Вугільна гниль соняшника
Назва латиною Sclerotium bataticola Taub Helianthus annuus
Ушкоджувані культури: Соняшник, кукурудза, цукрові буряки, картопля
Вугільна гниль соняшника — грибкове захворювання, збудником якого є недосконалий гриб Sclerotium bataticola Taub. Патоген має широкий ареал поширення і в циклі розвитку формує багатоклітинну грибницю, яка вражає кореневу шийку і судинну систему рослин та призводить до їх в'янення та загибелі. Фітопатоген зберігає життєздатність у ґрунті протягом 8 років та вражає близько 300 видів дикорослих трав, а також такі культури, як цукровий буряк, кукурудза, картопля, арахіс, квасоля та інші.
Шкідливість
Попеляста гниль стебла соняшника вважається однією з найбільш шкідливих інфекцій, яка завдає істотної шкоди рослинам, знижуючи врожайність. При сильній загущеності посівів, посусі та недостатній вологості ґрунту:
-
втрати врожаю можуть становити від 18 % до 65 %, а в деяких випадках навіть до 100 %;
-
маса 1000 насінин знижується в середньому на 13 – 35 %;
-
розмір кошиків зменшується на 30 – 35 %, погіршується їхня наповненість;
-
олійність насіння падає, через що недобір масла з одного гектара може складати 35 – 40 %.
Крім того, високий ступінь ураження проявляється в тому, що інфіковані рослини не дають насіння, заражений насіннєвий матеріал не проростає, а сходи загнивають та гинуть.
Де поширена попеляста гниль стебла соняшника
Патоген зустрічається у всіх регіонах України, придатних для вирощування культури. Але найбільшого поширення збудник інфекції отримав у напівзасушливих та посушливих зонах землеробства — у Степу та Лісостепу, де він щороку вражає посіви незалежно від погодних умов. Інфікуванню культур сприяють спекотна погода з температурним показником близько +30 °C та відсутність опадів протягом періоду вегетації. В таких умовах ступінь зараження посівів може досягати 90 %.
Ознаки ураження
Перші ознаки захворювання на надземних органах можна виявити тільки перед початком цвітіння розеток. У прикореневій частині стебла з'являються бурі плями. Поступово вони поширюються кільцеподібно вгору, їхнє забарвлення змінюється на сріблясто-попелясте. Одночасно з цим листя стає в'ялим, жовтіє і засихає. Під епідермісом в уражених тканинах формуються дрібні гладкі чорні склероції діаметром 50 – 400 мкм, паренхіма всихає та руйнується, в стеблах утворюються порожнечі, вони стають ламкими. Поступово міцелій розростається в провідну систему стебла і закриває судини. Це є причиною недостатнього надходження вологи та поживних речовин у тканини, в'янення і загибелі рослин.
Чорну гниль соняшнику часто плутають з білою прикореневою гниллю. Основна відмінність між двома видами хвороби полягає в тому, що при білій гнилі пошкоджені ділянки рослини мокнуть та гниють.
Стадії розвитку захворювання
Розвиток гриба Sclerotium bataticola Taub відбувається тільки в анаморфній стадії, при якій розмноження здійснюється безстатевим способом. В життєвому циклі фітопатогена спостерігаються:
-
склероціальна стадія — відбувається формування кулястих склероціїв чорного кольору, скупчення яких нагадує вугільний пил;
-
пікнідіальна стадія — створюються пікніди, що формують вегетативний міцелій за допомогою плодових тіл.
Інфікування відбувається навесні одночасно з появою сім'ядольних листків. Склероції потрапляють у тканини через ушкодження, які утворилися на кореневій шийці та корінні після укусів комах або після обробки посівів механічним способом, й проростають у міцелій. Гіфи грибниці поширюються в кореневій системі та поступово вражають усі тканини. На початку бутонізації міцелій проникає в провідну систему стебла й розростається в паренхімі. Найбільша шкода наноситься рослинам у фазі цвітіння. Вони втрачають опір до впливу інфекції, починають в'янути та гинуть.
Як відбувається зараження
Джерелом інфекції є пожнивні залишки, які залишилися після збирання врожаю, а також заражене насіння. Патоген зимує в ґрунті та починає проявляти активність при температурах від +10 °C до +40 °C. При температурі нижче першого значення або вище другого розвиток мікросклероціїв та пікнід сповільнюється, а формування грибниці припиняється. Сприятливими умовами для збудника вважається температурний режим від + 30 °C до + 35 °C та рівень вологості ґрунту 30 – 50 %. Щоб розуміти, чим небезпечна хвороба, потрібно знати, що за таких умов на міцелії через 2 дні утворюються склероції, які формують свою грибницю. Якщо не вжити заходів до порятунку рослин, вони швидко загинуть.
Препарати для захисту
Немає сортів та гібридів культури, стійких до впливу попелястої гнилі стебла, тому найефективнішим способом боротьби зі збудником є передпосівна обробка насіння й обприскування посівів хімічними препаратами:
-
DEFENDA Абсолют, КС — системний фунгіцид та протравлювач, який застосовується для захисту соняшнику від грибкових захворювань. Діюча речовина карбендазим швидко поглинається кореневою системою та листям, блокує поділ ядер грибів та забезпечує потужний «стоп-ефект» хвороб у ранній стадії розвитку культури. Препарат можна застосовувати 2 рази за сезон, норма витрати складає 0,5 – 1,5 л/га.
-
BASF Ретенго® — ефективний фунгіцид широкого спектра дії. Містить діючу речовину піраклостробін, контролює грибкові захворювання соняшника і кукурудзи, підвищує врожайність навіть у несприятливих погодних умовах. Використовується 1 – 2 рази за сезон у фазі 2 – 10 листків та повторно від початку бутонізації до середини фази цвітіння соняшника. Норма витрати становить 0,5 – 0,75 л/га.
-
Syngenta Амістар® Голд — комбінований системний фунгіцид для захисту рослин від широкого спектра грибкових інфекцій. Містить діючі речовини азоксистробін та дифеноконазол, має профілактичний та лікувальний ефект, застосовується 2 рази за сезон для обробки посівів наземним та авіаційним методом. Норма витрати дорівнює 0,5 – 1,0 л/га.