Ми працюємо Ми працюємо

Облудник злодій

Назва латиною Ptinus fur.

Тип шкідника Шкідники зерна та зернопродуктів

Культури Зерно

Облудники — сімейство жуків, дуже схожих за способом харчування, розмноження та зовнішнім виглядом на точильників. Вони нерідко зустрічаються поруч із людиною, завдають шкоду культурам та продуктам на їх основі. Облудники мають округліше тіло, а їхні вуса та лапки довші, ніж у точильників. Найбільш поширеним із багатьох видів шкідливих комах виділяють «злодія». Імаго та личинки даного виду багатоїдні. У дикій природі можуть зустрічатися на рослинних рештках, у норах гризунів та гніздах птахів.

Зовнішній вигляд і поведінка Ptinus fur

Облудник-злодій — жук, зовнішнє схожий на павука. Цей екземпляр сімейства комах має таку назву завдяки вмінню здаватися мертвим. У випадку будь-якої небезпеки він підгинає вуса та лапки під корпус, падаючи з предмета де він знаходився. Також, ця комаха не може похизуватись великими розмірами: самець - 4,3 мм, в той час як самка - 3,1 мм. Статевий диморфізм можна виявити через різницю у кольорі та статурі.

Самець має більшу довжину тіла, його черевце за формою схоже на циліндр. Колір переважно рівномірний — рудий, або бурий. Вуса великі та завтовшки 0,5 міліметру, можуть досягати 2 міліметрів. Очі великі та опуклі, розташовані по різні сторони голови. Надкрила мають поздовжні ряди крапочок. Задні крила гарно та сильно розвинені для свого розміру, завдяки цьому самці можуть перелітати невеликі відстані.

Корпус жіночої особи має форму кулі, переважно бурого та чорного кольору. Передньоспинка поділена на середині глибокою борозною вздовж всієї довжини, на краях котрої є маленькі горбки із невеликими жорсткими волосинками. Вуса значно менше, ніж у чоловічої особи. Надкрила також мають відмітини у вигляді пунктиру та закруглені в задній частині. Крила дещо скорочені, кінцівки бурого відтінку.

Стадії розвитку

Живуть «злодії» в гнилих рослинних рештках, у мертвій деревині, в норах гризунів та гніздах птахів. На складах живуть у верхньому шарі продуктового насипу, в обшивці стін. Зимують лише зрілі особи та личинки. Окуклення відбувається в коконах, які вони готують на основі кормових матеріалів. Розвиток від яйця до дорослої форми при сприятливих умовах триває 100-120 днів. У рік дає до трьох поколінь в залежності від зовнішніх умов. 

Відомо про три стадії розвитку шкідника:

  1. Личинка що виповзає із яєць. Її легко впізнати через відсутність хітину, кінцівок та світлий колір тіла

  2. Лялечка. На відміну від попереднього етапу вже має лапки, проте все ще не захищена, а також вкрита шкірою світлих відтінків. 

  3. Доросла, зріла особа. В них вже є розвинені крила та хітин. Статевий диморфізм проявляється переважно у розмірах, бо самці більші за самок.

Розмноження

Даному виду комах характерний нічний спосіб життя, у світлі години він чекає в темних місцях. В дикій природі та приміщеннях без системи опалення за рік виростає одне покоління. Людська діяльність значно полегшила процес здобутку їжі та забезпечила можливість розмноження в комфорті. Жуки люблять тепло, оптимальною температурою для них є 20-25°. Термін життя імаго регулюється виключно температурою навколо. У випадку надмірного тепла всі життєві процеси, такі як метаболізм, прискорюються у 2-3 рази. Потомство швидко росте, в той час як життєвий цикл скорочується відповідно.

Поширення облудника злодія

Поширення всесвітнє. Нерідко можна зіткнутися з ним в на складах продовольства, різноманітних харчових фабриках та навіть в магазинах, жилих приміщеннях. У більш холодних частинах України мешкає в опалюваних об'єктах. В Угорщині цей тип жука навіть був зарахований до причин карантину.

Які рослини пошкоджує і якої шкоди завдає

Багатоїдні комахи оселяються в зерносховищах, продовольчих складах, музеях, житлових будинках, на кондитерських та макаронних фабриках.

При харчуванні та розмноженні вони пошкоджують сільськогосподарські культури та багато іншого:

  • крупи та зерно;

  • ентомологічні та ботанічні колекції;

  • м'які меблі;

  • палітурки книжок;

  • насіння рослин;

  • м'ясо, ковбаси;

  • хутро, шкіру, вовняні тканини.

Ознаки появи

Масова поява жуків спостерігається у квітні та жовтні. Найбільш сприятлива температура для їх розвитку – 23° С. У вулику жуки та личинки живляться трупами бджіл, які загинули розплодом, воском та пергою, вони пошкоджують стінки вулика та утеплення. На складах комахи пошкоджують стільники, поїдають пергу та віск, осередки стільників заповнюються шаром порошкоподібної маси, під якою видно отвори. При уважному розгляді цих отворів, схожих на ходи, пророблені малої восковою міллю, визначають справжнього шкідника по відсутності ниток павутини та випорожнень.

Препарати проти облудника злодія та інші заходи боротьби і запобігання

Для боротьби та профілактики шкідливих комах даного сімейства, найчастіше використовують такі методи:

  1. З метою знищення жука уражене зерно спочатку нагрівають, потім охолоджують і нарешті очищають. 

  2. Вигідно себе показує використання хімічних засобів боротьби, рівномірно розподілених по площі зберігання. Для цього використовують інсектициди контактної дії, такі як препарат DEFENDA Фумігант. Він допомагає здихатися облудника та безпечний для людини. Норма витрати робочого розчину становить 2-3 табл. (6-9 г)/1 т або 1 м3.

  3. В якості профілактики зараження проводити прибирання та дезінфекцію приміщень. 

  4. В зерносховища для зберігання треба розміщувати виключно сухе зерно.