Ми працюємо Ми працюємо

Іржа соняшнику

Назва латиною Рuссіnіа helianthi

Культури Соняшник

Іржа соняшнику – захворювання грибкового характеру, яке вражає надземні частини рослин, переважно листя. Найбільш небезпечне улітку або наприкінці вегетаційного періоду. Особливо поширена ця хвороба в регіонах з підвищеною вологістю. Через іржу показники олійності соняшників суттєво знижається, в деяких випадках – до 30%.

Ознаки ураження

Ознаки ураження, які викликає Рuссіnіа helianthi дуже різноманітні. Тому важливо вчасно розпізнати хворобу та зрозуміти причини, через які вона з’явилася. Збудник впливає на всі надземні частини рослини і його вплив може проявитися уже навесні.

Найхарактерніші симптоми хвороби:

  • На листі з’являються порошисті подушечки буро-коричневого забарвлення (уредоспори).

  • Наприкінці вегетації на листі формуються двоклітинні телейтоспори, які візуально подібні до яйця. Мають товсту оболонку.

Основна проблема діагностики хвороби полягає в тому, що візуально симптоми менш помітні, ніж прояви інших захворювань, наприклад фомозу та септоріозу.

Стадії розвитку хвороби

Іржа соняшнику проявляє себе навесні. На сім’ядолях утворюються спермогонії та ецидії. Найчастіше вони зустрічаються на соняшниковій падалиці, котру своєчасно не прибрали з поля. Тому дуже важливо проводити заходи по контролю кількості падалиці.

Наступні етапи прогресування захворювання:

  • Ецидії проростають в уредоспори.

  • На нижній частині листка утворюється іржастий наліт.

  • З уредоспор утворюються теліоспори чорного або коричневого забарвлення.

  • Після обмолоту спори потрапляють у грунт та зимують у ньому, проростаючи за сприятливих умов.

На нестійких гібридах хвороба може проявитися в фазі цвітіння, або тоді, коли гриб досягне уредостадії.

Як відбувається зараження іржею соняшнику

Спори гриба, який перезимував, проявляють себе навесні помаранчевими опуклими плямами на перших листках молодих рослин. У них знаходяться спермогонії. Нижня сторона листкової пластини покривається чашечками оранжевого кольору.

Чим так небезпечна іржа? Вражаючи посіви, вона завдає великої шкоди. Асиміляційна поверхня рослин зменшується, молоді листочки передчасно відмирають. Кошики соняшнику стають недорозвиненими, насінини – дрібнішають. Вміст олії у них зменшується, а втрати врожаю можуть досягати 20%.

Фунгіциди проти іржі соняшнику та інші заходи захисту

Засоби боротьби з зараженням – досить різноманітні:

  • Дотримання правил сівозміни та правильний підбір попередника.

  • Збереження просторової ізоляції соняшнику та посівами інших культур, схильних до появи іржі та інших грибкових патологій.

  • Правильний підбір гібридів, зокрема тих, які характеризуються резистентністю до іржі.

  • Дотримання оптимальних строків посіву та збору врожаю.

  • Прибирання соняшникової падалиці та профілактична обробка ґрунту.

Ефективний метод попередження втрати врожаю та масового ураження посівів іржею – застосування якісних препаратів-інсектицидів від надійних виробників:

  • Syngenta Амістар® Екстра. Засіб широкого спектра дії, ефективний проти багатьох хвороб. Подовжує вегетацію культури та сприяє підвищенню її врожайності. Характеризується відмінною фотостабільністю.

  • Syngenta Амістар® Голд – забезпечує трансламінарну, системну дію, а також лікувальний ефект. Підходить для обприскування в період вегетації авіаційним або наземним способом.

  • DEFENDA Дот. Швидко проникає в середину рослини, централізовано діючи на збудники грибкового захворювання. Має помітну захисну дію відразу після першої обробки. Друга обробка необхідна тільки тоді, коли посіви сильно вражені патогеном.

  • DEFENDA Парацельс. Надстійкий препарат з групи триазолів. Навіть якщо через годину після обробки ним посівів розпочнеться дощ, захисна дія засобу не погіршиться. Добре суміщається з пестицидами окрім лужних варіантів.

  • Bayer Пропульс®. Містить інноваційні діючі речовини, застосовується для профілактики та лікування септоріозу. Гарантує збільшення врожаю та підвищення маси 1000 насінин соняшнику. Вноситься на початку етапу цвітіння посівів.

  • Corteva Agriscience™ Аканто Плюс®. Здатний максимізувати врожайність та захистити посіви від ряду хвороб з грибковими збудниками. Робить культуру менш чутливою до стресових факторів, в тому числі – посухи.

Щоб захисний засіб повноцінно спрацював, треба дотримуватися основних правил приготування робочого розчину та обробки:

  • Ретельно вивчати інформацію на упаковці препарату та упевнитися, що він надає захист проти іржі соняшнику.

  • Потрібну кількість засобу змішати з вказаною в інструкцію кількістю чистої води.

  • У процесі обробки ґрунту, посівів чи насіннєвого матеріалу, дотримуватися заходів індивідуальної безпеки.

Виникли питання? Телефонуйте менеджерам агро-магазину, або скористайтеся спеціальною формою для зв’язку на сайті. Окрім якісних інсектицидів у нас можна придбати інші захисні засоби, а також добрива та елітний посівний матеріал соняшнику. Оперативно доставимо ваші покупки до Києва, Дніпра, Харкова та до інших міст України. Запрошуємо за засобами, які збережуть ваш врожай та допоможуть отримати гідний прибуток!