Ми працюємо Ми працюємо

Нігроспороз кукурудзи

Назва латиною Nigrospora oryzae Fetch

Культури Кукурудза

Нігроспороз кукурудзи — небезпечна грибкова хвороба, яка найчастіше вражає качани та репродуктивні бруньки, рідше піхви листя та стебла рослин. Крім кукурудзи паразит може вражати рис та сорго, при цьому заражені культури втрачають господарську цінність, зерно швидко пліснявіє, а насіння має знижену схожість після посіву. Молоді паростки не мають достатньої енергії для виходу на поверхню ґрунту та гинуть. Захворювання зустрічається в південних регіонах України.

Гриб Nigrospora oryzae Fetch — збудник хвороби

Збудником нігроспороза, який належить до класу недосконалих грибів Nigrospora, є Kusria oryzae в сумчастій стадії та Nigrospora oryzae в конідіальній стадії. Патоген розвивається тільки у стадії конідій. Гіфи завтовшки близько 2,5 – 5 мкм утворюють міцелій з перегородками. На початкових стадіях розвитку він безбарвний, але поступово темніє. Пухка грибниця сіруватого кольору формується у борозенках качана між рядами зернівок.

При цьому на ній утворюються прості або неправильно розгалужені конідієносці світло-оливкового кольору, на вершині яких розвивається одна конідія кулястої або еліптичної форми діаметром близько 15 – 18 мкм. Спочатку вона покрита напівпрозорою товстою оболонкою, надалі набуває чорного кольору.

Ознаки ураження кукурудзи нігроспорозом

Захворювання проявляється у фазі воскової стиглості зерна і розвивається до збирання врожаю. Перші симптоми хвороби проявляються на качанах та стеблах. У місцях зараження колір стебла змінюється і стає сірувато-коричневим. Поступово заражені тканини розмочалюються, а серцевина стрижня стає пухкою. Скориставшись лупою, можна побачити біля його основи скупчення чорних спор. Такі ж спори стають помітними на зернівках в нижній частині качанів.

Стадії розвитку захворювання

Патоген розвивається тільки у стадії конідій. Зараження качанів відбувається за наявності мертвих, ослаблених або пошкоджених тканин, тому хвороба починається зі стрижня, який відмирає раніше, і проходить у декілька етапів:

  1. Після потрапляння на пошкоджені тканини стрижня спори грибка поширюються на сусідні клітини та викликають їх відмирання.

  2. Руйнування стрижня призводить до того, що порушується забезпечення зернівок поживними речовинами та водою, через що вони втрачають тургор та слабшають.

  3. Внаслідок цього в місцях прикріплення зернівок до стрижня грибок проникає всередину та викликає їх руйнування. Вони покриваються чорним нальотом у вигляді сажі, стають щуплими та легковагими, сидять у качані нещільно та з часом випадають, а стрижень розщеплюється вздовж на окремі волокна та розламується упоперек.

Поширенню паразита сприяє багато факторів, серед яких:

  • висока вологість повітря при температурі + 20 – 25 °C;

  • ураження рослин іншими хворобами та шкідниками;

  • несприятливі погодні умови (атмосферні опади, сильний вітер, ранні осінні заморозки);

  • недотримання агротехніки;

  • недостатня кількість мінеральних та поживних речовин в ґрунті.

Особливо сильно грибок вражає пізні посіви кукурудзи на полях при запізненні зі збиранням врожаю.

Джерела інфекції

Конідії поширюються вітром та є джерелом нового інфікування. Їх проростання відбувається тільки після періоду спокою. У місцях первинної концентрації (обгортках качанів, пазухах листків, на стеблах) паразит може зберігати життєздатність впродовж року та заражати наступні посіви наступного сезону. Дуже часто спори гриба можуть зберігатися в кулісних посівах кукурудзи, в ґрунті гриб швидко пригнічується іншими мікроорганізмами та гине. 

Заходи боротьби та запобігання нігроспороза кукурудзи

До превентивних заходів боротьби з нігроспорозом кукурудзи відносяться:

  • своєчасне прибирання врожаю та видалення пожнивних залишків;

  • глибока зяблева оранка ґрунту перед проведенням посівних робіт;

  • відбір здорових качанів для отримання посівного матеріалу;

  • дотримання сівозміни та правильний вибір попередника;

  • своєчасне внесення мінеральних та органічних добрив.

Препарати проти Nigrospora oryzae Fetch

Найбільша результативність в боротьбі з паразитом досягається при обробці насіння протруювачами та обприскуванні посівів фунгіцидами. Найбільш затребуваними в сільському господарстві є:

  • Протруйник DEFENDA Фуксія, ТН — застосовується для контролю великого спектра збудників хвороб кукурудзи, соняшнику та пшениці. Діюча речовина флудіоксоніл проникає в зерно та поширюється в ґрунті після посіву, поглинається кореневою системою і розповсюджується в тканинах рослин. При контакті з препаратом патоген гине. Обробка насіння проводиться перед посівом, норма витрати для кукурудзи становить 1,0 – 1,5 л/т.

  • Фунгіцид BASF Ретенго® — застосовується для контролю основних хвороб кукурудзи, містить діючу речовину піраклостробін, володіє трансламінарним механізмом дії, сприяє підвищенню врожайності навіть за несприятливих погодних умов та підвищує якість врожаю. Обробка проводиться 2 рази за сезон, норма витрати складає 0,5 л/га.

  • Фунгіцид Corteva Agriscience ™ Аканто Плюс® — двокомпонентний препарат, в якому діючими речовинами є пікоксістробін та ципроконазол. Контролює широкий спектр грибкових захворювань, має виражений фізіологічний ефект, підвищує стійкість культури до стресових чинників, сприяє збільшенню кількості та якості врожаю. Протягом періоду вегетації проводиться 2 обробки, норма витрати для кукурудзи становить 0,75–1,0 л/га.