігантів);
-
знезараження приміщень за допомогою вологої обробки фумігантами;
-
знищення хрущаків та інших особин з використанням аерозольної дезінфекції.
Для обробки приміщень та знезараження будь-яких продуктів використовується системний інсектицид DEFENDA Фумігант , 56 %, який показує високу результативність використання. Діючою речовиною є фосфід алюмінію, яка починає діяти через 20 – 60 хвилин після контакту з атмосферним повітрям. Максимальна концентрація досягається через 60 – 72 години після обробки. Препарат викликає параліч нервової системи шкідників, блокує надходження кисню та порушує метаболізм, що призводить до загибелі шкідників.
Фумігант від Defenda має ряд переваг перед іншими інсектицидами:
-
ефективний на всіх фазах розвитку комах;
-
має швидку проникаючу дію та високу біологічну активність;
-
може використовуватися для знезараження будь-яких складських приміщень, елеваторів та силососховищ, рухомого транспорту (причепів, вагонів, трюмів кораблів).
Норма використання готового розчину становить 2-3 табл. (6-9 г)/1 т або 1 куб. м.
Заходи запобігання появі шкідника
До превентивних засобів боротьби із борошняними жуками відносяться:
-
підготовка зерносховищ та зернових токів перед розміщенням зерна на зберігання за допомогою вологої та аерозольної дезінсекції;
-
проведення комплексного обстеження об'єктів на зараженість;
-
сушка зерна до сухого стану;
-
очищення від різноманітних домішок та битих зерен;
-
обробка зерна контактними інсектицидами;
-
проведення постійного контролю за зараженістю зернопродуктів.