Ми працюємо Ми працюємо

Борошняна вогнівка

Назва латиною Pyralis farinalis

Тип шкідника Шкідники зерна та зернопродуктів

Рід лускокрилі — Lepidoptera

Культури Овес, Пшениця, Ячмінь

Борошняна вогнівка – шкодочинний метелик, який харчується зерном, висівками, макухою, кондитерськими виробами. Часто зустрічається у сирих приміщеннях з недостатнім рівнем провітрювання. Становить чималу небезпеку для запасів, що зберігаються на складах. Продукти життєдіяльності личинок шкідника сприяють розвитку плісняви та грибку. Внаслідок агропродукція стає неприйнятною для споживання, прибутки аграрія суттєво зменшуються.

Зовнішній вигляд та поведінка Pyralis farinalis

Pyralis farinalis – невеликий метелик, який досягає розміру 9 – 12 мм у довжину. Розмах крил шкідника не перевищує 18 – 30 мм. Грудина – фіолетово-каштанова, з характерним сріблястим блиском. Передні крила – майже трикутні, з округлою вершиною, яскраво забарвлені. Їх забарвлення варіюється від світло-каштанових до бурих та оливкових тонів. Задні крила темно-сірого кольору, характеризуються більш світлим краєм. Голівка комахи темно-коричнева. Гусінь борошняної вогнівки має брудно-біле забарвлення та коричневу голову. Її черевні сегменти відрізняються ямкуватою структурою.

Літ метеликів відбувається у квітні-жовтні. Імаго особливо активні у нічний час, у період активного сонця вони перебувають в місцях з високим рівнем затемненості, наприклад, у тарі чи на стінках.

Стадії розвитку борошняної вогнівки

Шкідник проходить стадії розвитку від яйця, гусені та лялечки до зрілої особини. Кладка яєць триває до 2 тижнів, у середньому самка відкладає 150 – 200 яєць. Ембріональний період розвитку гусені не перевищує 10 діб. Мешкають вони групами, активно поїдаючи зерно та зернові, а також заражуючи субстрат своїми екскрементами. Гусінь Pyralis farinalis може зимувати безпосередньо у харчовому субстраті. Лялечка досягає до 12 мм у довжину. На цій стадії шкідник перебуває до 30 діб. За один календарний рік може розвиватися 2 – 3 покоління комах.

Розмноження

Як правило метелики активізуються навесні, тоді ж вони починають паруватися. Самки борошняної вогнівки переважно очікують на самців, розташовуючись на стінах. Особини, яких не запліднили, піднімають черевце догори. Кладка яєць починається на наступний день після спарювання.

Ареал проживання

Шкідник поширений по всій Україні. Його можна зустріти на території Степу, Лісостепу та Полісся.

Які рослини пошкоджує

Оскільки шкідник мешкає на млинах, складах аграрної продукції, хлібопекарнях та комбікормових заводах, він вражає не рослини. Комаха небезпечна для:

  • борошна;

  • зерна;

  • крупи;

  • соломи;

  • сіна;

  • сухофруктів;

  • кондитерських та хлібопекарських виробів.

Як боротися з борошняною вогнівкою

Найкращий спосіб попередити шкоду, яку наносить шкідник – вчасно вжиті профілактичні заходи. Насамперед варто правильно готувати місця, де буде зберігатися зерно, зачищати та дезінфікувати їх, контролювати зараження комахами та кліщами.

Ефективні засоби боротьби:

  • охолодження зерна;

  • нагрівання зерна;

  • очистка зерна.

Ці заходи, застосовані у комплексі, спричиняють масову загибель шкідників. Також варто не забувати, що дієвий спосіб уникнути зараження врожаю – підтримка належного стану складських приміщень, їхня аерозольна дезінсекція. Хорошу ефективність забезпечує обробка зернових інсектицидами контактної дії:

Назва препарату

Хімічна група

Діюча речовина

Переваги та особливості застосування

DEFENDA Твікс

Фосфорорганічні сполуки, піретроїди.

Хлорпірифос,

Циперметрин.

Знищує широке коло комах, попереджує виникнення у них резистентності. Забезпечує стійкий нокдаун-ефект.

DEFENDA Альфа Супер

Піретроїди.

Альфа-циперметрин.

Характеризується миттєвою та тривалою дією, економічно витрачається. Вражає шкідника на всіх стадіях розвитку.

DEFENDA Атік

Неоникотиноїди.

Ацетаміприд.

Характеризується вираженою системною активністю, низькі норми витрачання.

Bayer Протеус®

Неоникотиноїди.

Тіаклоприд, дельтаметрин.

Має сприятливі токсикологічні характеристики, забезпечує виражений овіцидний ефект.

Інсектициди контактної дії використовуються для обприскування зерна, інколи цей спосіб називають консервацією.

Також попередити зараження продуктів шкідниками можна, якщо піддати їх фумігації:

  • при переміщенні на конвеєрі;

  • під поліетиленовою плівкою;

  • у фумігаційний камері.

Цей процес покликаний знезаразити продукцію.

Зверніть увагу, що замовити високоякісні препарати для боротьби з вогнівками та іншими шкідниками ви можете на нашому сайті. В каталозі – продукція від найкращих вітчизняних та світових виробників з доставкою до будь-якої точки України!