Ми працюємо Ми працюємо

Хвощ польовий

Назва латиною Equisetum arvense L.

Клас бур’янів Хвощовидні (спорові)

Культури Колосові, Пари, Технічні культури, Бобові, Зернові

Зона поширення Лісостеп

Ciмейство Хвощові (Equisetaceae Rich)

Родина Багаторічні ярі

Польовий хвощ відноситься до шкодочинних об'єктів, поширення яких призводить до зменшення врожайності та уповільнення розвитку культур на полях і присадибних ділянках. Рослина має здатність швидко розселятися і розповсюджуватися, особливо у вологих місцях, на кислих грунтах, вологих луках, берегах річок і водойм. Представлений 23 видами, з яких 9 широко розповсюджені по всій території України. 

Будова хвоща польового

Розпізнати хвощ польовий можна за його специфічною членистою будовою:

  • Листя — дрібне, лусочкове, зібране в мутовки по 6 - 12 листків.

  • Стебло — з гладким епідермісом, просочене кремнеземом, що робить його неїстівним та навіть отруйним для худоби і більшості диких тварин. Саме у стеблі відбувається фотосинтез.

  • Коренева система — розгалужена, площею до 8 м2, з придатковими коренями, що заглиблені у грунт. Окремі бокові гілки кореневища можуть видозмінюватися в клубні, в яких запасаються поживні речовини. Клубні також беруть участь у вегетативному розмноженні — з них навесні з'являються пагони, що відповідають за живлення, ріст і розвиток рослини. 

  • Спороносні пагони — з'являються навесні, мають коричневе стебло, що закінчується спороносними колосками та закріпленими паралельно до їхньої осі органами спороношення — спорангіофорами. Після спороношення такі пагони відмирають.

Життєвий цикл хвоща польового

У життєвому циклі рослини домінує спорофіт.  

Цикл розвитку хвоща польового виглядає наступним чином:

  1. Спори висипаються зі спорангію, після чого у вологому середовищі проростають у гаметофіт, який закріплюється на грунті ризоїдами. Гаметофіти різностатеві — на деяких розвиваються чоловічі статеві органи антеридії, в яких формуються сперматозоїди, а на деяких жіночі — архегонії, що породжують яйцеклітини. 

  2. У вологому середовищі сперматозоїди досягають яйцеклітин і формують зиготу, з якої розвивається спорофіт, у якого на спорофілі материнські клітини діляться шляхом мейозу, формуючи в результаті спори. 

  3. Різностатеві спори — двостатеві та чоловічі мають нарости — елатери, що у вологому стані закручені навколо спори, а при висиханні розгортаються, через що спори чіпляються одна за одну і розповсюджуються групами. 

  4. Після дозрівання спороносні листки розмикаються, спорангії розриваються і спори розносяться з вітром на великі відстані, де при потраплянні на вологий грунт проростають. 

  5. Спороносні пагони відмирають одразу після спороношення, а з брунькових наростів на кореневій системі відростають зелені асиміляційні пагони, необхідні рослині для життєдіяльності. Наприкінці вегетаційного періоду вони також відмирають, а кореневище залишається зимувати у грунті. 

Зона поширення Equisetum arvense

Бур’ян широко розповсюджений по всій території України, відноситься до розряду шкодочинних та масово розвивається на ділянках із кислим грунтом. У степовій зоні росте виключно в долинах, балках та на узбережжях водойм. Основна шкода полягає у зниженні врожайності агрокультур. Для худоби отруйним є болотяний хвощ.

Найбільш сприятливими для масового зростання вважаються родючі, добре зволожені, кислі та болотисті ґрунти, особливо заливні луки, випаси, лісові галявини, береги прісноводних водойм, яри, узбіччя доріг, проте рослини можуть займати і досить суху місцевість із піщаними чи гальковими грунтами. 

Яким рослинам шкодить

Злісний засмічувач полів та городів особливо часто зустрічається у лісових і чорноземних смугах, де він шкодить культурам шляхом порушення руху повітряних мас у міжряддях та ускладненням доступу сонця до нижніх частин рослин. Через конкуренцію за вологу та поживні речовини розвиток культур уповільнюється, а врожайність значно знижується. 

Може засмічувати наступні агрокультури:

  • ефіроолійні;

  • зернобобові;

  • технічні;

  • овочеві;

  • зернові;

  • кормові. 

Як вивести хвощ польовий

Частково забезпечити контроль бур'янів на ділянках з культурними рослинами можна агротехнічними засобами, найбільш ефективними з яких вважаються:

  • осушення заболочених та надмірно зволожених ділянок;

  • глибока зяблева оранка;

  • вапнування кислих грунтів;

  • внесення органічних та мінеральних, першочергово калійних добрив;

  • весняна оранка;

  • посів ранніх ярових культур;

  • виснаження кореневищ шляхом їх багаторазового подрібнення. 

Щоб повністю вивести хвощ із ділянки, агротехнічні методи боротьби поєднують із застосуванням хімічних засобів, а саме з використанням гербіцидів. 

Відмінно зарекомендували себе наступні препарати:

  • Syngenta Діален Супер. Ефективний засіб, що дозволяє знищити широкий спектр однорічних і дворічних бур'янів. Не викликає резистентності та може використовуватися у бакових сумішах з іншими гербіцидами, інсектицидами та фунгіцидами. Використовується для обприскування насаджень до настання фази виходу в трубку із дотриманням витратної норми 0,8 л/га в теплу суху погоду. 

  • DEFENDA Дикамба Форте — високоефективний препарат для контролю небажаної рослинності у посівах ярих та озимих зернових культур з тривалою захисною дією. Знищує широкий спектр бур'янів, не має післядії на наступні культури. Використовується для обприскування посівів до фази виходу в трубку, найбільша ефективність забезпечується при застосуванні у ранніх стадіях розвитку бур'янів із дотриманням дозування, рекомендованого виробником — 0,8 л/га, в тому числі у бакових сумішах. 

  • Corteva Agriscience Пріма Форте. Ефективний засіб для ґрунтового контролю широкого спектра бур'янів, у тому числі в складних погодних умовах. Препарат має системну дію, швидко проникає всередину рослин, миттєво припиняючи їхній розвиток. Рекомендована витратна норма — 0,5 л/га.