Бактеріоз качанів
Назва латиною Bacillus mesentericus-vulgatus
Культури Кукурудза
Бактеріоз качанів — бактеріальне захворювання, поширене в усіх регіонах України, де вирощується кукурудза. У посівах інфекція розповсюджується хлібним клопом, в організмі якого живуть бактерії Bacillus mesentericus var. vulgatus Flugge. Уражені шкідником качани кукурудзи втрачають лежкість, швидко пліснявіють, погіршуються насіннєві якості зерна. Зернівки виходять недорозвиненими, мають менший розмір та вагу 1000 зернин, енергія проростання суттєво знижується, насіння втрачає схожість.
Збудник бактеріозу качанів — бактерія Bacillus mesentericus
Мікроорганізми роду Bacillus mesentericus належать до сімейства Bacillaceae. Це грампозитивні паличкоподібні бактерії, які аеробно утворюють нерухомі поодинокі або парні внутрішньоклітинні спороносці. Спороносна бактерія має вигляд палички з заокругленими краями розміром в межах 0,7 – 0,9 х 1,6 – 2,5 мкм та часто утворює довгі рухливі нитки. Штами бактерій утворюють колонії сірого кольору та є збудниками псування харчової сировини. Завдяки здатності утворювати ендоспори, паразит володіє високими адаптивними можливостями та здатний заражати овочеві та плодові культури
Ознаки хвороби
Характерні симптоми хвороби проявляються на неприкритих обгортками верхівках качанів кукурудзи. На зернівках з'являються невеликі вдавлені плями блідо-сірого кольору розміром 2 – 3 мм. На білозерних сортах навколо плям утворюється вузька темно-сіра облямівка, у сортів з жовтим зерном облямівка виражена слабкіше. При подальшому поширенні плями збільшуються в розмірі, на зернівках з'являються виразки, вони стають зморшкуватими, починають жовтіти та змінюють колір аж до бурого.
Стадії розвитку бактеріозу качанів
Зараження качанів кукурудзи відбувається в польових умовах. Хвороба проявляється на стадії молочної стиглості зерна. Розповсюджувачем інфекції є комаха-переносник — хлібний клоп Trygonotylus ruficornis. У другій половині літа шкідник накопичується в посівах проса та могара, а також в бур'янах, які ростуть в полях кукурудзи. Особливо довго бактерії зберігаються на стеблах заражених рослин. Розвиток бактеріозу відбувається наступним чином:
-
При укусі зернівки паразит пошкоджує насіннєву оболонку та вносить в ранку спороносні бактерії, які утворюють колонії.
-
Збудник хвороби поширюється на розташовані поруч ділянки та забезпечує подальше інфікування качанів.
-
Зазвичай кількість заражених зернівок на качані не перевищує 30 – 40 штук. Як правило, вони розташовуються по декілька штук у ряду ближче до верхівки.
Причини та шляхи захворювання
Сприятливими чинниками для поширення бактеріозу качанів є:
-
засміченість посівів кукурудзи бур'янами;
-
пожнивні залишки на полях після збирання врожаю;
-
шкідники-переносники інфекції;
-
підвищена вологість повітря, дощі та тумани, при яких верхівки качанів відкриваються або слабо прикриваються обгортками.
Заходи захисту від Bacillus mesentericus
Для захисту кукурудзи від поширення бактерій Bacillus mesentericus приймають превентивні заходи та використовують хімічні протруювачі насіння. Агротехнічні заходи в сільському господарстві включають:
-
правильне дотримання сівозміни та ретельний вибір попередників;
-
використання гібридів та сортів, що мають генетичну стійкість до бактеріальних інфекцій;
-
своєчасну боротьбу з бур'янами та комахами-переносниками інфекції;
-
глибоку зяблеву оранку ґрунту;
-
дотримання норм при внесенні мінеральних та органічних добрив для підживлення рослин;
-
своєчасне видалення та спалювання пожнивних залишків відразу після збору врожаю;
-
правильне зберігання зерна в складських приміщеннях;
-
проведення карантинних заходів.
Засоби боротьби з бактеріозом качанів
Найбільшу ефективність та результативність в боротьбі з бактеріозом качанів надає застосування хімічних препаратів, таких як:
-
Протруйник Syngenta Максим® — контактний системний препарат, призначений для захисту сільськогосподарських культур від широкого спектра хвороб, викликаних грибами та мікроорганізмами, включаючи збудників, що поширюються через ґрунт та посівний матеріал. Унікальна діюча речовина флудіоксоніл знищує внутрішні та зовнішні інфекції, має тривалу захисну дію, не чинить фітотоксичного впливу на ґрунт. Використовується для передпосівної обробки насіннєвого матеріалу, норма витрати складає 1,0 л/т.
-
Протруйник DEFENDA Фуксія, ТН — препарат з локально-контактною активністю, що вживається для знищення небезпечних інфекцій всередині та зовні насіння. Надійно захищає рослини протягом тривалого проміжку часу, активна речовина флудіоксоніл розподіляється в ґрунті після посіву, вбирається кореневою системою, поширюється по тканинах рослин після виходу на поверхню та руйнує клітинні мембрани збудника, викликаючи його загибель. Норма витрати для обробки насіння кукурудзи становить 1,0 – 1,5 л/га.