Ми працюємо Ми працюємо

Дротяник (личинка жука щелкуна)

Дротяник (личинка жука щелкуна)

Назва латиною - Agriotes spp

Сімейство - Elateridae

Загін - твердокрилі (Coleoptera)

Культури - зернові, картопля, коренеплоди

Поширення — Полісся, області Степу та Лісостепу

Дротяники - личинки жуків-лускунів, яких легко розпізнати по твердому тілу та глянсовим шкірним покривам. Комахи завдають непоправної шкоди коренеплодам, зокрема картоплі, а також ряду зернових культур. При цьому виявити їх вкрай складно через існування личинок під землею, а дорослих особин у укриттях. Саме тому важливо знати, як боротися з дротяником та застосовувати необхідні методи його усунення своєчасно.

Зовнішній вигляд та біологія Elateridae

Розпізнати шкідників сімейства Elateridae досить просто незалежно від стадії розвитку:

  • Імаго - жуки з тілом звуженої форми і характерними відтягнутими кутами переднеспинки надкрилами. На передньогрудях знаходиться відросток, що дозволяє жуку перевертатися зі спини на ноги. При цьому він розпрямляється і підстрибує, видаючи гучне клацання.
  • Личинки мають біло-жовте забарвлення, довжину до 3 см, 3 пари грудних ніг і тверде, схоже на дріт хітинізоване тіло, на останньому сегменті якого спостерігаються своєрідні нарости.

Залежно від виду зимувати у ґрунті можуть як дорослі особини, так і личинки. Імаго на поверхню виходять у середині - наприкінці весни (травень-квітень), заселяючи злакову рослинність, конюшину, тому що там зберігається підвищена вологість і є додаткові джерела живлення у вигляді квіткового пилку, пелюсток і листя, необхідні їм для початку спарювання.

Самки відкладають яйця на невеликій глибині по 3-5 штук. За сезон одна самка здатна відкласти до 50 таких купок, вибираючи місцями кладки посадки бобово-злакових та злакових трав. Личинки відроджуються приблизно через місяць і розвиваються у ґрунті 3-5 років, переміщаючись вертикально до зон максимальної зволоженості.

З липня по вересень настає етап лялькування, для якого комахи заглиблюються на 10-20 см у ґрунт, де лялечка розвивається протягом 1-4 тижнів. На зимівлю жуки залишаються в лялькових колисках, щоб навесні вийти на поверхню і загинути одразу після відкладання яєць.

Чим небезпечний дротяник

Внаслідок зменшення кількості механічних обробітків ґрунту та високої засміченості ділянок багаторічними злаковими травами популяція шкідників на кукурудзі, на соняшнику та на картоплі постійно зростає. З огляду на багаторядність комах застосування сівозміни для їх усунення неефективно, а асортимент відповідних хімічних препаратів обмежений.

Популяція жуків-лускунів стабільна через велику тривалість фази онтогенезу (3-5 років), тому боротьба з дротяником стає тривалою і складною.

Комахи довгий час перебувають у поверхневому ґрунтовому шарі на стадії личинок. Саме там вони завдають основної шкоди посадкам культурних рослин та майбутньому врожаю:

  • пошкоджують насіння;
  • послаблюють сходи;
  • знищують кореневу систему та коренеплоди;
  • роблять культури вразливими до атаки сапротрофів та загнивання.

Економічний поріг шкідливості складає 5-8 личинок на квадратному метрі посівних площ.

Яким рослинам шкодить дротяник

Дротяник завдає основної шкоди підземним частинам рослин, поїдаючи кореневу систему, коренеплоди, цибулини. Личинки вигризають у них отвори, проникають усередину, виїдають порожнини, залишаючи характерні прямі ходи.

Залежно від виду комахи можуть зашкодити наступним культурам:

  • проростання насіння і коріння злаків;
  • розсада овочевих культур;
  • тютюн;
  • кукурудза;
  • баштанні;
  • всі види коренеплодів (картопля, морква, буряк).

Регіони розповсюдження

В Україні жук лучкун широко поширений у регіонах Степу, Лісостепу та Полісся. Найбільш сприятливі умови для його розвитку спостерігаються у зонах достатньої зволоженості, у тому числі зрошуваних землях. Природні житла — береги озер, місця з високими ґрунтовими водами, ґрунти багаті на гумус і перегноєм, добре удобрені ділянки.

Як позбутися дротяника

Існує кілька способів, як позбутися жуків лускунів:

  • Агротехнічні. Важливо проводити механічну обробку ґрунту поки комахи не пішли в глибину, під час їхнього лялькування. Внесення вапна в кислі ґрунти згубно для личинок першого року життя. Ліквідація бур'янів, зокрема пирію, що використовується комахами як основний корм.
  • Хімічні - застосування сучасних інсектицидних препаратів як для посівного матеріалу, так і для внесення у ґрунт безпосередньо перед посадкою. Обприскування у вегетаційному періоді в даному випадку неефективне - комахи ховаються в укриття.

Ефективні засоби від дротяника:

  • Латина ТН Defenda. Препарат пролонгованої системної дії, що застосовується для протруювання насіннєвого та посадкового матеріалу, ефективний проти широкого спектру ґрунтових шкідників та забезпечує їх тривалий контроль протягом 35-40 днів. Сумісний з іншими протруйниками в бакових сумішах. Рекомендована витратна норма 0,5-7 л/т, залежно від культури.
  • Метакса Defenda. Інсектицидний препарат контактно-кишкової дії із пролонгованою активністю проти широкого спектру шкідників. Забезпечує захист на 6-8 тижнів, не впливаючи на посівні якості посівного матеріалу та дозволяє скоротити кількість наступних післяпосівних обробок пестицидами. Залежно від культури рекомендована доза варіюється в межах 0,4-9,0 л/т.
  • Круїзер Syngenta. Ефективний засіб для захисту широкого асортименту культур від ґрунтових та післясходових шкідників, що дозволяє повністю усунути шкідливі організми протягом 6-8 тижнів, збільшує стресостійкість рослин та стримує поширення вірусних захворювань. Застосовується для обробки посівмату з мінімальним дозуванням 0,3 л/т.
  • Актора Syngenta. Діючий препарат проти ґрунтових шкідників з вираженим вигор-ефектом. Відрізняється широким спектром дії та тривалим захисним періодом (до 2-х місяців). Застосовується шляхом внесення до грядок перед посівом у дозуванні 0,8 кг/га.