Ми працюємо Ми працюємо

Звичайна злакова попелиця

Назва латиною Schizaphis graminum

Культури Рис, Кукурудза, Пшениця, Соняшник, Сорго, Ячмінь

Звичайна злакова попелиця — поширений малорухомий шкідник колосових злаків, кукурудзи, рису, сорго. Створює великі колонії, може розселятися разом із іншими видами попелиць. Виробляє нове покоління живородним способом, який виключає процес запліднення, що дозволяє зберегти популяцію за несприятливих умов.

Звичайна злакова попелиця - опис та перелік інсектицидів від шкідника

Зовнішній вигляд

Безкрила живородна самиця має овально-витягнуте тіло зеленого кольору завдовжки 2 – 2,5 мм, медіальну жилку, циліндричні сокові трубочки з темним закінченням та довгі вуса. У крилатої самиці довжина тіла дорівнює 1,5 – 1,6 мм, черевце зелене, груди та голова бурого кольору, вуса довші, ніж у безкрилої комахи. Личинки в перших трьох віках зеленуватого кольору, не мають хвостика. У личинок, які розвиватимуться в крилату самицю в другому та третьому віках на грудях з'являються зачатки крил у вигляді темних точок, після четвертої линьки у них з'являються крила. Яйця мають овальну злегка плескату форму, забарвлені в чорний колір.

З якими шкідниками часто плутають звичайну злакову попелицю

Знаючи, що таке попелиця звичайна злакова, її можна відрізнити від інших видів комах. Найбільшу подібність мають:

  • Соргова (кукурудзяна) попелиця. Живородна самка має тіло подовжено-овальної форми сірувато-зеленого забарвлення довжиною до 2,5 мм. З боків помітні темні плями, сокові трубочки довгі, чорного кольору, вусики та ноги бурі.

  • Ячмінна попелиця. Має овально-витягнуте тіло ясно-зеленого кольору зі світлим восковим нальотом. Довжина комахи досягає до 2,5 мм, сокові трубочки короткі, є довгий пальцевидний хвостик, вусики довше за половину тіла.

Поширення попелиці звичайної злакової

На території України шкідник поширений повсюдно, але найчастіше пошкоджує посіви озимої та ярої пшениці, ячменя, жита, вівса на півдні лісостепів, у степах та на території Криму. В інших регіонах масової кількості не спостерігається. Найчастіше пошкоджує листя, листові піхви, стебла, колос.

Шкодочинність

Попелиця утворює великі колонії на листі та стеблах рослин, проникаючи в пазухи піхв, де часто створює змішані поселення з ячмінною попелицею. Висмоктує сік з надземних органів, внаслідок чого рослини знебарвлюються, листя жовтіє або червоніють, їхні краї скручуються. При незначних ушкодженнях пагони в'януть, при масовому заселенні в період виходу в трубку можуть загинути. У заражених рослин збільшується кількість порожніх колосків, вага соломи зменшується, дуже часто не відбувається виколошування. Крім того, зерно пшениці стає щуплим, а плівчастість у вівса та ячменю збільшується. Економічний поріг шкідливості встановлений для трьох фаз розвитку рослин:

  • трубкування: 10 особин/рослину при заселенні 50 % стебел;

  • колосіння: 5– 6 імаго/колос або 50 шт. на 10 помахів сачка;

  • початок молочної стиглості зерна: 10 – 15 попелиць/колос.

Шкідники кукурудзи — КУРКУЛЬ

Етапи та фази розвитку попелиці звичайної злакової

Яйця попелиці зимують на листках сходів озимих культурних та дикорослих злаків, а також на падалиці та пожнивних залишках у ґрунті. Навесні, коли середньодобова температура досягає +8 – 10 °C, з'являються личинки, які через 10 – 15 днів перетворюються на партеногенетичних самок-засновниць. Кожна здатна розвиватися в 7 поколіннях та народжувати до 30 личинок. 

Самиці відкладають яйця та утворюють колонії, повністю покриваючи поверхню листка. У масових кількостях шкідник розмножується в південних регіонах та завдає особливо великої шкоди посівам при нестачі вологи. У серпні-вересні з'являються крилаті самиці-полоноски, які відтворюють статевих самиць і самців. Після запліднення останнє покоління відкладає яйця для перезимівлі на різних злакових рослинах.

Методи боротьби із звичайною злаковою попелицею

Боротьба із звичайною злаковою попелицею передбачає профілактичні заходи та обробку посівів системними інсектицидами:

  • DEFENDA Бомбардир — препарат контактно-кишкової дії, застосовується для знищення дорослих особин та личинок в посівах зернових злаків. Діюча речовина імідаклоприд впливає на нервову систему, подразнює рецептори, викликаючи миттєву загибель комах відразу після обробки. Забезпечує тривалий захист. Для знищення комах у посівах озимої пшениці достатньо однієї обробки за сезон. Норма витрати дорівнює 0,045 – 0,05 кг/га.

  • DEFENDA Престо — двокомпонентний інсектицид від звичайної злакової попелиці з контактно-кишковою активністю. Комбінація активних речовин клотіанідина та лямбда-цигалотрину забезпечує потужний нокаутуючий ефект та тривалий захисний період. Загибель настає через 30 хвилин після обробки. Посіви пшениці обробляють один раз, норма витрати дорівнює 0,15 – 0,3 л/га, кукурудзу обприскують двічі протягом вегетаційного періоду. Норма витрати становить 0,3 – 0,4 л/га.

Заходи запобігання

До превентивних заходів захисту відносяться:

  • дотримання сівозміни;

  • просторова ізоляція посівів озимих та ярих культур;

  • післяжнивне лущення стерні;

  • рання зяблева оранка;

  • посів ярих в оптимально ранні терміни та озимини в допустимо пізній час;