Жовта листкова іржа зернових
Жовта листкова іржа- Puccinia striiformis
Збудник – Puccinia striiformis
Бура листкова іржа (Puccinia recondita Rob. Et Desm. F. Tritici Eriks.):1 - уражений лист з урединіями; 2 - частина листа з урединіями; 3 - урединіоспори; 4 - уражений лист з теліопустолами; 5 - частина листа з теліопустулами; 6 - теліоспори; 7 - листя з еціями; 8 - частина листа з еціями; 9 - спермогонії; 10 - еції з еціоспорами; 11 - еціоспори.
Жовта іржа (Puccinia striiformis West.):12 - уражене листя з урединіями; 14 - урединіоспори.
Вражає пшеницю, жито, ячмінь, пирій, житняк та інші злаки, але найбільшої шкоди завдає пшениці в нечорноземній зоні. Виявляється на листках, піхвах, іноді на стеблах, колоскових лусочках і навіть на верхніх частинах зерен, які виступають з колоскових лусочок.Типовою ознакою захворювання є поява лимонно-жовтих довгастих смуг у вигляді пунктирних ліній, що складаються з урединій. Іноді урединії розміщуються групами, утворюючи на листках плями з хлоротичною облямівкою. Пізніше в місцях ураження з'являються темно-бурі або майже чорні, що не проривають епідерміс телії, розташовані у вигляді тонких чорно-коричневих смуг.
Урединії складаються з одноклітинних урединіоспор. Вони яскраво-жовті, кулясті або злегка подовжені, розміром 14-36 × 13-23 мкм, з безбарвною оболонкою. Теліоспори бурі, розміром 30-57 × 15-24 мкм, з короткою безбарвною ніжкою. Хоча теліостадія гриба утворюється щорічно, в поширенні хвороби вона не має значення. Збудник розвивається і зимує на пшениці та диких злаках у вигляді урединіогрібниці, на якій восени та навесні утворюються урединіі з урединіоспор. Останні легко розносяться вітром на великі відстані.
Проростають урединіоспори при високій відносній вологості (близько 100%) і температурі повітря від 1 до 25 ° C (оптимум 11-13 ° C). Під час проростання з них з'являється ниткоподібний паросток, який проникає в тканини рослин і розвивається в урединіогрибницю. Інкубаційний період від зараження до появи нових урединій при температурі 10-15 ° C триває 10-11 днів. Навесні жовта іржа спочатку розвивається на нижніх, а пізніше і верхніх листках. При інтенсивному розвитку хвороби під час цвітіння або молочної стиглості значна частина листя жовтіє, всихає та опадає. Особливо небезпечно ураження колоса, внаслідок чого зерно наливається погано, підсихає, утворюється щуплим і легким. Найбільш інтенсивний розвиток хвороби спостерігається в надмірно ранніх посівах озимих. Джерелом зараження можуть бути також уражені сходи падалиці озимої пшениці, жита і злакових трав, що ростуть коло доріг і лісосмуг. ЕПШ 30% заражених рослин.
Заходи захисту
- Відмова від дуже ранніх строків посіву;
- Вирощування стійких сортів;
- Знищення падалиці, дикорослих злаків;
- При виявленні перших проявів хвороби – обприскування фунгіцидами.